Jde o dvě zcela odlišné látky, které by měly mít stejnou roli, ale jedna odvádí mnohem lepší práci než druhá. Je tedy jedno, které preferujeme, protože vážně ovlivňují akustiku místností v negativním i pozitivním směru.

Když pohlcování zvuku, tak akustická houba?

Sponzor-169x300

Obvykle na to každého jako první myslí, když je cílem vytvořit cílenou zvukovou pohltivost, kupř. při návrhu domácího studia. Na některých úrovních jsou vhodné i houbové panely, ale pokud chcete opravdu zvolit kvalitu, akustická minerální vata bude určitě řešením. Má mnoho výhod, takže v mnoha případech tento speciální materiál ani nemůžete obkreslit houbou.

Proč se většina lidí rozhodne pro houbu? Je to hlavně proto, že to vidí nalepené na stěnách studií v různých videích. Je to v podstatě docela jednoduché, ale méně efektivní, zvláště pokud se nepoužívá ideální kvalita. Jak víme, polystyrenové řešení na bázi vajec je inzerováno na mnoha fórech, ale izolační pěna je také často špatně chápána. Pokud je to možné, těmto metodám se, pokud jde o zvukovou izolaci, zcela vyhýbáme. Ne náhodou jsou na trhu samostatné tepelně a zvukově izolační materiály a krytiny. Kamenná vlna na druhé straně vyniká také jako zvuková a tepelná izolace, a to především díky své vláknité struktuře. Polystyrén a jeho souputníci jsou naopak úplně tuhé a odrážejí zvukové vlny, ergo nic neřeší a navíc hyzdí interiér. Roztok obsahující vejce navíc je dokonce hořlavý.

Kamenná vlna s neviditelnou účinností

Vestavěný do zdi jako izolační materiál je zcela neviditelný, a proto nekazí celkový obraz. Neabsorbuje vlhkost a je také ohnivzdorný, takže je bezpečnější než houba. Vhodné pro vnější i vnitřní použití. S fasádní izolací může být také použit jako vnější zvuková izolace, aby se zabránilo zvuku zvenčí. Pokud chcete eliminovat vnitřní echo, je zabudován za tradiční nebo akustický sádrokarton, který má příznivé zvukově izolační vlastnosti. V závislosti na situaci lze minerální vlnou izolovat nejen svislé plochy, ale i vodorovné podlahy a stropy. Tyto výhody lze využívat i při běžném používání. Pokud se na to naopak podíváme konkrétně jako na akustický prvek, bude vítězem také, jen v jiné podobě.

Stylová forma velkolepého pohlcování zvuku

Širokopásmový akustický panel 300x300

Existuje několik typů minerální vlny, v závislosti na tom, kde je umístěna. Zvukově pohlcující panely obsahující akustickou vatu však není nutné instalovat do stěny, pod podlahu, nad strop, protože je lze použít samostatně. Vynikají i jako designový prvek. Jsou dostupné ve velmi široké škále barev, takže je lze snadno přizpůsobit stylu místnosti. Podle potřeby je lze umístit na stěnu, ale lze je použít i jako samostatné prvky se sklopnými nohami. Akustický hedvábný povlak také hodně přidává na vzhledu, nemluvě o jeho účinnosti. Patří do skupiny širokopásmových akustických prvků. Co to přesně znamená, bude vysvětleno níže.

Tajemství spočívá ve schopnosti absorbovat zvuk

Ale jaký je akustický faktor, díky kterému je mnohem lepší zvolit minerální vlnu než houbu? Ne náhodou tento materiál využívají i profesionální studia.

Předpokládejme, že nejsme spokojeni s ozvučením daného prostoru, a tak začneme pokoj tapetovat houbovými panely jako tlumícími. I tak se zvuk nezlepšuje a čím dál tím víc máme dojem, že se zhoršuje a mdlí a hluboké zvuky vycházejí znepokojivě.

Houba totiž není schopna plnit funkci širokopásmového akustického produktu, v tomto případě minerální vlny. Má nízkou tělesnou hustotu, takže funguje dobře, pokud je cílem utlumit vyšší frekvenční rozsah. Nesprávné použití může mít za následek přílišný útlum a způsobit, že celá místnost bude bez života, proto je důležité tyto prvky používat moudře na správném místě a na správném místě.

Akustická kamenná vlna s jinými materiály

art-stena-panel-difuzor-2-300x300

Zejména v případě studia může být vhodné doladit akustiku kromě bavlněných akustických panelů ještě dřevěnými difuzory nebo rezonátory. Pokud se místnost kvůli basům chvěje, výrazně to zkresluje zvukový obraz a znehodnocuje konečný výsledek v mixážních či nahrávacích studiích. Dřevo je jedním z nejlepších pohlcovačů basů, takže difuzory a rezonátory by měly být umístěny v odrazových bodech. Ve spojení s minerální vlnou je dosaženo mnohem jasnějšího zvuku. Na základě velikosti místnosti lze vypočítat, kolik rezonátorů a difuzorů je třeba nainstalovat.

Celkově je houba levná, ale v žádném případě nepostačuje k vytvoření správných akustických podmínek. A to se může projevit v krátké době. S akustickou bavlnou a dalšími kvalitními akustickými prvky je dosaženo dokonalého zvuku, jehož výsledkem je náročnější a zdravější životní prostor.

Kategorie: Blog