Testovali jsme stojací reproduktor Focal Chora 826!

Francouzskou společnost, dříve známou jako JMlaB, založil v roce 1979 Jacques Mahul, inženýr a hifi-audio novinář. Od té doby se výrobci snaží produkovat co nejdokonalejší a nejjasnější zvuk v kombinaci s moderním, mladistvým a estetickým designem exteriéru.

Design Chora 826

Sloupový reproduktor Focal-Chora-826

Předchůdcem typu Focal Chora byl Focal Chorus, který byl dále rozvíjen, a tak byla vytvořena řada Chora, která se skládá ze tří členů, přičemž 826 stojících reproduktorů je největším členem této série. U třípásmového reproduktoru je doporučený výkon zesilovače mezi 140 a 250 W, s frekvenčním přenosem 48 Hz – 28 kHz. Reproduktor váží 24 kg a je vysoký přibližně 1 metr. Navzdory své objemné velikosti designéři snili o robustním efektu, mimořádně krásném tvaru a estetickém štíhlém vzhledu. K dispozici ve 3 barvách, kryt ze světlého dřeva má béžovou přední část, ořech má modrou barvu a černá má přední část černého laku.

Chora_826 barev

Je vybaven integrovaným 13 cm reproduktorem Atmos, středním reproduktorem 165 mm a dvěma 165 mm subwoofery. Invertovaná kopule TNF je výškový reproduktor vyrobený z 25 mm hliníku a hořčíku a je chráněn dalšími pevnými mřížkami. Střední část je pokryta hustě tkanou textilií, jejíž rám je upevněn magnetem. ve spodní polovině předního panelu je kulatý reflexní otvor, pouzdro reproduktoru je cca. 5 stupňů dozadu Díky podrážkám je navržen tak, aby stál stabilně na podlaze a dokonce minimalizoval rezonance. Na zadní straně reproduktoru jsou různá připojení, která mohou primárně přijímat banánové zástrčky. Korkové čepice z banánů se dají velmi těžko odstranit, tak těsně přiléhají. Tuhé pouzdro MDF také snižuje rezonance s citlivostí reproduktoru 91 decibelů, což znamená, že funguje dobře i při zesilovačích s nižším výkonem. Nakloněná konstrukce reproduktoru umožňuje přesnější ovládání výškových reproduktorů, protože je velmi důležité, aby vyzařovaly směrem k poslechové poloze. Vzhledem k tomu, že otvory pro basový reflex jsou umístěny na předním panelu, lze reproduktory umístit blízko stěny.

Řečníci

channel-focal-826-speaker-1.

Inovace oproti předchozím modelům Focal je zcela nový typ membrány, takzvaná membrána Slatefiber, vyrobená z břidlicového efektu, netkaných uhlíkových vláken a termoplastického polymeru, což má za následek větší tuhost, což vede k přirozenějšímu zvuku. Impedance reproduktoru je 8 Ohmů. Konkávní design výškového reproduktoru umožňuje výškové ovládání méně kontrolovatelné, s výhodou speciálního kopulovitého zavěšení pro minimální zkreslení.

Chora-728-reproduktor-2.

Střední a dva basové mechaniky jsou pokryty mřížkou, výškové reproduktory jsou chráněny lesklým ocelovým pletivem, ale jinak viditelné, což není problém, protože je opravdu krásný, středový pohon je vybaven kuželovým prachovým krytem proti rušení a zkreslení přijímal subwoofer, který poskytuje tuhost a chytřejší basy.

Poslechový test

Vyzkoušeli jsme také krásný krásný pár reproduktorů při sledování filmů a poslechu hudby. Testování probíhalo v obývacím pokoji o rozloze 25 čtverečních stop. Místnost je nově zrekonstruovaná a nově zařízená v minimalistickém stylu, což zase příliš neprospívá akustice. Kvůli nedostatku nábytku, spoustě holého skla a povrchů stěn dochází k velkému odrazu, což způsobuje zvukové problémy, a proto jsme majiteli doporučili, aby co nejdříve zahájil akustickou úpravu místnosti. Pro stěny a strop byly doporučeny difuzory a panely pohlcující zvuk a před poměrně velkými okny a dveřmi na terase by měly být umístěny silné, hustě tkané závěsy.

