Akustické problémy a jejich řešení v našich domovech

Při navrhování a stavbě obytných budov se obecně nejméně zohledňují akustické aspekty. Napadlo nás někdy, že naše apartmány mají také „vlastní“ zvuk? Možná ani nepřemýšlíme o tom, jak moc ovlivňuje akustika pokojů atmosféru našeho domova.

Pravděpodobně mnoho rodičů již čelilo problému, že když jejich dospívající dítě poslouchá svou oblíbenou hudbu v plném objemu ve svém pokoji, ozývá se od něj celý dům. Hluk motorových vozidel a vlaků brání spánku v noci nebo ve dne.

hlučný dům

Může to také způsobit velké konflikty, pokud jsou naši sousedé hluční a skrz zdi slyšíme všechno, co se jim stane, i když nechceme. V architektuře není akustika považována designéry a architekty za prvořadý význam, ledaže se jedná o budovy, které poskytují místa pro divadelní představení, koncerty nebo hudební představení.

Pokud při navrhování nemovitostí věnujeme pozornost akustice, můžeme vytvořit příjemný, klidný a harmonický životní prostor. S pomocí akustických specialistů je možné určit, jaké akustické ošetření dané místnosti vyžadují.

Jak se zvuky chovají v našem domě?

Klanghall

Zvuky lze také absorbovat, odrážet a rozptýlit v závislosti na typu povrchu. Zvuky přicházející do materiálů pohlcujících zvuk procházejí při průchodu povrchem do jiných prostorů a poté se převádějí na tepelnou energii, čímž tlumí zvuky.

Během odrazu se zvuky odrážejí od tvrdých, plochých, holých povrchů a vytvářejí nepříjemnou ozvěnu. Takzvané Stěnové panely difuzní prvky jsou nejvhodnější pro rovnoměrné rozptylování zvuků, protože jejich nepravidený povrch rozptyluje zvuky v prostoru všemi směry po celé šířce pásma.

Účelem akustické úpravy místností a kanceláří je vyvážení absorpce, odrazu a difúze zvuku, a tím vytvoření příjemného zvuku. Nadměrná absorpce zvuku může mít za následek útlum. Takto vytvořené „hluché místnosti“ vypadají tiché, nudné a bez života. V místnostech lze umístit téměř libovolný počet prvků difuzoru. Pomocí akustických měření lze docela přesně určit body odrazu, rozhodně se na ně doporučuje umístit akustický panel.

Výběr stavebních materiálů

Ideálně znějící obytný prostor má téměř stejnou akustiku jako koncertní sál, který je akusticky dokonale zvládnut. Většina lidí chce klidný domov, chtějí co nejméně venkovního hluku, který by narušil jejich životy. Proto stojí za zvážení akustické faktory během výstavby.

Pokud žijeme v hlučném a rušném sousedství, nemusíme se vzdát ani klidného a klidného životního prostředí.

Přísný

Moderní budovy v minimalistickém stylu jsou obvykle navrženy s mnoha skleněnými povrchy. I když je mnoho oken estetických, moderních a umožňuje přirozené světlo, není na škodu vědět, že zvuky se odrážejí od skleněných povrchů a nejsou skutečně účinné při tlumení vnějšího hluku. Pokud se stále držíte velkých oken, nezapomeňte před ně umístit silné, těžké a hustě tkané akustické závěsy, které výrazně sníží hluk infiltrace a dokonce zlepší akustiku. Můžeme také zvolit zvukotěsná okna, ale v tomto případě musíme počítat s vážnějšími náklady. Pokud chceme místo starého okenního skla zvukotěsné sklo, záleží také na kapacitě okenních rámů, zda je tento nápad proveditelný.

Tradiční stavební materiály, jako jsou cihly, beton nebo kámen, nejsou díky své struktuře schopné pohltit zvuk nebo snížit hluk. Nenechávejte stěny úplně holé. Pomocí malby, tapet – z nichž jsou také speciálně zvukově izolační materiály – můžeme tlumit zvuky pomocí nástěnných dekorací, polic a sádrokartonových krytin, které vystupují z prostoru. Pokud máme příležitost, vysaďte kolem domu zelené rostliny, stromy, živé ploty, protože to jsou také vynikající tlumiče.

