Testovali jsme stojací reproduktor Dali Rubicon 6!

Hi-fi produkty Dali jsou vysoce kvalitní, pro výrobce je nejdůležitější životnost, použití prémiových dílů a dokonalý zvuk. Společnost byla založena v roce 1983 Peterem Lyngdorfem a její výrobky jsou vyráběny v Dánsku.

Vnější design

Rubicon 6 barev

Pasivní stojací reproduktor Rubicon 6 váží 20,2 kg a měří 1001 x 195 x330 mm a je k dispozici ve 4 barvách: černá, bílá, světlý ořech a mahagon. Vzhled reproduktoru je extrémně náročný a odhaluje prémiovou kvalitu. Šestivrstvé pouzdro z MDF je leštěné, na design nejsou žádné stížnosti, reproduktor Rubicon 6 je opravdu úžasný. Lesklá, lakovaná přední strana je opatřena látkovou mřížkou chránící reproduktor a ve spodní části je vidět logo značky Dali. Zaoblený tvar zabraňuje tvorbě stojatých vln.

Funkce

Altavoces Dali.-Rub. -6

3pásmový reproduktor má dělicí frekvenci 2600 a 14000 Hz, impedanci 4 Ohmy, frekvenční odezvu 38 a 34900 Hz a citlivost 88,5 decibelů. Díky vysokému stupni citlivosti funguje dobře i se zesilovači s nižším výkonem. Má dva kuželové basové reproduktory, jeden v kmitočtovém rozsahu 800 Hz a druhý v rozsahu 800 až 2600 Hz. Měkký kupolovitý výškový reproduktor od 2600 Hertzů a páskový výškový reproduktor od 14 400 Hz poskytují ideální zvuk pro vysoké rozsahy.

Reproduktor Rubicon 6 má jednotku SMC nebo Soft Magnetic Compound, která prakticky úplně snižuje zkreslení. Kalotové výškové reproduktory navrhl Dali, ale vyrobila je společnost Scan Speak.

Extrémně široký reproduktor

Širší frekvenci a šířku pásma zajišťuje lehká a flexibilní zvuková cívka. Tato zvuková cívka je umístěna v silném feritovém magnetu, který řídí její pohyb. Páskový výškový reproduktor spolu s měkkou tkaninou již běží na 2,5 kHz. Střed a subwoofery dostaly také samostatný prostor. Basový reflexní port je umístěn za reproduktory, takže načasování mezi subwooferem a basovým portem je ideální.

Rubikon zpět 6 párů

Pozlacené kovové konektory na zadní straně nabízejí extrémně stabilní připojení. Nahrazen také duálním bass reflex portem na zadní straně, který slibuje velmi slušný výkon, proto výrobce doporučuje umístit reproduktor v minimální vzdálenosti 20 až 100 cm od stěn pro optimální výkon a zvuk.

Při umístění reproduktoru Rubicon 6 nezapomeňte, že vyžaduje relativně velký prostor. Pro optimální výkon je kolem něj potřeba vzduchový prostor. Součástí reproduktoru jsou také 4 nastavitelné kolíky a gumové nožičky. Kolíky je třeba namontovat sami, což se rozhodně doporučuje, protože reproduktor je na gumových nožičkách docela nestabilní. Kryt reproduktoru MDF z dřevěných vláken zaručuje nízkou rezonanci a odolnost proti vibracím. A jedinečné nastavení výškového reproduktoru také snižuje rezonance a vede k rozšířenému zvuku.

Velká věž Altavoz Dali Rubicon 6

Zvuk

Stojaté reproduktory Dali Rubicon 6 byly testovány v domácím kině, kde již byly akusticky ošetřeny stěny a strop. Testovali jsme monitory se zesilovačem Pioneer SC-LX801 a stereofonním zesilovačem Marantz PM7005. Poprvé jsme sledovali film, začali jsme testovat sci-fi dobrodružný film 2019 Ad Astra, který produkuje a mimochodem hraje Brad Pitt. 3D zvuk byl mimořádný, dostali jsme opravdu široký, realistický scénický obraz, zvuk byl plynulý a jasný. Během sledování filmu jsme získali podrobnou a dobrou dynamiku.

Poté jsme také testovali reproduktory s hudbou. Poslechli jsme aktuální číslo úspěchu Tiesto, Business. Čistota, vyvážené střední řady – silnou stránkou značky je její bezchybný střední rozsah – ostré, jasné vysoké tóny charakterizovaly produkci Dali. Basa byla také dobrá, ale podle našeho vkusu neublíží použít subwoofer pro někoho, kdo touží po opravdu perkusních hlubokých zvucích otřásajících se zdí. I při vysoké hlasitosti byla udržována rovnováha rozsahů a vysoké zvuky byly opět neuvěřitelně čisté a ostré.

souhrn

Nemuseli jsme být zklamáni zvukem modelu reproduktoru Rubicon 6. Vyznačuje se úžasnou čistotou, detaily, živými vysokými tóny, dokonalými středními rozsahy. Basy také vypadaly dostatečně silné, i když podle našeho názoru bychom mohli získat ještě perkusivnější basy se subwooferem. Vnější design je elegantní a krásný. Tyto reproduktory se mohou stát ozdobou našeho pokoje. Při jeho výrobě byly použity prvotřídní suroviny a komponenty. (Výrobky Dali jsou vyráběny v Dánsku, což je důležité pro kvalitu, protože několik konkurenčních značek vyrábí reproduktory v Číně, často s použitím levnějších dílů.) Nevýhodou může být vysoká cena a relativně velký požadovaný prostor a skutečnost, že mřížka připevněn pomocí šroubů zakrývá reproduktory, což není tak pohodlné a esteticky příjemné. Ale kromě toho může být každý, kdo si zvolí tento typ, se zvukem maximálně spokojený.

Umístění reproduktorů vyžaduje zvláštní pozornost, aby se dosáhlo ideálního zvuku. Nezapomeňte zvážit typ, velikost a účel reproduktoru. A v případě Rubicon 6 je obzvláště důležité neumisťovat jej přímo ke zdi!

V místnosti by mělo být zváženo také akustické ošetření, protože ani ta nejkvalitnější zvuková a hi-fi zařízení, která produkují nejlepší zvuk, nemohou produkovat očekávaný zvuk, i když stěny, strop a další velké prázdné plochy místnosti nebo studia nejsou správně zacházeno. Odrazy, neadekvátní doba dozvuku, nepřiměřené basy, to vše má za následek degradaci zvuku.

Napsal Róbert Polgár