Recenze subwooferu Bowers & Wilkins PV1D

Bowers & Wilkins, nebo B&W, je britská společnost, která vyrábí reproduktory. B&W byla založena v roce 1966 Johnem Bowersem ve Worthingu (West Sussex, Anglie).

Hlavní rysy

BW_PV1D_ Subwoofer

Bowers & Wilkins PV1D je nástupcem oceněného PV1 společnosti B&W s digitální aktualizací označenou „D“, která umožňuje jemné vyladění subwooferu pomocí možností EQ.

Ovládací panel PV1D

DSP, který je k dispozici prostřednictvím OLED displeje a dotykové obrazovky umístěné ve středu, současně optimalizuje celkový výkon PV1D. Pokud chcete použít PV1D v konfiguraci 2.1, subwoofer nabízí předvolené režimy EQ, které vám pomohou integrovat se s některým ze šesti různých typů reproduktorů. Pohonné jednotky PV1D (2 x 20 cm) a zisk (400 W) byly také upraveny, výsledkem je model, který si zachovává plnou rychlost a dynamiku svého předchůdce, stejně jako výrazný dodatečný výkon a rozšíření basů. Systém DSP pomáhá rozšířit nižší rozsah, dynamický basový EQ řídí stupeň nízkého výkonu výstup, aby se zesilovač i hnací jednotky udržovaly v optimálních mezích.

Zadní panel subwooferu P1D

PV1D lze připojit k počítači se systémem Windows pomocí zásuvky RS-232 a dodaného kabelu. Díky tomu můžete pomocí aplikace B&W SubApp – kterou si můžete zdarma stáhnout z webu společnosti – upravit nastavení subwooferu. Má výkon 400 W, jmenovitý příkon 150 W, měří 342 mm x 270 mm x 358 mm a váží 18,7 kg.

Zvuk Bowers & Wilkins PV1D

PV1D-Sub-Inside

Subwoofer byl testován v relativně velkém obývacím pokoji. Akustika místnosti nebyla dokonalá, protože na zeď a do rohů bylo umístěno příliš mnoho prvků pohlcujících zvuk, takže hluboké zvuky v místnosti byly příliš tlumené, což způsobilo zhoršení zvuku filmů a hudby. Majiteli bylo doporučeno umístit kromě stěn pohlcujících zvuk také akustické difuzory na stěny a strop, aby byl zajištěn vyvážený zvuk. Spárovali jsme subwoofer B&W s dvojicí reproduktorů Definitive Technology D15 a zesilovačem domácího kina Marantz SR8012.

Začali jsme testovat posloucháním hudby a posloucháním Bastille’s Doom Days. Basa zněla úchvatně a produkovala podrobné, jasné a vedené basy. Podobné jsme zažili při sledování filmu. Sledovali jsme vzrušující akční drama 2016, Den vlastenců. Černobílý subwoofer vyzařoval přesné, perkusivní basy.

Jedinečně navržený PV1D využívá dva protilehlé disky v super tuhém pouzdru, které poskytují rychlé, čisté a pevné hluboké basy pro hudbu a filmy. Udržuje rovnováhu svého předchůdce a používá PV1D zcela nový design a vylepšenou verzi platformy DSP. Digitální zpracování poskytuje větší kontrolu a univerzálnost, což umožňuje PV1D bezproblémovou integraci se systémy domácího kina.

S vysoce intenzivním subwooferem můžete zažít veškerou sílu akčních filmů. V kombinaci se stabilním a robustním pouzdrem basové jednotky PV1D lépe distribuují basy, stabilně a drží je. Jednoduchý panel dotykové obrazovky umožňuje provádět nastavení PV1D. Vývojáře však zajímal nejen extravagantní vzhled, ale také technologie. Myšlenku sférického tvaru PV1D daly různé struktury nesoucí tlak: byl to prostě jediný tvar, který dokázal tuto sílu zvládnout. Sendvičové kužele subwooferů přispívají k vysoké a přesné tuhosti zvuku. Dva 200mm disky jsou napájeny kompaktním 500W digitálním spínacím zdrojem, který odvádí teplo hliníkovým krytem chladiče. Stabilní jsou nohy z měkké gumy. Vyrovnání basů lze upravit ve třech stupních, což ovlivňuje nejvyšší možný akustický tlak.

Kvalita zvuku

Pomocí laserové technologie designéři B&W zjistili, že vibrace jejich koulí byly o 20 až 40 decibelů nižší než u tradičních hlubotiskových pouzder. A opravdu: sotva cítíte vibrace pouzdra reproduktoru i při vyšších hlasitostech.

souhrn

Bílý subwoofer PV1D

Stabilita úrovně je omezená, ale basy malého černobílého reproduktoru PV1D od B&W jsou působivé. Sférický subwoofer vydal velmi jasné, podrobné a přesné zvuky. Ve větších domácích kinech však stojí za to použít alespoň pár. Basy byly ovládány. Ve srovnání se svou velikostí tento reproduktor se zvláštním designem prokázal překvapivou sílu. Pokud však chcete skutečné, hluboké basy rozbíjející stěny, zvolte subwoofer větší velikosti a výkonu, například subwoofer SVS SB16 Ultra.

Napsal Róbert Polgár