Recenze stojatých reproduktorů JAMO S 807

V roce 1966 v rybářské vesnici v dánském Glyngøre začal Preben Jacobsen ve svém kurníku stavět tesařské reproduktory. O dva roky později se k němu přidal jeho švagr Julius Mortensen. Jacobsen a Mortensen jsou zakladateli společnosti JAMO. V roce 1978 již společnost vyrobila milion reproduktorů JAMO.

Funkce JAMO S 807

kritický reproduktor jamo-s-807

Frekvenční přechod. 42Hz – 26kHz (+/- 3dB), citlivost: 90dB, výkon: 100W / 200W, impedance: 8 Ohm, pouzdro reproduktoru z MDF, reproduktor typu bassreflex, zvuk Dolby Atmos, 2 subwoofery z hliníkových polymerních vláken, rozměry: 915 x 191 x 252 mm, hmotnost 11,8 kg. Vzhledem ke svým kompaktním rozměrům není problém umístit.

Stropní reproduktor S-807

JAMO při výrobě spojilo stylový vzhled a kvalitní zvuk, i když design exteriéru nespadá do luxusní ani prémiové kategorie. Pouzdro reproduktoru je vyrobeno z MDF desek a je potaženo matnou fólií, což je výhodné, protože na něm nejsou vidět otisky prstů. K dispozici v černé, bílé nebo ořechové barvě. Reproduktorová skříň má vhodné výztuhy, komponenty použité při výrobě jsou vysoce kvalitní a uvnitř reproduktoru bylo také zajištěno tlumení rezonance. Díky své výšce pouhých 92 cm ji lze snadno umístit do jakékoli místnosti. Nečekejte duální konektivitu, ale to v této cenové kategorii nepřekvapuje. Správně, okázale v exteriéru, ale není to nejkrásnější reproduktor, jaký jsme kdy viděli.

pes s-807

Zahrnuty jsou ploché ocelové podrážky, aby byla zajištěna ideální vazba, přestože poskytují docela průmyslový vzhled. Hodí se velmi dobře jako stereofonní reproduktor, ale pokud k reproduktoru připojíte modul Dolby Atmos (S 8 ATM), může fungovat i jako systém domácího kina. V reproduktoru jsou 2 subwoofery z polyfibru a 1 hedvábný kopulovitý výškový reproduktor. Na přední straně reproduktoru je velká, oválná reflexní clona, ​​takže basové záření není ovlivněno tím, jak daleko umístíte reproduktory od zdi. Reproduktory byly vybaveny magneticky montovatelnými textilními mřížkami, které vypadaly dost drsně a jednoduše. Plní samozřejmě úkol, na který byli připraveni. Reproduktor nesměřuje zvuk směrem k pozici posluchače, ale směrem nahoru, proto buďte opatrní i při jeho umístění. Pokud se nestaráme o akustickou úpravu stěn a stropu, mohou odrazy od velkého, hladkého a tvrdého povrchu narušit zvuk. Proto si určitě pořiďte akustické panely, které eliminují zvukové vady, jako je echo. Přední panely difuzoru jsou k tomuto účelu vynikající a navíc extrémně okázalé bytové zařízení.

Zvuk

Přibližně Testovali jsme pár reproduktorů Jamo S 807 v kině o rozloze 18 čtverečních stop a spárovali jsme ho s AV přijímačem Denon AVR-S750. Akustika místnosti nebyla úplně dokonalá, i když bude nutné na tvrdou dlážděnou podlahu umístit zvukově izolační rohože, aby správně zněly. Také jsme poslouchali různé hudební styly a sledovali filmy, abychom mohli S 807 vyzkoušet v každé oblasti.

V konfiguraci 5.0 budou tyto reproduktory dobře fungovat především v místnostech ne větších než asi 25 metrů čtverečních, protože ve větší místnosti bude rozsah a hloubka basů výrazně omezena, bez ohledu na výkon spárovaného AV přijímače. Dvojice reproduktorů S807 si také vedla dobře při vytváření stereofonního zvuku a prostorových efektů.

Reproduktor poskytoval výkon bez zkreslení i při vysokých hlasitostech díky stabilním a robustním rovnátkům. Zažili jsme dynamický a realistický zvuk, nejlépe zněly vysoké a střední rozsahy, basy byly trochu slabé, i když jejich dynamika byla v pořádku. Výšky byly někdy nepřesné, prostorový zvuk mohl být podrobnější. Během našeho hudebního testu byly nástroje trochu rozmazané, vokální party zněly subtilně (možná až příliš subtilně). Slabé hloubky byly nejnápadnější při sledování filmu, kdy jsme sledovali výbušnou, kolizní scénu. Pokud máte rádi drtivé zdi, opravdu silné basy, je dobré k páru reproduktorů Jamo S 807 pořídit ještě subwoofer.

Závěr

Tento obousměrný stojací reproduktor typu bassreflex je k dispozici za dostupnou cenu, ale bohužel nízká cena v tomto případě také znamená horší kvalitu zvuku. Design reproduktorů je esteticky příjemný, s dostatečnými výztuhami, ale stylově stále výrazně zaostává za dražšími reproduktory prémiové kategorie. Jeho velikost nám umožňuje umístit jej do menší místnosti a dokonce se doporučuje zvolit tento model pro místnosti ne větší než 25 metrů čtverečních. Dynamika a prostorový zvuk díky modulu Dolby Atmos byly v pořádku, ale výšky se někdy ukázaly jako nepřesné.

Hluboké jsou extrémně slabé a nebyli jsme spokojeni ani s detailem. Celkově se reproduktor Jamo S 807 nestal naším oblíbeným, a přestože je cena dostupná, zdráháme se tento typ doporučit těm, kteří hledají dokonalý zvuk a skutečné hluboké basy.

Napsal Róbert Polgár