Recenze subwooferu JL Audio Gotham G213 V2

Produkty JL Audio na Floridě jsou populární a známé mezi nadšenci zvuku a hi-fi. Tato americká společnost, která byla založena v roce 1975, vyrábí audio a hi-fi zařízení pro domácnosti a automobily. Obdrželi řadu ocenění a mezinárodní uznání, reproduktory, zesilovače a subwoofery jsou vyráběny s velkým vlastním vývojem, 14 amerických patentů je spojeno se značkou. Společnost preferuje hlavně produkty uzavřeného systému, obvod zesilovače také vyvinuli. Využívají technologický vývoj, který zaručuje optimální provoz a výkon aktivního subwooferu.

Jedním z takových vývojů je design koše, který zahrnuje také robustní přední panel, nebo dokonce technologii DMA, která řídí činnost motoru reproduktoru, a to zajištěním toho, aby si membrána udržovala svou linearitu v celém rozsahu pohybu.

Model JL Audio Gotham G213 V2

Subwoofer JL-AUDIO-Gotham-G213V2

Leštěný kryt MDF aktivního, uzavřeného systému, předního emitujícího subwooferu G213 V2 je vyroben pomocí stabilní, robustní a odolné technologie. Na předním panelu je stavová LED, má také automatické vypnutí a pohotovostní režimy, stejně jako stupně MOSFET a vstup LFE. Subwoofer má průměr 2×345 mm a subwoofer měří 546 x 867 x 610 mm a váží 163 kg! Vzhledem k obrovské hmotnosti stojí za to pečlivě zvážit, kam subwoofer umístit, nejlépe pro větší místnosti. U zařízení s extra hmotností nemusí být možné časté přemisťování a přemisťování.

reproduktor gotham-231v2

Na předním panelu je mnoho možností jemného doladění. Pracuje se zesilovačem třídy „D“ s výkonem 4500 W a frekvenčním přenosem mezi 19–112 Hz. Je také vybaven napájecím kabelem IFC a samozřejmě nožní, XLR výstup na něm také najdete. Zařízení je vyrobeno ručně a reproduktor je chráněn mřížkou. Měřicí mikrofon pomáhá provádět přesná nastavení, k dispozici jsou také dolní propusti a funkce ovládání výhybky, lze také ovládat fázovou polaritu a výkon. Máme také možnost nastavení EQ. Z hlediska designu je reproduktorová skříň elegantní a velmi krásná.

zadní panel gotham-213v2

18pásmový systém optimalizace místnosti pomáhá s integrací a nastavením. Digitální optimalizační systém DARO se ukázal jako nesmírně užitečný a provádí nastavení s velkou přesností. Subwoofer má také nevyvážený RCA vstup a vyvážené základny Neutrik Combo XLR / TRS. Plášť je z pevného kompozitu ze skleněných vláken v lesklé černé slitině a slitině z nerezové oceli. Při výrobě subwooferu byl použit ovladač s technologií JL Audio, doplněný novým systémem DSP pro zpracování signálu.

Testovali jsme tento subwoofer s obrovskou hmotností a výkonem!

K testování subwooferu jsme zvolili hlasitější rytmickou hudbu. Vytáhli jsme album klasické rockové kapely Guns ‘n Roses. Subwoofer jsme propojili se zesilovačem Anthem a stacionárními reproduktory Klipsch.

panel ovládání jl-gotham

Produkce dynamického, detailního, jemného a prostorového zvuku, neuvěřitelná čistota a síla, na kterou tento subwoofer zapůsobil, byla působivá. Protože je velmi velký, v žádném případě se nedoporučuje pro menší nebo střední místnosti. Jeho vzhled je naopak velmi stylový a elegantní, takže ho není třeba skrývat. Řízené řízené basy zajišťují maximální zvuk. Dynamika byla prostě působivá a produkce Gothamu je i při připojení k vícekanálovým systémům jedinečná. Jeho ovládání a automatická optimalizace místnosti jsou základní a velmi praktické funkce. Protože má velmi vážný výkon, je rozhodně nutné jej spárovat s reproduktory stejné síly a kategorie pro ideální výkon. Tento referenční subwoofer je také na špičce z hlediska hudby, ale jeho cena je velmi vysoká.

V místnosti, kde byl test proveden, byl obývací pokoj o velikosti 38 čtverečních stop, akustika byla vylepšena nejen zvukově pohlcujícími a difuzními prvky na stěnách a stropu, ale také silnými akustickými závěsy umístěnými před okny a skleněné dveře pro optimalizaci zvuku.

Menší model

subwoofer jl-audio-fathom-f113-v2

Subwoofer JL Audio Fathom F113 V2 byl také testován v jiném testu. Stejně jako model Gotham má vícepásmový ekvalizér. Téma akustiky místnosti souvisí s Schröderovou frekvencí, která je spojena s přechodovým bodem mezi 200 a 300 Hz, nad kterým může v místnosti docházet k velkému odrazu, který lze určit akustickými měřeními.

Nad určitou frekvenci může být zvuk zkreslen odrazy. To by rozhodně mělo být řešeno, nejlepší způsob, jak to zvládnout, je použití stěnových a stropních panelů. Elektronické nebo digitální korekce jsou účinné, pouze pokud jsou akustické podmínky v místnosti ideální.

Hmotnost a rozměry Fothamu jsou také menší než hmotnost Gothamu, proto bychom tento typ upřednostňovali pro menší nebo středně velké místnosti. Jeho cena a výkon jsou také nižší než u těžšího modelu. 3000 W je výkon vestavěného zesilovače, váží 60 kg. Rám je vyroben z tvrdého litého hliníku a je vyroben společně se silným magnetickým systémem. Silné magnetické systémy, jaké se vyskytují u tohoto typu, mají tendenci generovat příliš mnoho tepla, což může způsobit zkreslení nebo nesprávnou funkci. Aby se tomu zabránilo, používá JL Audio chladicí systém, který dodává chladný vzduch přímo z otvorů nad horní deskou do cívky reproduktoru, což dále vylepšuje technologie radiálního křížového vrtání, která kromě zlepšení rozptylu tepla a správy energie. také zlepšuje kvalitu a linearitu zvuku minimalizací dynamických posunů parametrů a ztrát komprese.

Mohli jsme v jeho poslechu zažít prodloužené hluboké tóny, z hlediska dynamiky bychom jednoznačně upřednostnili vynesení modelu Gotham jako vítěze.

Napsáno:

Róbert Polgár