Test projektoru domácího kina JVC DLA NX7

Japonská značka není mezi majiteli hi-fi a audio techniky neznámá. Inženýři společnosti JVC použili při výrobě DLA NX7 nejmodernější technologii.

Jaká jsou kritéria pro výběr projektoru?

Jedním z nejdůležitějších aspektů výběru projektorů je kvalita obrazu. Také u televizorů a projektorů je poměr kontrastu k úrovni černé jedním z nejdůležitějších faktorů, které je třeba při jejich nákupu vzít v úvahu. Kvalita a typ objektivu a optiky také ovlivňují barvy a tóny promítaného obrazu. Čím vyšší je jas projektoru, tím intenzivnější a hlubší černé tóny dokáže vyprodukovat ve vyšším světle, takže jsou zachovány jemné tóny.

Panel JVC-4K-Lcos

Dobře navržené projektory produkují nízké nativní úrovně černé, které pak mohou být později zpracovány pomocí dynamické clony nebo jiných metod, což má za následek sytou a hlubokou hladinu černé i v nejtemnějších scénách. Zobrazovací zařízení Lcos byla použita v řadě JVC NX.

Model NX7

Proyector JVC-DLA-NX7-kortsluten

Díky 0,69palcovým nativním zobrazovacím čipům 4K D-Ila bylo u projektoru NX7 dosaženo skutečně ohromující úrovně černé a dokonalého kontrastu. Toto skvělé zařízení dokáže zobrazit také 8,8 milionu pixelů! Projektor charakterizuje rozsáhlá paleta barev, vyvážený poměr úrovně bílé a jas. Polarizátor Wire Grid dále prohlubuje úroveň černé a funkce automatického mapování tónů vám umožňuje zobrazit HD obsah v ještě lepší kvalitě díky pokročilejšímu režimu Frame Adapt HDR. Model NX7 má jas 1 900 lumenů a nominální nativní kontrast 80 000: 1.

Adaptér rámu

Byla také vydána aktualizace firmwaru pro projektory domácího kina 4K D-Ila a je k dispozici ke stažení zdarma. Frame Adapter je funkce dynamického mapování odstínů, která automaticky upravuje obsah HDR10 pro optimální jas, barevnou kompozici a odstín. Značka používá vlastní algoritmus k analýze různého barevného obsahu a jasu, stejně jako špičkového jasu obsahu HDR10, a poté na základě nich upravuje dynamický rozsah nejdokonaleji promítaného obrazu, a to nejen pro tmavší scény, ale také pro jasnější scény. Analyzuje také sytost barev, odstín a jas video souborů a upravuje je na příslušnou úroveň, což znamená, že tato aktualizace automaticky upravuje všechna potřebná nastavení při promítání HD obrazů. Mapování zvuku Frame Adapt HDR provádí dynamické úpravy.

JVC automatické tontilldelningsfunktion

Theatre Optimizer

Aktualizace HD je dále vyladěna pomocí inteligentní funkce Smart Optimizer, která vypočítává podmínky projekce a stav projektoru během instalace. Pomocí této nové funkce je také možné v nabídce určit velikost promítaného obrazu a světelný zisk projekční plochy. Rovněž bere v úvahu faktory, které určují světelný tok projektoru, stav a nastavení lampy, polohu zoomu…, atd. Dříve bylo možné obrazový režim nastavit ve 3 krocích, projektor NX7 v pěti krocích. V praxi to znamená, že obsah HD se na obrazovce objeví ještě dokonaleji, hezky a zřetelněji.

Nastavení obrazu

NX7 nabízí mnohem lepší nastavení obsahu HD než jeho předchůdci. Tři výchozí nastavení jsou Barva obrázku, Úroveň tmavé a Úroveň světla. Ty vám umožňují upravit celkový jas obrazu nebo upravit pouze tmavé nebo pouze světlé části, pokud si přejete, ale prostřednictvím aktualizací je již k dispozici pět možností úprav.

DLA-Linse

Velký skleněný objektiv poskytuje ostrý obraz, široké zaostření, rovnoměrný přenos světla a rovnoměrný jas. Projektor JVC má také vynikající možnosti zoomu a přepínání. Objektiv ze skutečného skla má za následek menší zkreslení a ostřejší obraz, běžný duhový efekt u DLP projektorů a pixelovou mřížku u LCD projektorů, které tato jednotka nevidí. Motorizovaný objektiv o průměru 65 mm a ostření také zaručují dokonalou kvalitu obrazu. Projektor je ve srovnání se svými předchůdci velmi tichý.

Ostatní

Mezi funkce patří interpolace rámce Clear Motion Drive a ovládání více pixelů (MPC) pro lepší detaily. Tento režim s nízkou latencí má také tento vynikající projektor, který nabízí 11 nastavitelných obrazových režimů, je vybaven 265 Wattovou lampou NSH s životností přibližně 3500 hodin a v režimu Eco se může zvýšit až na 4500 hodin. Oproti předchozím modelům byl také zvýšen jas.

Dálkový ovladač se stal mnohem menším a modernějším designem než například projektor NX5. Tuto inovaci však nelze zapsat ve prospěch nového modelu, protože tento malý dálkový ovladač není příliš průhledný a přestože má podsvícení, lze jej snadno posunout na stranu, pokud chcete přepnout kvůli jednotnému umístění tlačítka.

Test obrazu

Testování proběhlo v sofistikované kinosále o rozloze přibližně 25 metrů čtverečních. Úplné zatemnění vyřešil majitel silnými akustickými zatemňovacími závěsy, takže zážitek z kina je prakticky jako posezení v kinosále na náměstí. Instalace projektoru byla velmi snadná a rychlá, bez potíží. Naším prvním testovacím subjektem byl fantasy dobrodružný film z roku 2006 Eragon. Byli jsme spokojeni s výkonem projektoru, který zažil extrémně věrné barvy, optimální odstíny a uspokojivé úrovně černé v tmavém i denním světle. Totéž lze říci o fantasy filmu z roku 2010 Souboj titánů. Projektor promítal do pohybu dokonale jasný a dokonalý obraz a jas jsme testovali i pod lampou a nezklamal.

Závěr

Projektory JVC patří právem mezi nejlepší projektory. Mezi výhody NX7 patří; extrémně tichý provoz, skutečná skleněná čočka, která vám umožní promítat mnohem živější a jasnější obraz než u projektorů LCD a DLP. A díky aktualizacím firmwaru existuje ještě více příležitostí k další optimalizaci kvality obrazu. Opravdu bezchybně přenáší HD obrázky. Byl zvýšen jas, aby toto zařízení fungovalo perfektně i za denního světla nebo světla lampy. Zoom i objektiv jsou perfektní a propustnost světla a jas jsou vyváženy extrémně širokou paletou barev. A působivé funkce Auto Frame Adapt a Auto Tone Mapping přispívají k tomu, aby se obsah HD zobrazoval na obrazovce ve skutečně dokonalé a realistické kvalitě. Velmi užitečné je také rozsáhlé menu pro úpravu obrazu.

S dálkovým ovládáním jsme však již nebyli tak spokojeni. Předchozí modely měly větší, logicky uspořádané dálkové ovládání, zatímco dálkové ovládání NX7 nebylo dobře rozvrženo. Chybělo nám bezdrátové HDMI a bylo by hezké, kdybychom tento skvělý projektor nevyráběli jen v černé barvě. Kontrast by mohl být ještě dokonalejší, a přestože se úroveň černé výrazně zlepšila ve srovnání s předchozími projektory JVC, mohla být stále mírně vylepšena.

Napsal Róbert Polgár