Porovnání Bluetooth reproduktorů JBL Flip 5 a JBL Charge 4

Zkoušeli jsme předchůdce JBL Flip 5, JBL Flip 4, a to na nás udělalo opravdu pozitivní dojem, takže jsme byli velmi zvědaví, jak se liší novější model, Flip 5 a Flip 4 Charge od to.

Exteriér JBL Flip 5 se od svého předchůdce příliš nezměnil. Obvyklý tvar válce, jeho velikost a design jsou také velmi podobné modelu Flip 4. Vodotěsný až do hloubky 1 metru, s certifikací IPX7 a pogumovaný pro ochranu před poškozením. Jeho výkon je ve srovnání s velikostí 20 W RMS docela vážný. Má 1 reproduktor 4,4 x 8 cm a 2 boční pasivní basové zářiče.

JBL otočí 5 barev

Výrobce nabízí 11 barevných provedení. Na rozdíl od Flip 4 má nabíječka volný USB-C konektor. Zásuvka 3,5 mm Jack zaostává za ní. Namísto připojení Connect (s nímž jsme mohli připojit až 100 reproduktorů Flip), dostalo funkci Party Boost, ke které lze připojit dva reproduktory Flip 5. (Tato nová funkce bohužel nepodporuje připojení Connect u předchozích modelů Flip.) Upřímně řečeno, v připojení více reproduktorů nevidíme velký smysl, je snazší použít výkonnější reproduktor, jako je JBL Boombox nebo UE Hyperboom namísto.

Lze očekávat, že vydrží asi 12 hodin a má dosah asi 10 metrů. Telefonní hovory však nelze uskutečňovat bez použití rukou. Frekvenční přenos reproduktorů: 65 Hz – 20 kHz, váží 540 gramů. Na zadní straně je napájecí zdroj, tlačítko párování Bluetooth a vstup USB-C. Rozsvítí se kolem tlačítek, když svítí. Na reproduktoru jsou samozřejmě také tlačítka pro zapnutí / vypnutí a ovládání hlasitosti. Držák na tkaničku ve tvaru zápěstí se ve srovnání s Flip 4 nezměnil. Vybaven lithium-iontovou baterií 4800 mAh.

Zvuková zkouška

Opravdu nezáleží na tom, kde posloucháme mluvčího. Nejprve jsme vyzkoušeli JBL v akusticky ideální místnosti, pak v malé pracovně s docela nepříznivou akustikou a nakonec jsme šli ven a poslouchali jsme to na zahradě. Zjistili jsme, že malý přenosný reproduktor zněl velmi pěkně, zřetelně, i když se zvuky středního a vysokého rozsahu ukázaly být trochu slabší. Ve studii s nepříznivou akustikou jsme narazili na některé problémy s odrazem, které způsobily, že zvuk ztratil část své čistoty. Když jsme poslouchali na zahradě, byli jsme se zvukem docela spokojeni i při vysoké hlasitosti, střední a vysoké zvuky byly slabší, než se v tomto případě očekávalo, ale basy se zdály být obzvláště lepší a intenzivnější v otevřeném prostoru, což je důležité pro přenosný reproduktor.

Přenosné reproduktory JBL jsou také ideální pro počítače nebo notebooky, nebo dokonce vytvářejí skvělou hudbu pro večírky a zahradní párty. Při použití v interiéru zajistěte akustické ošetření stěn a stropů místnosti. V ozvěnových místnostech nezní správně ani ta nejdražší audio a hi-fi zařízení. Venku zjevně nemůžeme zmírnit vnější hluk, takže zvuk z přenosných reproduktorů se nepřibližuje kvalitě zvuku vydávaného výkonnějšími reproduktory.

Design JBL Charge 4 je téměř totožný se vzhledem Flipu 5.

Charge 4 je také vodotěsný, ale má funkci JBL Connect, podobnou JBL Flip 4. Čím se však liší od ostatních modelů, je to, že díky baterii s kapacitou 7500 mAh je možné až 20 hodin přehrávání. Pokud je vybitá, je zapotřebí přibližně 3,5 hodiny nabíjení. Mohl to být živější zvuk, ale fungoval velmi dobře, co se týče basů.

Závěr

Z reproduktorů Blutetooth vynikají produkty JBL díky vynikajícímu zvuku. Ačkoli je Flip 5 novějším modelem, hlasovali bychom pro Flip 4 nebo Charge 4. Jednou z nevýhod Flipu 5 je, že jej nelze použít k telefonování a že na rozdíl od předchozích modelů ano nemáme JBL Connect, ale Party Boost, takže se můžeme spojit pouze s reproduktorem JBL, který také toto připojení má. Jednou z velkých výhod Charge 4 je, že díky své obrovské baterii vydrží na jedno nabití téměř celý den. Pokud jde o zvuk, nemůžeme opravdu souviset s výkonem reproduktorů, ve skutečnosti je naprosto pozoruhodné, že tak malé zařízení je schopné tak vážného výkonu. Na tom však hodně záleží. v jaké akustické místnosti je posloucháme. Flip 5 i Charge 4 jsou vodotěsné, takže se nemusíte bát, že je budete používat venku a prší, vylije se na skleničku nebo spadne do bazénu.

Napsal Róbert Polgár