Testovali jsme stojací reproduktory Dynavoice CL-28!

Řada Classic od švédské společnosti Dynavoice se skládá ze tří reproduktorů, CL-16, CL-26 a největšího modelu CL-28. Výrobce také věnoval velkou pozornost vzhledu reproduktorů, jeho zvuk konkuruje kvalitě mnohem dražších reproduktorů. Společnost Dynavoice byla založena v roce 1975 Tommym Wadenstenem jako malá rodinná firma s názvem JWS a stejná společnost JWS se později stala dnešní společností Dynavoice a od té doby neustále vyvíjí své produkty.

Logo Dynavoice

V roce 1980 otevřela společnost JWS svou první továrnu ve Švédsku a v roce 1999 se ve Švédsku stal velkým úspěchem model GeneXXa Unique 5000. Značka Dynavoice byla představena v roce 2003. Série Classic byla vydána v roce 2020 a skládá se ze tří modelů: regálového reproduktoru a dvou stojatých reproduktorů. Kromě tradičních reproduktorů vyrábí Dynavoice také subwoofery a bluetooth reproduktory. Primárními aspekty produkce jsou dobrá kvalita, robustní design, vynikající kvalita zvuku a dostupná cena. Náš test ukázal, že se společnost ubírá správným směrem, upřímně řečeno, za takovou cenu jsme neočekávali takový super zvuk, takže CL-28 přináší to, co slibuje.

Specifikace Dynavoice CL-28

Třípásmový stojací reproduktor je vybaven 2 203 mm subwoofery z papírové membrány, 1 127 mm středovým reproduktorem z papírové membrány a 25 mm textilním výškovým reproduktorem. Má nosnost 200/300 W, frekvenční přenos: 38 Hz – 20 kHz, dělicí frekvence: 800 a 2500 Hz, impedance: 4 Ohm, citlivost 88 dB, rozměry 245 x 1080 x 300 mm a hmotnost 23,6 kg.

Jiná informace

Látky na reproduktory CL-28

Stojanový reproduktor Dynavoice CL-28 je k dispozici pouze v ořechové a černé barvě a ochranná látka na přední straně je tmavá nebo retro šedá, výrobce do reproduktoru zahrnul oba typy, takže jej můžeme mnohem snáze přizpůsobit stylu náš domov. Boční panely krytu jsou vyrobeny ze silného MDF a vyztužující a rezonanční tlumící materiály uvnitř zajišťují jasný zvuk. Reproduktor se stabilně zastaví, má kování M8 a měkké podešve, které lze namontovat, také zajišťují útlum a stabilitu rezonance.

Na zadní straně CL-28 jsou dva basreflexové pudry se zaoblenými hranami a velmi dlouhými vestavěnými elektronkami. Reproduktor má také 4 pozlacené konektory. Reproduktory mají také koš z tlakově litého hliníku a zesílený magnetický systém.

Při výběru reproduktoru zvažte, kolik místa za jakým účelem využijete. Potřebujete jiný typ, pokud jej budete používat k poslechu hudby nebo sledování filmu, a jiný typ, pokud si chcete koupit reproduktor pro práci ve studiu.

Zvuk

Při testování Dynavoice Classic CL-28 se hlavní pozornost soustředila na basový rozsah, i když hluboké zvuky mohly být o něco perkusivnější. Detaily a jemnost také nejsou skutečné, ale hybnost a dynamika jsou v pořádku. Zvuky pěkně vyplňují prostor, a to i ve větších místnostech. Pro optimální zvuk doporučujeme do místnosti o rozloze alespoň 30 metrů čtverečních. Je velmi důležité zajistit akustické ošetření stěn, stropů, oken a podlahových ploch v místnosti, kde jsou reproduktory umístěny. Pokud se nebudeme zabývat akustikou místností, budeme zklamáni zvukem našich audio a hi-fi zařízení. Nejběžnějším problémem je obvykle ozvěna, která je způsobena zvuky odraženými od tvrdých, plochých povrchů a výrazně zhoršuje zážitek z hudby nebo filmu. Zrušení ozvěny vyžaduje speciální produkty vyvinuté pro akustické účely. S akustickými panely pohlcujícími zvuk a difuzory, silnými, hustě tkanými akustickými závěsy a akustickými rohožemi lze vytvořit správnou akustiku.

Test jsme zahájili klasickou hudbou poslechem Mozartovy Symfonie č. 39. Dynavoice poskytly překvapivě pěkný a čistý zvuk, zvuk byl rovnoměrný po celé místnosti. Minuli jsme trochu jemných detailů, které jsme zažili u dražšího reproduktoru. (např. pro stojací reproduktor Focal Chora 826.) Bez ohledu na to byla hybnost a síla přiměřené. Přepnutím na modernější rytmy jsme poslouchali hit Dua Lipa Love Again. Výkon CL-28 nás absolutně potěšil, i když nejhlubší zvuky mohly být ještě intenzivnější. Místem našeho testu byl obývací pokoj o rozloze 27 čtverečních stop, kde širokopásmové panely a akustické panely na přední straně difuzoru poskytovaly ideální akustiku. Spárovali jsme pár reproduktorů s přijímačem Marantz.

Výrok

Švédský výrobce se vystavil při navrhování řady Classic. Reproduktory dostaly estetický, lehce snad retro vzhled, ale v žádném případě nejsou módní. Bohužel je k dispozici pouze ve dvou barvách, bylo by dobré, kdyby byl vyroben také v bílé barvě. Vyznačuje se intenzivními hlubokými, rozsáhlými středními a podrobnými vysokými rozsahy. Mohlo by to být trochu vyváženější ve zvuku a občas nám také chyběly jemné detaily. Baskytary jsou svalnatější než některé konkurenční značky, a to i na nejnižších koncích. Doporučujeme většinou pro střední nebo velké místnosti. CL-28 je skvělou volbou pro ty, kteří chtějí dobrý zvuk za dostupnou cenu.

Napsal Róbert Polgár