Testovali jsme reproduktor Magnat Transpuls 1500!

Magnat je německá společnost, která vyrábí různé zvukové a hi-fi produkty od roku 1973. Nejvýraznější vzhled modelu Transpuls 1500, který nejvíce připomíná styl 60.-70. A 80. let, se vyznačuje skutečným vintage design.

Cestování v čase

magnat-transpuls-1500-_ par-parlantes

Během výroby reproduktoru Transpuls 1500 Magnat nepocítil nutkání vytvořit co nejmodernější minimalistický design. Naopak! Zařízení zprostředkovává retro nádech života, s hnědými bočními fóliemi se vzorem dřeva, zapuštěným předním panelem z kartáčovaného kovu a velkou malou kovovou záložkou na podstavci se značkou a údaji o měření na malá deska na přední straně.

Funkce Magnat Transpuls 1500

Zařízení je 37 kg, asi půl metru široké, jeden metr vysoké a 40 cm hluboké reproduktory chráněné látkou. Frekvenční odezva je mezi 16 a 35 000 Hz, citlivost je 95 decibelů, zátěžové kapacity jsou 750 nebo 500 wattů a funguje dobře se středním výkonovým zesilovačem. Jsou vybaveny dvěma trychtýřovými kupolovými výškovými reproduktory, každý o průměru 25 mm, a jsou vyrobeny takzvanou technologií dvojitého kompresního výškového reproduktoru DC Horn. Výškové reproduktory mají trychtýřový design, navíc bylo použito zajímavé řešení, výškové reproduktory jsou nakloněny směrem k sobě, takže vyzařování a ovládání výšek je mnohem koncentrovanější směrem k určitému bodu, takže nezáleží na tom, kde a jak daleko umístíme reproduktory. Také je dobré dobře upravit polohu studenta, aby nedošlo ke ztrátě výšek. Vertikální konstrukce trychtýře výškového reproduktoru slouží také směrovosti.

Vintage design – moderní technologie

Jedná se o třípásmový reproduktor s designem bassreflex umístěný v silné a robustní skříni MDF. Impedance je mezi 4 a 8 ohmy, doporučený výkon zesilovače je mezi 30 a 500 Watty. Kromě velké, ale lehké membrány se středovým reproduktorem o průměru 17 cm a košem poskytuje ideální zvuky také extrémně velký subwoofer o průměru 38 cm.

Subwoofer je vybaven reproduktorem optimalizovaným pro Klippel, subwoofer je vyroben speciální technikou Controlled Reflex Alignment, která minimalizuje vibrace, takže ve skutečnosti jde o technologii blokování akustického toku.

K dispozici je také fázová korekce filtru 12 decibelů pro středové a subwoofery a je možná strmá korekce fázového filtru 18 decibelů. Díky technologii FE Driver Dynamic snižuje subwoofer elektrické a mechanické ztráty.

Zvuková zkouška

Test reproduktoru začal sledováním filmu. Sledovali jsme fantasy thriller 47 akční film 47 Ronin, který byl uveden v roce 2013. Řečník byl během zkoušky spojen se zesilovačem domácího kina Arcam. Reproduktor poskytoval velmi dynamický zvuk s přesnými a intenzivními basovými zvuky. Zvuky zněly všemi směry, zařízení vytvářelo široký obraz jeviště. Dialogy byly podrobné a my jsme mohli slyšet čistý zvuk v každém rozsahu a při každé hlasitosti. Poté jsme poslouchali řidičský průkaz Olivie Rodriguezové, abychom otestovali reproduktor Magnat Transpuls 1500 při poslechu stereofonní hudby.

Ačkoli je jeho vzhled retro, je čistý, bez zkreslení, detailní a dynamický díky moderním technologiím, basy jsou silné, pevné a intenzivní, k čemuž přispívá hlavně subwoofer o průměru 38 cm.

Malý bratr

transpuls1000 tycoon reproduktor

Model Transpuls 1500 má menšího sourozence, Transpuls 1000, který byl vyvinut především pro hudbu bohatou na rock a silné basy. Měli jsme příležitost to vyzkoušet v menší hudební místnosti. Stejně jako model 1500 má pouzdro MDF trychtýř, výškový reproduktor 25 mm, středový reproduktor 130 mm a subwoofer 260 mm. Doporučujeme tento typ pro menší pokoje a pokoje. Díky dvěma předním reflexním otvorům jej lze umístit také blízko ke zdi. Střední a hluboký rozsah jsou poháněny pohony impregnované papírové membrány.

Transpuls-1000-reproduktor-2.

Produkce Transpuls 1000 byla také dynamická a přesná, basy zněly jasně a těsně a zvukový tlak byl skvělý. Vokály byly oddělitelné a realistické, oba modely byly schopné velmi vysokého rozlišení ve vysokém rozsahu. Před výškovým reproduktorem byl umístěn zvukovod podobný klaksonu. Robustní panel pro připojení kabelu, pozlacené šroubové svorky zajišťují dokonalý příjem signálu.

Výrok

Nikoho by neměl odrazovat vintage design exteriéru reproduktoru Magnat, který miluje retro atmosféru a může být ideální volbou pro obývací pokoj nebo domácí kino. Model 1500 je díky velkému subwooferu velmi intenzivní a výkonný, je schopen čistého zvuku, a proto stojí za to jej umístit do středního nebo většího obývacího pokoje, protože tam může poskytnout pouze maximální výkon.

V místnosti s ideální akustikou ve spojení se správným zesilovačem můžete od reproduktoru Magnat očekávat naprosto optimální a krásný zvuk.

Nezapomínejme však, že pokud nebudeme věnovat pozornost akustickému ošetření místností, ozvěny a odrazy výrazně zhorší výkon i těch nejkvalitnějších audio a hi-fi zařízení, takže rozhodně stojí za to provést akustické měření odborníkem v našem kině nebo v obývacím pokoji. Na základě měření můžete přesně určit, kde, kolik a jaký typ panelů by měl být umístěn pro dokonalou akustiku.

Proč je důležitá citlivost reproduktoru?

Odpověď na to je velmi jednoduchá, protože reproduktor s vyšší citlivostí a zesilovač s nízkým výkonem také zní dobře. Důležitost citlivosti reproduktoru závisí především na jeho zamýšleném použití. Nezáleží na tom, zda používáte monitor blízkého pole, nebo pokud ho chcete integrovat do systému domácího kina, můžete reproduktory použít ve větším prostoru nebo pro venkovní zvuk. Obecně lze říci, že s rostoucí vzdáleností se snižuje akustický tlak, takže je důležitá míra citlivosti.

Čím vyšší je citlivost a kapacita reproduktoru, tím vyšší je maximální akustický tlak, tj. SPL, což také znamená maximální hlasitost.

Impedance reproduktoru

Hodnota impedance je důležitá kvůli zesilovači, který řídí reproduktor. Při 80 procentech jmenovité impedance je impedance reproduktoru v rozsahu užitečného přenosu frekvence, nikde nemůže být výkon nižší. Impedance také úzce souvisí se skutečností, že reproduktor může být zatížen maximem tohoto vstupního výkonu bez krátkodobého nebo dlouhodobého poškození, obvykle je maximální výstupní výkon reproduktorů kombinací citlivosti a zátěžové kapacity.

Napsáno:

Róbert Polgár