Jaký typ řečníka bychom si měli vybrat?

Před zakoupením reproduktoru je užitečné zjistit, o jakých reproduktorech se jedná, o jejich výkonu a zboží. Nejdůležitější faktory, které je třeba zvážit, jsou to, co a kde chceme tato zvuková zařízení používat. Výkon reproduktorů by měl být přizpůsoben velikosti místnosti, kterou máme k dispozici. Je také důležité, jaké akustické vlastnosti má místnost nebo studio. Důrazně doporučujeme provést akustické měření a v případě potřeby ošetřit místnost vhodnými akustickými prvky. I když kupujeme ty nejlepší reproduktory, pokud akustika není ideální, bohužel si nemůžeme užívat kvalitního zvuku.

Jaké jsou faktory pro výběr řečníka?

  • Mylná představa je, že čím větší a dražší reproduktor, tím lepší zvuk lze s ním dosáhnout! Velikost není smysl!
  • Je třeba vzít v úvahu stavitelnost nebo přenositelnost.
  • Chceme dosáhnout vícekanálového nebo stereofonního prostorového zvuku.
  • Vybraný reproduktor má bezdrátové nebo kabelové připojení.
  • Typ reproduktorů a zvukový efekt, který poskytují, jsou důležité.
  • Životnost zvukových zařízení závisí také na údržbě a čištění domácnosti.
  • U reproduktorů nezapomeňte vzít v úvahu citlivost, kterou výrobci obvykle uvádějí v decibelech. Vyšší hodnota znamená vyšší citlivost, což znamená, že při menším výkonu lze dosáhnout vyššího objemu.

Bluetooth reproduktory

U reproduktorů Bluetooth je řeč „malá a dobrá“. Tyto reproduktory lze snadno přenášet s sebou, připojit k telefonu nebo jinému zařízení. Výkon baterie by měl být co nejvyšší. Plnější a hlubší zvuk lze dosáhnout pasivními reproduktory.

Na mikro hi-fi zařízení můžete také poslouchat rádio nebo oblíbené CD. Vyplatí se koupit zařízení s výkonem více než 10 wattů.

Zvukový panel nebo kompaktní zvukový projektor lze připojit k televizoru. Výběr typu zvukového projektoru je ovlivněn velikostí obrazovky televizoru. K dispozici jsou také bezdrátové a kabelové varianty.

Domácí kino

Systémy domácího kina se skládají z několika jednotek, pokud budete pečlivě sledovat zvukové produkty dostupné na trhu, můžete získat skutečný prostorový zvuk. Místo plastových membránových zařízení doporučujeme membránová zařízení z aramidových vláken. 5.1kanálové systémy domácího kina produkují vynikající zvuk, protože díky reproduktorům v 5 různých směrech budeme mít 360stupňový zvukový zážitek ze všech směrů. Můžeme také získat kompaktní systémy domácího kina, protože tímto způsobem získáme vše připravené, není třeba vybírat jednotky zvlášť. Nevýhodou však může být to, že při poslechu hudby nemusí být schopen poskytnout nejlepší kvalitu zvuku.

Aktivní řečníci

Existují aktivní a pasivní reproduktory. Aktivní reproduktory mají také vestavěný zesilovač. Nejdůležitějšími faktory pro dosažení prostorového zvuku jsou hlasitost, srozumitelnost, zvuk bez zkreslení a dynamika.

Pojďme se podívat, z jakých typů reproduktorů si můžete vybrat!

1.Frekvenční reproduktor

Tento typ pokrývá celou zvukovou stopu mezi 20-20 000 Hz. To je obvykle velké velikosti, docela drahé a, vzhledem k jeho velikosti a hmotnosti, může být umístěn pouze na podlahu. Od tohoto typu reproduktoru můžete očekávat čistou a bohatou kvalitu zvuku.

2.Speaker s omezenou frekvencí

Pokrývá zvuky v rozsahu 45–20 000 Hz. Jeho menší velikost umožňuje umístění na stojan.

