Recenze mikrofonu Audio Technica AT5040 a Slate Digital VMS ML-1

Audio Technica AT5040

Audio_Technica_AT5040_Studio-mikrofon

Audio-Technica je japonská společnost, která vyrábí sluchátka a další audio zařízení od roku 1962. V roce 2005 vyvinul technologii „Uniguard“, díky níž jsou mikrofony odolné vůči elektrickému rušení.

AT5040 je kondenzátorový mikrofon s velkou membránou. U membránových kondenzátorových mikrofonů se obvykle zaměřuje na celkovou frekvenční odezvu a kvalitu zvuku. Nový AT5040 společnosti Audio Technica je typický špičkový kondenzátorový mikrofon s vysoce kvalitními součástmi, nízkým šumem a přiměřeným tlumením vibrací.
Jedná se o studiový mikrofon, který se doporučuje hlavně pro nahrávání vokálů a akustických nástrojů s frekvenčním rozsahem 20 Hz až 20 kHz.

AT5040 tas

Vyznačuje se kardioidními směrovými charakteristikami, extra přirozeným zvukem, impedancí 50 Ohm. Hladina hluku: 89dB / 1kHz / 1Pa, extrémně nízká hlučnost (pouze 5dB), klasický XLR konektor, příslušenství AT8480, pouzdro AT8480, maximální akustický tlak SPL 142dB, hmotnost 580g.

Je schopen extrémně hudebního výkonu s ohromujícím realismem a hloubkou a čistotou zvuku. Elegantní a robustní hliníkové a měděné pouzdro je vyrobeno ručně a je opravdu velmi propracované.

Technologie a design

technologie mikrofonu at5040

U AT5040 bylo myšlenkou využít větší membrány (vyšší citlivost a nižší hladina hluku), ale bez omezení velké membrány (například omezená vysokofrekvenční odezva). Proto se společnost Audio při navrhování mikrofonu rozhodla pro čtyři vzájemně propojené obdélníkové prvky. Design ve tvaru C je vizuálně podobný některým výrobkům Brauner a díky magnetickým sponám a blokování je rychlý a spolehlivý. Pokud jde o izolaci, ukázalo se, že je účinná při poslechových testech, ale pokud na určitém místě mikrofonu byla patrná nějaká podzvuková frekvence (asi 20 Hz).

AT5040 optimálně vyhlazuje zvuk při vysokých frekvencích (5 kHz až 20 kHz). Kardioidní polární vzor je však pro tento frekvenční rozsah příliš těsný, protože když jsme se pohybovali ve vodorovném směru, všimli jsme si, že ztratil svůj vysokofrekvenční obsah.

Zvuk

diagram mikrofonu at5040

Zvuk mikrofonu Audio Technica AT5040 je docela neutrální. Vyznačoval se úžasnou otevřeností. Fungovalo to skvěle na zpěv a také na akustické kytary, perkuse a bicí. Celkově se jedná o špičkovou kvalitu, dobře vyrobený mikrofon, i když stojí hodně. Jeho umístění musí být pro optimální zvuk velmi opatrné a samozřejmě je třeba dbát také na akustiku studia, jinak nebude zvukový záznam adekvátní.

Klasické kondenzátorové mikrofony s velkými kapslemi jsou bezpochyby jedním z nejvyhledávanějších a nejdražších produktů na seznamu přání každého.

Břidlicový digitální VMS ML-1

slate-digital-vms-ml1-studiový mikrofon

Slate Digital založili v roce 2008 Steven Slate a Fabrice Gabriel s cílem vytvořit nejlepší digitální audio zařízení pro profesionální výrobce, mixéry a inženýry.

Virtuální mikrofonní systém

„VMS“ je hybridní systém, který využívá kondenzátorový mikrofon, neutrální předzesilovač a nejmodernější balíček digitálního zpracování, který obnovuje atmosféru a výkon klasických mikrofonů a předzesilovačů. Systém virtuálních mikrofonů rozbíjí zeď mezi zvukovými inženýry a drahými zvukovými zařízeními světové třídy a poskytuje vám virtuální mikrofon jejich snů za dostupnou cenu.

Společnost Slate Digital vytvořila virtuální systém, který je dodáván s vysoce kvalitním kondenzátorovým mikrofonem s velkými kapslemi, vyhrazeným „ultralineárním“ mikrofonním přípravkem a zásuvným modulem, který je vynikající také jako modelovací mikrofon. Jedinou obtížností je, že musíte použít vlastní A / D převodník.

sd-vma-ml1-microfoonpakket

Mikrofon je černý a je někde mezi AKG C12 a Brauner VM1. Je vybaven velmi dobře vyrobeným závěsným držákem, ale přenosový hluk je stále vyšší, než bychom očekávali. Mikrofon je připojen k předzesilovači pomocí standardního 3kolíkového kabelu XLR.

Jedná se o velmi vysoký standard z hlediska kvality výroby, zpracování a design jsou vynikající a na rozdíl od některých drahých moderních mikrofonů je držák zavěšení plynule nastavitelný a pevně držený. Tento software je součástí Slate Virtual Mix Rack a jeho použití je velmi snadné. Náš jediný problém byl, že mikrofon Slate Digital VMS ML-1 nebyl vybaven horním filtrem.

Vyzkoušeli jsme to také na zpěv, kytaru a perkuse. Mikrofon je tichý a super čistý. Je to vysoce kvalitní mikrofon, a i když zní trochu sterilně bez jakéhokoli zásahu, není to opravdu nevýhoda studiových záběrů.

Audio Technica At5040 nebo Slate Digital VMS ML-1?

Oba studiové mikrofony poskytovaly ohromující zvuk s velmi nízkou úrovní šumu a se super čistotou. Kvalitní design, ruční výroba a technologie vyvinuté u AT 5040 byly přesvědčivé.

Cena je však také mírně řečeno vysoká, takže dávejte pozor, abyste si nevybrali jeden z předchozích značkových, také vynikajících, ale levnějších mikrofonů, protože jsme ve srovnání s předchozími modely neviděli tak velký rozdíl ve zvuku.
Hlavními výhodami mikrofonu Slate Digital je jeho praktický design a možnosti nastavení, které nabízí digitální systém VMS, navíc jej můžeme získat za velmi férovou cenu. Modelářské studio na mikrofon je absolutně ideální volbou pro zvukové inženýry.
Pamatujte, že v případě studií je nezbytná správná akustika, protože zvuk zvukového záznamu nebo mixu zaznamenaného v hlučném prostředí se špatnou akustikou nesplní očekávání. Stěny a strop jsou ošetřeny akustickými stěnovými panely a prvky difuzoru. Pokud je ve studiu hodně skleněného prostoru, můžete také použít akustické závěsy.

Napsal Róbert Polgár