Testovali jsme regálové reproduktory KEF LS50 Meta!

Britská značka KEF působí na trhu audio a hi-fi produktů od roku 1961. Značka KEF znamená „Kent Engineering and Foundry“. Společnost založil Raymond Cooke.

U příležitosti svého výročí uvedla společnost KEF na trh původní reproduktory LS50 v roce 2012. Tyto stativové reproduktory sklidily obrovský úspěch a natolik, že od té doby pokračují ve výrobě bez větších změn.

Inženýři společnosti však nesedí a výsledkem je čerstvě vyhlížející reproduktor LS50 Meta.

Stavba a design

Metalový reproduktor LS50

Metas LS50 se nijak neliší od původního LS50 a v mnoha ohledech nejsou úplně stejné. Meta má matné pouzdro, což je také výhodné, protože zabraňuje tomu, aby se na něm objevil otisk prstu a prach,
Tvar a velikost skříně je optimální a zakřivená přední část je vyrobena z polyesteru v kombinaci se sklolaminátem a uhličitanem vápenatým-vytváří tak působivě tuhý a dobře kontrolovaný základ pro technologii Uni-Q, která je vlastním vývojem společnosti.

Některé důležité vlastnosti KEF LS50 Meta:

-Maximální výkon 106 dB

-Citlivost 85 dB

-Frekvenční přenos 79Hz – 28kHz

-Impedance 8 ohmů

-Rozměry (výška) 30,2 x 20 x 27,8 cm

-Hmotnost 7,2 kg

KEF LS50 Meta je první reproduktor Metamaterial na světě s reproduktorem Uni-Q 12. generace. Obousměrný basreflexní systém.

ΚΕΦ-ΛΣ50-Meta-Spektaer-Farben

Zbytek reproduktorové skříně je vyroben z MDF, který je silně vyztužen a pečlivě tlumen, aby se minimalizovaly rezonance. LS50 Metas je k dispozici ve čtyřech barvách – bílá, saze, titanově šedá a Royal Blue Special Edition.

Tlustý, tuhý reproduktorový box poskytuje dostatečnou stabilitu. Moderní, čistý exteriér lze snadno integrovat do téměř jakéhokoli stylu místnosti. Vypadá to dekorativně a mladistvě.

Jedinou zjevnou změnou oproti předchozím modelům byl zadní panel. Otvory v montážních šroubech na přední ozvučnici zmizely, což reproduktoru poskytlo hezčí a upravenější vzhled. Ozvučnice je vyrobena ze směsi DMC, která společně s vnitřními výztuhami snižuje vnitřní vibrace. Silné desky MDF díky technologii CFD (Computational Fluid Dynamics) zpomalují turbulence a udržují střední rozsahy čistší.

Pomocí MAT-Metamaterial Absorption Technology byl vyvinut systém podobný bludišti, což má za následek jasnější, přirozenější zvuk bez zkreslení.

Pomocí MAT se reproduktor úspěšně vyrovnává se zvukem vycházejícím ze zadní části kupole 25 mm hliníkového tweeteru. V konvenčním provedení tento zvuk obvykle proudí do komory za kupolí, kde je většinou absorbován tlumícím materiálem. Ale nějaká zvuková energie se vždy odrazí od kopule a způsobí zkreslení.

V tomto případě však zpětný zvuk prochází systémem, který vypadá jako plastové kruhové bludiště. Je vrstvený a skládá se z 30 elektronek, z nichž každá nabývá jiné frekvence. KEF tvrdí, že po zkombinování elektronek je široký rozsah frekvencí – od asi 600 Hz výše – zaznamenán mnohem efektivněji než u alternativních metod. Výsledek by měl být jasnější, méně zkreslený. Reflexní clona se rozšířila, takže dovnitř a ven může proudit více vzduchu. 130 mm reproduktor byl připevněn k přednímu panelu pomocí šroubů. Membrána Uni-Q i velký magnet dále zlepšují zvuk.

Nejedná se o nijak zvlášť citlivé reproduktory, se jmenovitým výkonem 85 dB / W / m, minimální impedance je pouze 3,5 ohmů, proto stojí za to je spojit s výkonnějším zesilovačem.

Meta reproduktory jsou vysoké pouze 30 cm, takže jsou poměrně kompaktní, ale nemusí být nutné je položit na polici nebo přímo ke zdi. Nebudou znít špatně, pokud ano, ale budou znít mnohem lépe, pokud budou umístěny 50 cm v místnosti, daleko od bočních stěn.

Zvuk

Testovali jsme pár reproduktorů LS50 Meta v průměrně velkém obývacím pokoji. Reproduktory jsme spárovali s přijímačem domácího kina Denon AVR X3700H, což se ukázalo jako dobré rozhodnutí.
Akustika místnosti byla podle našich měření ideální, což bylo dáno dřevěnými difuzéry Art umístěnými na stěnách a fototištěnými panely pohlcujícími zvuk. Basové pasti byly umístěny v rozích, takže jste se nemuseli starat o ozvěny, nadměrné basy.
Netrvalo dlouho a všimli jsme si, že LS50 byly oproti svým předchůdcům výrazně vylepšeny. Přestože se základní zvukový charakter nezměnil, novější modely poskytly jasnost a jemnost, jaké původní LS50 na této úrovni nebyly schopné.
Při poslechu několika hudebních žánrů jsme zažili jemný, přesný a detailní zvuk. V případě instrumentálních děl byly různé nástroje dobře oddělitelné.

Tyto kompaktní reproduktory navzdory své velikosti vydávaly překvapivě plný a slušný zvuk.
Zdá se, že technologie metamateriálu opravdu funguje. Tyto nové KEF zní mnohem jasněji a propracovaněji než dříve, zejména na vyšších frekvencích.
Velká dynamika je dobře zpracována a má značný výkon. Při velmi vysokých objemech někdy produkovali mírně slabší produkci, ale to nebyla vážná chyba.

KEF znějí hladce a vyváženě, i když není možné zakrýt nedostatky slabých nahrávek, ale jejich zvuk se nezhoršuje.

Design KEF Uni-Q vypadá dobře, LS50 Meta generuje rozsáhlý a pevně koncentrovaný tón a dokonalá je také stabilita zvukového spektra. Basy jsou také docela intenzivní, samozřejmě, každý, kdo lpí na rozbitých a bušících basech, by si měl vybrat jiný reproduktor nebo si pořídit subwoofer.

Závěr

LS50-meta-ve vesmíru

LS50s jsme vždy milovali a tato nová verze posouvá jejich výkon na výrazně vyšší úroveň. Věříme, že KEF udělal s technologií Metamaterial velké pokroky, a to je okamžitě patrné i na zvuku. Tyto reproduktory poskytují vyvážený, přirozený a čistý zvuk a díky robustnímu designu a vnitřnímu útlumu můžete očekávat výkon bez zkreslení. Byli jsme také spokojeni s basovými rozsahy, i když pro perkusivní, opravdu vážné basy bychom dali přednost výkonnějšímu reproduktoru. Pro optimální zvuk je velmi důležité spárovat reproduktory KEF s vyšším výkonovým zesilovačem. Slyšeli jsme zvuky bohaté na detaily, dynamické a vyplňující prostor, což bylo u takto kompaktního reproduktoru opravdu příjemným překvapením.

Napsal Róbert Polgár


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *