Testovali jsme AV přijímač Denon AVR-S650H!

Denon AVR-S650H Receptor

Značka Denon je nám již známá a popularita jejich zvukových zařízení je dána jejich vysokou kvalitou. AVR-S650H je nejmenší (7,8 kg) základní a nejlevnější člen řady AVR S.

Klíčové vlastnosti Denon AVR-S650H

Exteriér 5,2kanálového zařízení má minimalistický, elegantní styl s rovnými hranami.

Fasáda Denon S650H

Přední panel má obvyklá tlačítka pro výběr hlasitosti a vstupu, konektory pro sluchátka, USB a měřicí mikrofon. Displej je poměrně velký, titulky lze číst z dálky. Chybí konektor HDMI na předním panelu, což bylo trochu zklamáním. Zesilovač byl vybaven modulem DAC 192 kHz / 32 bitů.

Vstup S650H

Má také připojení Bluetooth, sluchátka / sluchátka, Enhanced Audio Return Channel (eARC), ochranu proti kopírování HDCP 2.3, přenos signálu 4K Ultra HD / 60Hz s automatickým zpožděním (ALLM) a funkce upscalingu videa 4K. Díky USB portu na předním panelu mohou 24 BIT / 192 Khz a PCM DSD zpracovávat také signály 2,8 MHz a 5,6 MHz. V zesilovači je také vícekanálová stereofonní funkce a digitální převodník (32bitový AKM DAC). 75 wattů výstupního výkonu pro 2 kanály.

Zadní panel Denon S650

Zadní panel se zdá být téměř prázdný ve srovnání s množstvím armádních konektorů a vstupů dříve testovaných zesilovačů. 2 analogové RCA, 1 Phono MM, 2 optické digitální vstupy jsou umístěny na zadním panelu. K dispozici je také bezdrátové připojení Bluetooth, Wifi a AirPlay2. Kromě toho můžete na zařízení objevit připojení LAN Ethernet, 2 analogové výstupy pro subwoofery, 5 vstupů HDMI a 1 výstup HDMI, 2 vstupy a výstupy kompozitního videa a konektory reproduktorů.

Další užitečné informace:

-HDR10, Dolby Vision Hybrid Log Gamma, HEOS multiroom, Amazon Alexa, Apple Siri, podpora hlasového asistenta Google

Streamovací platformy: Amazon prime, Spotify, TIDAL, Tuneln, Deezer, Napster, internetové rádio

Da S650H

Denon Setup Assistant vám pomůže nastavit zesilovač rychle a hladce. Systém korekce místnosti Audyssey MultiEQ měří jeho přenosové parametry. Programy pro korekci místnosti odvádějí velmi dobrou práci, ale zároveň je dobré si uvědomit, že tento software měří a upravuje akustický tlak, pokročilejší programy DRC jsou již schopné kalibrovat přenos a fázi pulzu. Většina problémů je však způsobena dozvuky, odrazy a interferencemi. Programy korekce místnosti také považují tyto chyby za problém akustického tlaku a snaží se je kompenzovat snížením akustického tlaku, což má za následek matoucí a špatný zvuk. Software DCR zlepšuje čistotu a dynamiku zvuku kalibrací fázového a pulzního přenosu. Ve špatném akustickém prostředí nemůže software EQ opravit problémy způsobené dobou dozvuku nebo odrazy zvuku. V akusticky dobře ošetřených místnostech se však doporučuje použít program EQ, protože minimální korekce zvuk dále vylepšuje.

Mando je vzdálenost Denon S650

Součástí zařízení je samozřejmě také dálkový ovladač, i když bohužel nebyl podsvícen.

Film a hudba

Zesilovač jsme testovali v bytě v 6. obvodu Budapešti. Zhruba 15 metrů čtverečních kinosála měla velmi dobrou akustiku, majitel nechal provést akustické měření dříve a na základě výsledků měření si objednal akustické panely potřebné pro místnost. Stěny mají moderní dekorační difuzory a panely pohlcující zvuk. O prvcích difuzoru je dobré vědět, že jimi musí být pokryty pouze body odrazu. Tyto body lze také určit pomocí akustických měření na místě nebo online. V relativně malé místnosti jsou z akustického hlediska největším problémem úzké stěny a rohy, takže rohové basové lapače byly umístěny ve dvou rozích. Pro akustickou úpravu podlahy byl tradiční koberec nahrazen zvukotěsným kobercem. Důležitost akustiky nelze dostatečně zdůraznit! Bez ohledu na to, kolik peněz utratíme za zvuková zařízení lepší než dobré při navrhování systému domácího kina, pokud nebudeme věnovat pozornost akustickému zacházení s místností, nebudeme spokojeni se zvukem. Spárovali jsme testovanou osobu s reproduktory Dali Epicon 8.

Test byl zahájen filmem „Valkyrie“ s válečnou tematikou z roku 2008 v kvalitě Blu-Ray. Atmosféru vzrušujícího příběhu s Tomem Cruisem účinně obnovil zesilovač Denon. Dialogy byly přirozené, srozumitelné a zvukové efekty vypadaly skutečné a prostorové. Ani při vyšších hlasitostech jsme nezaznamenali žádné velké problémy, slyšeli jsme plný a vyvážený zvuk. S transparentností jsme nebyli úplně spokojeni, koho to příliš trápí, zvolte zesilovač v dražší cenové relaci.

Thriller s názvem „Nákaza“ byl představen v roce 2011 a jeho téma je v poslední době bohužel velmi aktuální. Navzdory menším rozměrům Denonu jsme dostali perkusní basy rozbíjející stěny a ostré a čisté výšky i bez subwooferu.

Při poslechu Depeche Mode: Spirits in the Forest, který byl zaznamenán v Berlíně v roce 2019, jsme měli pocit, jako by kapela stála proti nám, zvuky byly obklopeny, nástroje a zpěv pěkně vynikly, měli jsme srozumitelný, realistický zážitek. Scénický obraz působil rovnoměrně a příjemně. Stále existuje prostor pro zlepšení transparentnosti, ale pro základní zesilovač to v tomto cenovém rozpětí stěží stojí za zmínku. Nejnižší rozsahy basů vypadaly o něco slabší než ve filmech. Ani na nás dynamika nezapůsobila.

Závěr

Zesilovač domácího kina AVR-S650H je pravděpodobně pódiem mezi základními zvukovými zařízeními. Jeho přijatelná cena se zdá být ještě slibnější vzhledem k množství funkcí. Vyznačuje se jednotným scénickým obrazem, příjemným, prostorným a vzdušným zvukem. Pro ty, kteří mají rádi intenzivnější basy a transparentní, křišťálově čisté zvukové zvuky a mohou si dovolit vybrat z dražší kategorie, nekupujte Denonovu nejmenší „mosaz“. Dynamika by také mohla být o něco lepší a chybí nám vstup HDMI na předním panelu. Další nevýhodou je, že je k dispozici pouze v černé barvě. Můžeme s jistotou říci, že ani tento kousek značky není zklamáním, ať už jej používáme ke sledování filmů nebo poslechu hudby. Nejnovější video techniky a spousta funkcí za tuto cenu jsou opravdu působivé.