Testovali jsme studiový monitor Focal Trio11 Be Red Burr Ash!

Focal, výrobce audio a hi-fi produktů, během své 40leté kariéry vyprodukoval mnoho vynikajících produktů a některé reproduktory Focal jsme již dříve testovali.

Model Trio11 Be Red

focale-trio11-be-red-studiomonitor-big-pic.

Trio11 Be Red, největší člen řady Focal Trio, s hmotností 37,3 kg a rozměry 635x 345 x 405 milimetrů, je aktivním referenčním studiovým monitorem. Jeho vzhled je elegantní, čistý, boky krytu jsou červené a kryt MDF s vyztuženým tlumením pěny snižuje vibrace. Není pochyb o tom, že výrobci Focal ani tentokrát nedovolili při výrobě monitoru suroviny a komponenty prvotřídní kvality.

Na předním panelu jsou dvě dvoubarevné diody LED, jedna zelená, když je monitor aktivní, červená, když je v pohotovostním režimu, a druhá zelená, když je aktivní režim zaostření, a červená, když je aktivní tepelná ochrana.

Zadní panel Trio11

Na zadní straně monitoru najdete vyvážený XLR vstup s citlivostí + 4 nebo -10 decibelů na výběr. K dispozici je také vyvážené připojení 1/4 jacku na zadním panelu, hlavní vypínač a spínač pro pohotovostní režim, který přepne reproduktor do režimu spánku, když je aktivní, pokud nezjistí signál, a ihned jej znovu zapne protože znovu detekuje signál. Na zadní straně je také ovládání EQ v místnosti a nožní spínač (nebo pedál) pro jedinečnou funkci Focus.

Otočná ozvučnice o 360 stupňů je opatřena obráceným kopulovitým beryliem, obráceným kupolovým výškovým reproduktorem zakrytým kovovým krytem. (Slovo „Zapnuto“ ve jménu reproduktoru označuje chemický symbol pro berylium.) Výškový reproduktor je třídy A / B a má výkon 100 wattů. Tato otočná přepážka také umožňuje umístit monitor svisle nebo vodorovně se subwooferem a basovým portem pod ním.

Reproduktor má také subwoofer třídy G 300 W a subwoofer třídy G 150 W.

Focal W kompozit

Subwoofery mají kuželovitý design kompozitní sendvičové membrány Focal W, což je dvojité sklolaminátové provedení, kde je kužel tvořen dvěma tenkými vrstvami tkaných skleněných vláken a součástí tohoto designu je také vrstva pěny. Kompozitní kužel W pohání kompaktní a vysoce výkonný neodymový magnet. Díky tomuto designu byla vytvořena stejně tuhá, homogenní, ale flexibilní struktura. Monitor byl také vybaven TMD nebo Tuned Mass Damper vyladěným hromadným tlumičem. Tento režim odpružení umožňuje plynulý přenos a rovnoměrné rozložení frekvencí.

2 v 1

Tento studiový monitor je třícestný referenční monitor, maximální akustický tlak je SPL – 118 decibelů, frekvenční odezva je mezi 37 Hz a 40 kHz, ale při použití v obousměrném režimu je maximální akustický tlak 105 decibelů a frekvenční odezva je 90 Hz a pohybuje se mezi 20 kHz. Monitor také dostal novou funkci, která se nazývá funkce Focus / Focus. K tomu je na monitoru také namontován nožní pedál a kabel ¼, který umožňuje připojení samostatného výhybky při připojení k reproduktorům, což mění frekvenční charakteristiku. V praxi transformuje třípásmový reproduktor na obousměrný reproduktor, což je mimořádně užitečná funkce pro ovládání hudebních mixů a úpravu a jemné doladění basů.

Vylepšená technologie odpružení

Reflexní port je umístěn vedle 10palcového subwooferu, obdélníkového portu, který je poměrně velký, aby udržoval vyváženost tónů i při vysokém akustickém tlaku a snižoval ztráty komprese, které by mohly potenciálně ohrozit dynamiku.

Centrální pohon je oddělen od přední části otočného modulu gumovým pojistným kroužkem, takzvané silentbloky byly vyvinuty proti vibracím, které mohou nastat u montážních šroubů, které oddělují šrouby od šasi, aby se minimalizovaly rezonance.

Technologie Focal-Nic

Středové pohony jsou vyrobeny pomocí konceptu neutrální indukčnosti nebo technologie NIC, která snižuje víry generované frekvenčně závislým proudem protékajícím kmitací cívkou.

