Problémem v bytě mohou být kvůli chladu i zimní měsíce, zvláště pokud nejsou aktuální izolace a okna. Samozřejmě nejefektivněji můžeme topit, je-li izolace v pořádku, ale tato podmínka není vždy: ve starších domech a bytech s tím bývá problém a hned není snadné problém odstranit. Naštěstí však existují i ​​jiná řešení, jak byt na zimu adekvátně připravit.

Upgrade izolace není vždy řešením

Zvukově izolovaný krystal-300x183

Samozřejmě nejlepší a nejsamozřejmější by bylo vyměnit dveře a okna za modernější a umět samotnou stavbu pořádně zateplit. Bohužel to není vždy reálná možnost. V poslední době velmi prudce vzrostly ceny stavebních materiálů a zvedly se i mzdy, takže adekvátní zateplení, což je poměrně vážná investice, zvládá stále méně lidí.

V případě kondominií navíc není vnější zateplení stěn možností na byt, mohou to udělat pouze po celém domě najednou, což není rozhodnutí jednoho člověka. Vyplatí se tedy poohlédnout se po alternativách, které nejsou pro nikoho dostupné, přesto mohou hodně vrhnout na pocit tepla uvnitř – a snížit váš účet za vytápění. Příkladem je tepelně izolační závěs.

Spousta maličkostí jde daleko

Chybějící správná tepelná izolace je problém, protože teplo z bytu uniká a naše prostředí se snadněji ochlazuje. To znamená, že pro stejný výsledek musíme topit více, což se také projeví vyššími náklady na vytápění. Nemluvě o tom, že naše pohodlí není skutečné v chladném, vlhkém a průvanovém bytě.

Pokud trochu zabrousíme do malých fíglů s izolací, můžeme znatelně snížit náklady na vytápění a náš byt může být v zimních mrazech příjemnějším, teplejším místem. Ani by nás nenapadlo, na kolik se může všechno spolehnout!

Je před okny izolační závěs?

Záclonové přepážky-300x150

Závěs považujeme především za dekorativní prvek v bytech, i když má i praktické výhody. Kromě omezení viditelnosti zvenčí (což není zanedbatelný faktor např. u oken do ulice) vám může pomoci zachytit příval chladu a udržet teplo uvnitř, např. -tak moderní, průvanové okno.

To platí zejména v případě, že na okna zvolíte speciálně izolovaný závěs: jde o husté, hustě tkané materiály, kterými vzduch neproudí snadno. Pokud vás omrzel potah kolem okna v bytě, možná se vyplatí vyměnit zatemňovací závěsy za termo závěs! Mimochodem, jako dveřní závěs se může hodit i závěs před starší dveře s nepříliš dobrou tepelnou izolací.

Lapač průvanu mezi okny a pod dveřmi

Dosavadním řešením pro lepší tepelnou izolaci oken bylo použití dvojitých křídel. Je třeba si představit, že dvě okna byla umístěna v pouzdře s malým prostorem mezi nimi. A toto místo lze osadit přímo pro tento účel vyvinutými průvany, které zachytí přicházející studený vzduch, takže se do bytu dostanete podstatně méně.

Existují také průvany, které lze umístit pod dveře v případě, že je dole mezera, kudy přichází chlad. To nám umožní bezproblémové používání dveří, ale přesto bude v bytě tepleji.

Na podlaze akustické koberce

Přichází zima zespodu? Jednoduchým a okázalým řešením je položit na podlahu koberec, co nejtlustší! Možná si to nemyslíme, ale hodně na tom záleží. Kromě toho, že se na koberec cítíte pohodlněji než na studenou podlahu, dokáže ve skutečnosti zachytit trochu chladu, který z podlahy sálá. Čím silnější je zvuk pohlcující nebo tepelně izolační koberec, tím je pro tento úkol vhodnější – mimochodem, byt můžete velmi pozvracet, pokud jeho barvu a vzor zkombinujete s dalším bytovým textilem.

Praktičnost a design zároveň

Termo závěsy a akustické rohože jsou k dispozici v různých barvách a vzorech. Není tedy třeba dělat kompromisy: I náš zateplený byt může být krásný! Velmi důležitá je harmonie barev. Pokud k sobě závěsy a koberec dobře ladí, už vám to dává super koncept. Tento efekt lze umocnit dekorativními polštáři podobných barev, takže celkový obraz může být zcela harmonický.

Pokud kompletní energetická modernizace nepřichází v úvahu, i s těmito malými triky můžete udělat hodně pro zlepšení izolace vašeho domu v chladné zimě. A to se projeví na účtu za vytápění i na pohodlí.

Kategorie: Blog