Během testu byl k integrovanému zesilovači domácího kina Arcam SA30 připojen pár světlých dřevěných reproduktorů s béžovým předním panelem. Sestavení a nastavení bylo poměrně jednoduché, dokážeme velmi rychle a snadno připevnit základny k reproduktoru. Díky basreflexovým otvorům na předním panelu můžeme reproduktory umístit relativně blízko ke zdi, ale zjistili jsme, že vzdálenost mezi těmito dvěma reproduktory by měla být velmi opatrná, protože zvuk může být zkreslený, pokud je umístíme příliš blízko sebe , stejně jako v případě, že jsou příliš blízko k poslechové pozici.

Chora-826-Hörposition

Tyto reproduktory vyžadují prostor, proto doporučujeme relativně větší místnosti, pro místnosti o rozloze alespoň 20–25 metrů čtverečních zvolte Chora 826, pokud hledáte reproduktor v menší místnosti, doporučujeme menší sourozence Focal Chora. Po vyzkoušení několika poloh se nám konečně podařilo umístit reproduktory ideálně asi 320 cm od sebe.

Ačkoli má zesilovač možnosti nastavení EQ, je třeba poznamenat, že samotné korekční systémy místnosti ještě nevyřeší zvukové problémy místnosti se špatnou akustikou. Tyto programy EQ jsou však opravdu skvělé a užitečné pro jemné doladění a vylepšení zvuku.

Zkoušku jsme zahájili vzrušujícím sci-fi filmem After Earth, který byl uveden v roce 2013 v hlavní roli s Willem Smithem. Reproduktor Chora 826 reprodukoval velmi krásné, realistické, detailní a přesné zvuky, slyšeli jsme plné a intenzivní basy, zvuky vyplňovaly prostor. Podobné zážitky lze zaznamenat při projekci vzrušujícího akčního filmu Miami Vice 2006. Produkci reproduktoru charakterizovaly bohaté střední tóny, bez zkreslení, perkusní a hluboké tóny.

Také jsme chtěli při poslechu hudby vyzkoušet tento krásný, elegantní, přesto moderní reproduktor, a tak jsme poslouchali hit Kygo a Donna Summer: Hot stuff. Bez ohledu na to, jak moc jsme se snažili uchopit výkon reproduktoru, šlo to tvrdě, ale nakonec jsme našli malou chybu: vokály se někdy cítily na vokální části příliš tvrdé. Následovaly tvrdší rytmy, experimentovali jsme s písní Metallicy, dokud to nespí. Slyšeli jsme rozsahy, které jsme si dříve nevšimli. Kytary a hudební nástroje zněly výrazně a srozumitelně, do detailu.

Mimochodem, při poslechu hudby byl stereofonní scénický obraz také dokonalý, basové zvuky zněly, jako bychom mu pomohli se subwooferem. Přesný, dynamický zvuk tam byl znovu a střední rozsah byl velmi jemný, měkký, přesto velmi bohatý.

Výrok

Chora-826-light-wood-in-a-bedroom

Nejproduktivnější člen řady Focal Chora svým vnějším vzhledem, úžasným zvukem a výkonem jednoznačně představuje prémiovou kvalitu. Získali jsme realistický scénický obraz, slyšeli jsme jasný, přesný a dynamický zvuk a měli jsme štěstí s extrémně intenzivním, svalnatým basovým rozsahem. Ať už si chcete vybrat ideální pár reproduktorů pro váš systém domácího kina nebo pro poslech hudby, nebudete s Focal Chora 826 zklamáni.

Vzhledem ke své poměrně vysoké ceně a velkým rozměrům a hmotnosti však není k dispozici všem. Ze stejných důvodů je také třeba dbát na to, aby reproduktory nebyly umístěny příliš blízko u sebe. Je také důležité najít správnou vzdálenost od pozice studenta. Odstranění banánových korkových uzávěrů je docela problematické, ale při testování Chora 826 nebyly nalezeny žádné větší problémy.

Napsal Róbert Polgár