Invertovaný výškový reproduktor s kopulovitým beryliem vytváří dokonalou lineární frekvenční odezvu a detailní výšky, čehož lze nejlépe dosáhnout optimálním vstupem energie mezi kopulí a kyvadlovou cívkou.

Závěs TMD a Faradayův prsten jsou zodpovědné za snížení zkreslení pod 1 kHz a zajištění vysoké linearity i v rozsahu 1 -3 kHz, stejně jako za zlepšení vysokofrekvenční odezvy a snížení rezonance. TMD je technologie, která je nastavena na snížení nebo stabilizaci úrovně vibrací v konstrukci. (tato technologie se používá také v automobilech a mrakodrapech)

Subwoofer společně s soustředným Faradayovým prstencem optimalizuje magnetické pole. Výrobce uvedl, že snížil zkreslení subwooferu o sedmdesát procent. Oba zesilovače třídy G používají technologii zesilovačů BASH, která není založena na více silových vedeních, ale na neustále se měnícím napájecím napětí poháněném vysokorychlostním napájecím zdrojem třídy D. Namísto udržování konstantního napětí v napájecím kabelu sleduje inteligentní napájecí zdroj Trio 11 potřeby výkonového zesilovače, snižuje napájecí kabel na nula voltů, pokud není k dispozici žádný vstupní signál, a snižuje nebo zvyšuje úroveň, pokud vstupní signál také klesá nebo zvyšuje. .

Díky kombinaci třídy G a D nedochází k menším tepelným ztrátám a není zapotřebí velký chladič, pouze kovový zadní panel reproduktoru funguje jako radiátor. Po dlouhé době provozu nebyl zadní panel horký ani při vyšších SPL.

Poslechové testování

Reproduktory Trio11 ve studiu

Studiový monitor Trio11 Be Red byl testován v relativně velkém studiu o rozloze přibližně 32 metrů čtverečních. Akustika studia byla přiměřená, akustické panely umístěné na stěnách a stropech zajišťovaly přiměřenou absorpci a šíření zvuku. V případě studií pro záznam zvuku nebo pro směšování zvuku je ještě důležitější, aby místnost měla dokonalou akustiku, protože kvalita zvukového záznamu je výrazně snížena, pokud studio rezonuje. Následné digitální nastavení není zdaleka tak dokonalé jako záznam zvuku zaznamenaný v bezchybně znějícím studiu.

Výrobce doporučuje, abyste při počátečním nastavení a nastavení reproduktor používali přibližně 20 hodin, testovali při střední hlasitosti a pokud možno s co nejnižší frekvencí.

Nejprve jsme zahájili hudební testování s jazzovou hudbou. Poslouchali jsme píseň Nora Jonesové Nearness of You. Focal Trio11 ovládal zvuk, který reprodukoval, s velkou koncentrací a krásou. Zažili jsme přesný, dynamický a extrémně detailní zvuk. Jasnost, dynamika a jemné detaily zůstaly na všech svazcích. Poté následoval jeho aktuální hit, 24k Gold-Mood. Studiový monitor vytvořil rozšířený zvukový obraz, vokály a instrumentální detaily byly rozpoznatelné, jasné a srozumitelné. Středový rozsah zněl správně, basy byly extrémně intenzivní a silné.

Závěr

Enceintes Trio11-Be-Red-Burr-Ash

Se svým mimořádně působivým výkonem, estetickým a elegantním vzhledem je Focal Trio11 jednoznačně lídrem na trhu mezi studiovými monitory s podobnými funkcemi a kategoriemi. Doporučujeme ve středních nebo větších studiích, protože jeho velikost vyžaduje dost místa a vzhledem k jeho vysoké hmotnosti jsou vyžadovány stabilní regály.

Cena je v kategorii studiových monitorů poměrně vysoká, ale místo monitoru dostáváme prakticky dva, protože jej lze díky nové funkci Focus použít jako třícestný a obousměrný studiový monitor. Nemohli jsme se připojit ke zvuku, což může být také způsobeno skutečností, že studio, kde test probíhal, mělo opravdu dokonalou akustiku, a tak tento úžasný reproduktor dokázal skutečně podat maximální výkon. Pokud hledáte studiový monitor pro profesionální účely, rozhodně doporučujeme Trio11.

Napsal Róbert Polgár