Akustika – Význam akustiky

Podle mého názoru je hodnota, se kterou se zabýváme v akustice, téměř nulová. Akustika je však nevyhnutelnou a nedílnou součástí našeho života!
V tomto prohlášení mám na mysli nejen poslouchání hudby a sledování filmů, ale obecně každý den. Není pochyb o tom, že lidský hlas je součástí akustiky, i když o tom jen málo lidí přemýšlí, ale také to, že téměř všude jsme obklopeni zvuky, protože nežijeme v tichém „hluchém“ světě!

Většina lidí již například zažila fenomén bytí v centru. divadlo, kancelář, hotel, hospoda, hlediště, noční klub atd., kde je publikum nahlas a těžko můžete mluvit, v tomto případě můžeme hovořit o významu akustiky!

 

Význam akustiky

Je možné, že snad každý hluchý?

No, není to proto, že každý je hluchý nebo rád křičí, ale proto, že akustika místnosti je opravdu špatná.
V nedávné době bylo toto téma bráno vážněji, dokonce i při navrhování budov, např. V Nizozemsku jsou oblasti, kde je vyžadován akustický design nových budov.
V tak akusticky dobře navrženém prostředí bylo mnohem méně. Pokud jste vstoupili do takové místnosti pouze jednou, mohli byste zažít, jak uvolněnější a pohodlnější je atmosféra v takovém místě, kde zní lidský hlas, samozřejmě, kde externí zdroje zvuku nepoškodí ucho, ať už je to film , hluk v pozadí nebo ještě více lidí mluví. Má velmi vážný dopad na naše pohodlí, akusticky profesionální a profesionálně navržený pokoj.
Proto je akustika velmi důležitou součástí našich návrhářů prostředí!

Pojďme se k tomu trochu více vědecky:

Co je to akustika?

Akustika sama o sobě je složitá disciplína. Zabývá se vibracemi, šíření zvuku a přenosem materiálů a vzduchu.

Jednou z hlavních odvětví akustiky je akustika místnosti. Zabývá se zvuky v budovách, halách a ve všech vnitřních prostorech a případně infiltruje zvuky a všechny druhy zkreslení. Toto zkreslení může zahrnovat zeslabení zvuku nebo snížení ozvěny, která se zde vytváří.

Řízení akustiky místnosti:

Existují základní techniky pro akustické ošetření místnosti. Tyto techniky do značné míry závisejí na použití, velikosti a funkci místnosti nebo místnosti. Každý pokoj potřebuje jiné akustické ošetření. Například v divadle se zavěšené stropy a stěny rozšiřují způsobem, který vypadá jako trychtýř, směrem k divákům, takže zvuk směřuje ven. Příkladem je akustický mrak, který funguje za úplně jiných okolností. Účelem akustického mraku je absorbovat a rozptylovat zvuk, který je vysoce závislý na použití materiálu.

Druhy použití materiálu:

Pokud jde o akustický mrak, můžeme mluvit o různých materiálech. Ať už používáme měkčí materiál nebo tvrdou plst nebo bavlnu absorbující zvuk používanou v akustických panelech, mluvíme o absorpci zvuku. Absorpce zvuku výrazně snižuje echo. Snižuje dobu dozvuku.

Tyto materiály lze použít na většině míst:
 • Studio
 • Kancelář
 • Pokoj, místnost
 • Kino
 • Hifi akustika

Tvrdší materiály v akustice:

Například můžete použít další materiály na většině míst:

 1. Dřevěné akustické panely
 2. Akustické rozptylovače
 3. Stropní mračna na deflektor zvuku.
 4. Volitelně kovové a plastové perforované lisované akustické difuzory.
 5. Tyto typy materiálů jsou nejen odpovědné za redukci ozvěny, ale také
 6. výrazně odklonit, rozptýlit a ovládat zvuk.

Proč je nutné rozptylovat zvuk?

akustické vyústky odrazného bodu (2)Protože není vždy dobré, aby byl zvuk absorbován akustickými panely nebo panely pohlcujícími zvuk.

Jako příklad bych uvedl divadlo, jen málo lidí by představení rozumělo, kdyby už zvuk na scéně absorbovali. Proto by měl být namísto vstřebávání směřován směrem k divákům. Jakmile je zvuk rozšířen, je dále obklopen akustickými difuzéry zabudovanými do stropu a bočních stěn.

Ale ve studiu je absorpce zvuku přítomnější, pokud jde o akustiku. Jednou z nejdůležitějších rolí studia je dosažení rovnoměrnějšího zvuku. Toho můžeme dosáhnout pouze s kombinovanými materiály!

Jaké jsou tyto materiály?

 • Basové pasti (pro pohlcování basových zvuků)
 • Širokopásmové akustické panely pro vysokou absorpci středních a nízkých basů.
 • Akustické membrány tlumí pouze basové frekvence. Již je závislý na frekvenci.
 • Jakmile jsme se přiblížili k hladkému přenosu zvuku, přicházejí akustické difuzory.

akustické měření odrazných ploch cisVe studijní akustice hrají difuzory klíčovou roli, pokrývají reflexní body a v tomto případě rozptyl zvuku.

Co by se stalo, kdybychom tyto body nekryli?

Zvuk by byl nerovnoměrně fázově zpožděný. Výsledkem bude, že náš zvuk nebude jasný!

Zvuk, který se opakovaně v průběhu jedné sekundy odrazí tam a zpět, může způsobit nepříjemnou ozvěnu. I když náš pokoj dosáhl referenčního dozvuku.