3. Podsvícení

Díky tomu jsou zvukové vlny velmi nízké frekvence vnímatelné. Při 30 Hz již můžeme zažít velmi dobrou kvalitu zvuku. Aktivní subwoofery jsou nyní k dispozici se zabudovaným zesilovačem. Kabel reproduktoru je tedy krátký. Dva nejběžnější typy jsou basový reflex, tj. Laděný komorový subwoofer a uzavřený box subwoofer. Reflexní typy jsou levnější a hlasitější, nevyžadují výkonný zesilovač, ale pomaleji reagují a přenášejí méně přesný zvuk. Reproduktory s uzavřeným boxem (kde vibrace membrán ovlivňují zvuky) vyžadují k dosažení stejného akustického tlaku větší výkon a pevnější kryt ve srovnání s typy reflexních boxů (kde reflexní trubice zvyšuje účinnost). Jsou schopni vysílat přesný, jasný hluboký zvuk, jejich nevýhodou je vysoká cena. U systémů s reflexními trubicemi je na tuningu také hodně důležité. Hluboký zvuk reproduktorů je také ovlivněn jejich materiálem, množstvím a průměrem. Čím větší a větší je průměr subwooferu v místnosti, tím hlubší jsou zvuky.

Reproduktory domácího kina

Reproduktory domácího kina

Skládají se ze sady pětikanálových reproduktorů: 2 přední, 2 zadní (prostorový), 1 střední reproduktor (zodpovědný za jasnost a srozumitelnost dialogů, hudby a zvukových efektů) a subwoofer. Nejlepší středové reproduktory jsou třícestné. Když jsou umístěny na úrovni uší, nevyvolávají zánik. Nezbytné prvky systémů domácího kina, jako ve většině filmů, 70 procent zvuků je přenášeno středovými reproduktory!

Užitečné informace:

Reproduktory obvykle označují hodnotu změn frekvence na produktech. Např. 50 Hz – 25 kHz, +/- 3 dB. To znamená, že zvuk bude při zadané frekvenci -3 dB. (Nelze použít zvuky nižší než 50 Hz.) 50 Hz v příkladu je dolní frekvenční limit pro reproduktory a horní je 25 kHz. Čím nižší je dolní frekvenční limit, tím hlouběji může reproduktor emitovat. A čím vyšší je horní limit, tím vyšší je zvuk.

Co je impedance?

Impedance je jednotka střídavého odporu, Ohm. Její hodnota není konstantní, závisí na frekvenci frekvence a jejich odporu vůči okamžitému proudu. Pro většinu reproduktorů je nejčastější rezistence 8 Ohmů.

Z jakého materiálu jsou kvalitní reproduktory vyrobeny?

Dřevo je nejvhodnější pro výrobu reproduktorů, ale nezáleží na typu a kvalitě dřeva.

– Kaše je nejlevnější, ale nejnižší kvalita suroviny.

-MDF je již lepší kvalita, ale méně robustní než překližka. Doporučuje se pro stavbu subwooferů, ale díky své nízké hmotnosti je méně pohyblivý.

-Plywood je nejdražší, ale zároveň akusticky nejvyšší kvalita, velmi pevný, silný materiál. Vhodné také pro profesionální použití.

Hluboké tóny a velikost místnosti

Doporučuje se přizpůsobit typ, velikost a množství reproduktorů velikosti místnosti. Je velmi důležité, kam umístíme řečníky. Pojďme se podívat na několik velikostí místnosti a doporučený výkon reproduktoru, průměr … atd. (pro subwoofer)

Velikost místnosti – Poslechová vzdálenost – Doporučený akustický tlak – Min. Výkon zesilovače – průměr min.speakeru

70 metrů krychlových 2 metry 105 dB 50 W 15 cm

85 metrů krychlových 2,8 metrů 113 dB 150 W 20 cm

115 metrů krychlových 3,5 metrů 117 dB 250 W 25 cm

175 metrů krychlových 5 metrů 123 dB 500 W 30,5 cm

250 metrů krychlových 6,2 metrů 129 dB 1000 W 38 cm

Bezdrátové reproduktory

Termín „bezdrátový“ neznamená, že neexistují žádné kabely ani vodiče. Název napovídá, že reproduktor lze bezdrátově připojit k jiným zařízením, televizi, telefonu, tabletu… atd. Reproduktor však může být připojen ke zdroji energie pomocí kabelu a k nabití baterie bude zapotřebí kabel. Existují bezdrátové reproduktory, které mají také konektor, který umožňuje připojení ke staršímu typu kabelového zařízení, např. starý gramofon, CD přehrávač … atd. Pro bezdrátové připojení je vyžadováno připojení Bluetooth a Wifi. S připojením Bluetooth můžete připojit dvě zařízení do vzdálenosti maximálně 10 metrů. Kvalita zvuku je vynikající, není třeba ani internet. V případě WiFi není vzdálenost mezi danými zařízeními důležitá, zvuk je možná sotva znatelně lepší než Bluetooth. Nevýhodou je, že pokud je připojení Wi-Fi slabé nebo odpojené, nemůžeme jej použít.

Kategorie: Blog