Při výběru dveří a oken nezapomeňte, že skleněná okna a dveře nevylučují hluk. Posuvné dveře nejsou ani v tomto ohledu příliš ideální.

Důležitý je také výběr povrchu podlahy. Podlahy z tvrdého dřeva nebo dlažby jsou odolné, esteticky příjemné a snadno se udržují čisté, ale jejich akustické vlastnosti nejsou příznivé. Přenášejí zvuky, odrážejí je, takže místnosti jsou hlučné. Podlahy z tvrdého dřeva mohou skřípat, což může být ve dvoupodlažním domě extrémně nepohodlné.

Akustická podložka

Můžeme tyto problémy napravit tlustými, hustě tkanými koberci s dlouhým vlasem. Zvukotěsné rohože také tlumí kroky, nárazový hluk a hluk padajících předmětů. Dokonce můžete pokrýt celou podlahu kobercem od stěny ke zdi.

Náš životní styl a naše okolnosti

Akustické podmínky domu závisí na velikosti, tvaru, nábytku, umístění budovy a samozřejmě na životním stylu a potřebách lidí, kteří v ní žijí.

problémy se sluchem doma

Domov rodiny se 2 nebo více dětmi také potřebuje soukromou sféru, a to nejen pro rodiče, ale také pro dospívající děti, které vyrostly z dětství. Je politováníhodné, že všechny zvuky a zvuky jsou filtrovány skrz stěny.

Spánek kojenců a malých dětí může být také narušen hlukem z ulice nebo hlukem souseda. Pokud je to možné, zkuste dětský pokoj umístit co nejdále od zdroje hluku.

Můžeme umístit panely pohlcující zvuk na stěnu místnosti pro teenagery – lze je objednat také s fotografickým potiskem – abychom mohli omezit rachotící hudbu v jejich pokoji nebo hluk přátelských večírků.

Pracování z domova

Domácí kanceláře jsou stále běžnější a systém „domácí kanceláře“ je díky koronaviru ještě důležitější. Pokud naše domácí kancelář směřuje do ulice nebo je vedle hlučného obývacího pokoje, televizní místnosti nebo dětského pokoje, je velmi obtížné pracovat. Pokud většinu své práce děláte doma, možná budete chtít přemístit svůj stůl a notebook do klidnější a odlehlejší místnosti.

Audio a hi-fi zařízení, jako jsou televize, systémy domácího kina, reproduktory atd., Významné zdroje hluku. Nástěnná televize mezi těmito dvěma místnostmi je mnohem hlasitější než u volně stojící nebo samostatné televize. Nástěnné televizory vypadají dobře a šetří místo, ale zdroj zvuku namontovaný přímo na stěně zvuky zesiluje. Hluk přenášený strukturou může značně narušit klid sousední místnosti.

Akustika v místnosti

Na umístění hi-fi a zvukových zařízení záleží také na zvukové izolaci místností. Umístěním podložky pod a na horní část reproduktorů můžete snížit rezonanci reproduktorů. Neumisťujte reproduktory přímo na zeď.

Nevýhody otevřených prostorů

Populární jsou otevřené byty a prostory, jako je společný obývací pokoj, jídelna a kuchyň. Toto rozložení je pohodlné a prostorné, ale zvuk je nepříznivý, protože před zvuky nejsou žádné překážky, takže proudí volně. Výsledkem bude rezonanční, hlučná atmosféra. To samozřejmě neznamená, že musíme zapomenout na otevřené prostory! Hluk můžeme tlumit velkoplošnými koberci a hustými závěsy. Pokud to se zvukem bytu stále nepovažujeme za vhodné, zvažte instalaci dveří.

Věnujte pozornost akustice!

Dlouhodobé hlukové znečištění může vést k bolestem hlavy a neklidu. Z dlouhodobého hlediska může mít dokonce vážné zdravotní účinky. Pokud chcete ve svém domě klid a pohodu, můžete si vybrat z několika řešení pro zlepšení své akustiky.

akustické problémy a řešení

Je důležité vyhledat radu od akustických profesionálů! Zlepšení akustiky využívá materiály, které mají efektivní absorpci zvuku. Tyto materiály mají obecně vysokou hustotu, pórovitost nebo pružnou strukturu.

Napsal Róbert Polgár

Kategorie: Blog