Vezměte poslední příklad:

Hifi místnost akustická!

Jednou z důležitých rolí hi-fi místnosti je vysoce kvalitní zvuková zpětná vazba, aby se dosáhlo zvuku, o kterém autor snil a hrál na disku, o který se každý hi-fi fanoušek snaží snít a přistupovat. To je samozřejmě velmi obtížné vytvořit. Akustika zde už nestačí. Těžce se podílí na vytváření špičkového zvuku:

 1. zesilovač
 2. Řečníci
 3. hráč
 4. dac
 5. kabely
 6. stojí
 7. kužely
 8. anexe
 9. atd.

Ačkoli high-end posedlý manickými záměnami, nikdy nedosáhnou nirvány. Nikdy se nemohou sedět, protože vědí, že už byli téměř hotoví.

Proč?

Protože mají téměř ve všech případech špatnou akustiku. Proto se vyměňují a čekají na vykoupení. Ale po prvním nadšení se podívají na další oběť.

Pokud by tedy nejprve začali s akustikou, neměl by takový problém.

Hifi pokojová akustika, proto je tak odlišná od jiné akustiky místnosti. Jedním z nejdůležitějších je mapování a 3D zvuk. Toho nelze dosáhnout bez akustických difuzorů. Umístění akustických panelů je pro Hifi akustiku velmi důležité. Pokud umístíte panel pohlcující zvuk na nesprávné místo, například mezi reproduktory, zabijete obraz jeviště. Za reproduktorem nebude žádný prostor. Pokud přeskočíte odrazové body za reproduktory, bude hudba hrát také v jedné rovině podél reproduktorů. Proto je důležité umístit hladký akustický panel a akustický difuzor. Když se snažíme absorbovat basy, vždy začínáme v rohu. To platí pro všechny pokoje, ale zejména pro hi-fi místnost!

Je pro hi-fi místnost ideální akustika?

Mohl bych říci, že nic takového neexistuje.

Proč?

Protože každý pokoj je jiný a každý pokoj má jinou velikost, vyrobený z různých materiálů.

But if we don’t look at it like that, then there is a general first rule:

Ale pokud se na to takto nebudeme dívat, pak platí obecné první pravidlo:

ošetření po akustickém měření ve studiu (2)-akustika

 

Proč na strop?

Jak jsem psal výše, pokusme se minimalizovat dobu dozvuku v rozích. Zmenšete hloubku a dejte postranním stěnám větší prostor. Zvláště pokud jde o obývací pokoj. V místnosti je sotva dost akustických panelů.

Pokud je dostatek místa, začněme za reproduktorem. Za reproduktory je vhodné použít velký akustický difuzor těžkého typu.

Např .: difuzor QRD

qrd difuzér (9Potom může být mezi reproduktorem a slyšitelnou částí sekce. Zkusme se na to podívat zrcadlem. Pokud vidíte reproduktor v zrcadle, musíte tam umístit ještě jeden difuzor.

Při této operaci se vyplatí požádat o pomoc. Pokud je v cestě skříňka nebo komoda, použijte ve výšce ucha menší akustický difuzor.

Např .: pyramidový akustický difuzor

 

Akustický difuzor pyramidy (3)

Then there may be a part behind the listener.
If you are sitting near the wall due to its location, use a diffuser front acoustic panel:

Akustický panel s difuzorem - barva (2)

 

Pokud máme více místa, měli bychom tam umístit difuzor. Čím větší je povrch, tím lépe. Dalším primárním bodem reflexe by měl být strop. Strop přináší většině lidí více výhod než kterýkoli panel níže. Je pravda, že nikdo nemá rád strop, ale stojí to za to.

Pro strop použijte širokopásmový akustický panel nebo přední panel difuzéru:

barevné možnosti akustického absorbéru

Protože na stropě není žádný nábytek, je zde hodně basů a ozvěn. To se nejsnadněji provádí pomocí panelů pohlcujících zvuk.

Výpočet umístění stropního panelu:

Take the point between the speakers and the listener. Virtually draw a line between the speaker and your ear. If we have it, we will halve it. This is how we got the center of the acoustic panel. Of course, you need to mark that point on the ceiling. If the acoustic panels are placed on the ceiling, they do not have to be in a triangle as well, they would look quite funny.

Můžete také použít partyzánskou metodu - akustická místnostOne of the most important parts of acoustics is the reflection points

 

Pokud jsme s primárním odrazovým bodem, pak mohou přijít sekundární odrazové body.

Jaké jsou primární a sekundární body reflexe?
Primární odraz je vyvolán, když zvuk vycházející z reproduktoru dosáhne kliknutí na uši.

Druhou možností je sekundární odraz, když zvuk z reproduktoru dosáhne ucha po 2 dotycích nebo když je zvuk ze vzdáleného reproduktoru odrazen napříč.

Je vhodné umístit panel pro absorpci zvuku do sekundárního bodu odrazu. V tomto případě se vyplatí spoléhat na ucho, pokud nemáte měřicí mikrofon. Protože zde je velmi důležitá vyváženost zvuku, je důležitá volba materiálu. Pokud jste použili kombinaci s akustickým panelem předního panelu difuzéru a panelem pohlcujícím zvuk, nemůžete místnost přechladit. Samozřejmě, jak jsem psal na začátku, není to dobré pro každou místnost, ale většinou jde o základní body a akustické panely, které stojí za to a měly by být použity.

– Veselá neděle!
Napsal Róbert Polgár

Kategorie: Blog