Testovali jsme stereofonní integrovaný zesilovač McIntosh MA 8900!

Americká společnost McIntosh byla založena v roce 1949. Od té doby vyrábí vysoce kvalitní zvukové produkty. Tentokrát jsme si mohli vyzkoušet MA 8900.

Hlavní rysy:

Zesilovač o hmotnosti 34,1 kg je vybaven 5pásmovým ekvalizérem, moderní technologií spínání a ovládání a klasickým stylem McIntosh. Dvoukanálové zařízení má výkon 200 wattů na kanál, impedanci reproduktoru 2,4,8 Ohm, frekvenční odezvu 20 Hz – 20 kHz a frekvenční přenos 10 – 100 000 Hz.

Zesilovač McIntosh MA8900

Pouzdro z kartáčované nerezové a černě lakované oceli je robustní a stabilní, což rezonuje, snižuje a zaručuje dlouhou životnost. Unikátní černá skleněná deska, chromovaný kryt dává zesilovači opravdu atraktivní vzhled. Na předním panelu je velký modrý měřič výkonu, který lze vypnout, pokud se zjistí, že je příliš silný. Otočná tlačítka a osvětlené logo byly také umístěny na předním panelu. Na zadní straně vidíte pozlacené konektory reproduktorů, 6 digitálních, 1 vyvážený XLR, 6 asymetrických zdrojů RCA, 2 koaxiální, 2 optické, 1 USB, vyhrazené vstupy MCT. Koaxiální vstupy podporují 24bitové signály 192 kHz a vstup USB podporuje všechny signály PCM až 32bitové, 384 kHz. Zařízení má také připojení sluchátek a porty RS232, IR, Data. Analogový vstup může přijímat jak magnetické, tak i pohyblivé cívky gramofony.

Zadní panel MA8900

Vstupy lze použít samostatně v různých konfiguracích, lze připojit jakýkoli zdroj. Úroveň vstupního signálu a tón lze zvolit pro každý bypass vstup. Dálkový ovladač je dobře navržen, ale chybí mu podsvícení.

Pokročilá technologie

Obrovské výkonové transformátory a autoformy s duálním výstupem jsou umístěny uprostřed zesilovače. Chladič McIntosh s monogramem je zodpovědný nejen za chlazení, má velmi dobrý materiál pro rozptyl tepla, ke kterému je připojen nově vyvinutý polovodič výkonového stupně, zesilovač nepotřebuje zahřívací dobu. Přenáší zvukový signál elektromagnetickým přepínáním. Díky digitálnímu zvukovému modulu DA1 dokáže zařízení zpracovávat také modernější a nejaktuálnější formáty. Modul DA1 používá pro převod 8kanálový 32bitový digitálně analogový převodník (DAC) Quad Balanced topologie.

McIntosh Autoformer

automatická pre-tech mcintosh

Autoformátor udržuje výstupní tranzistory na nejlineárnější provozní úrovni a dodává energii na impedanci jakéhokoli reproduktoru. U ostatních zesilovačů jsou výstupní tranzistory obvykle připojeny přímo k reproduktorům a kompenzují změny odporu reproduktorů.

Výsledkem elektromagnetického obvodu je nízký kontaktní odpor, takže lze očekávat stabilní provoz a minimální zkreslení. Na rozdíl od jiných značek zabraňuje technologie McIntosh zesilovači poškození kouřem, zvířecími chlupy, prachem atd. Nebo korozí. Konstruktéři MA8900 zajistili, že zesilovač dokáže bezpečně zvládnout zátěže, které by mohly poškodit jiné typy zesilovačů.

Další funkce:

  • Ochranný systém Power Guard sleduje zvukové signály, pokud detekuje zkreslení nebo přetížení, chrání reproduktory.
  • Monitor Sentry chrání před zkraty, chrání koncový stupeň.
  • Pass Pass Thru pro domácí kino usnadňuje integraci do systému domácího kina.
  • Headfeed Crossfeed Director
  • Power Control řídí zapnutí několika zařízení jako jeden systém.
Testovali jsme to!

Starý dům, cca. Zesilovač McIntosh jsme otestovali ve společnosti dvojice stojících reproduktorů Dali Oberona a subwooferu Dynaudio v jeho obývacím pokoji o rozloze 21 čtverečních stop. Na stěny obývacího pokoje byly umístěny panely pohlcující zvuk, ale na základě našich akustických měření jsme zjistili, že k vytvoření ideální akustiky bude zapotřebí méně panelů pohlcujících zvuk a více panelů difuzoru.

Na začátku jsme sledovali film Public Enemies, známý americký zločinec. Film byl natočen v roce 2009 v hlavní roli s Johnnym Deppem. Zvuk vzrušujícího kina byl zářivý, jasný. Měli jsme široký scénický obraz a prostorový zážitek. Slyšeli jsme vyvážené střední a vysoké rozsahy, zatímco hloubka mohla být intenzivnější. Subwoofer to dokázal do jisté míry kompenzovat, bohužel však basový rozsah byl stále bezchybný.

Poslechli jsme dílo fantastického skladatele Hectora Berlioze Předehra k římskému karnevalu, abychom mohli referovat také o muzikálnosti zesilovače. Byli jsme spokojeni s dynamikou a čistotou, ale zjistili jsme, že basy jsou o něco slabší, než jsme potřebovali. Jemnější detaily jsou někdy ztraceny. Model MA8900 se vyznačuje neutralitou, což není problém, ale slyšeli jsme, že to zní místy příliš plochě. Nesprávná akustika mohla také hrát roli v našem neúspěchu najít McIntosh ve všem dokonalý. Prostornost však byla v pořádku.

Doslov

Zesilovač McIntosh lze používat mnoho let díky modernímu vývoji, použití pevných materiálů a kvalitních komponentů a modulární konstrukci. Značka také věnuje velkou pozornost vynikajícímu zvuku. Vyrábělo prostorové, realistické zvuky, čistý výkon bez zkreslení. Musíme však zmínit chyby. Někdy se zvuk ukázal jako příliš neutrální, basové rozsahy nebyly dostatečně intenzivní a chyběly jemné detaily. Dálkový ovladač nemá podsvícení, zesilovač je příliš velký a těžký a bylo by hezké mít možnost ovládat výhybku subwooferu a schopnost MACA by DAC nepoškodila. Cena je poměrně vysoká. Přidali bychom 4,5 bodu z maxima 5 bodů.

Napsal Róbert Polgár