Vyzkoušeli jsme aktivní studiový monitor Neumann KH 120!

Neumann KH 120 A je aktivní studiový monitor, který díky kompaktním rozměrům snadno umístíme do většiny studií.
Hlavní předností tohoto produktu je přesná reprodukce zvuku, na kterou je Neumann právem hrdý. Pokud chcete kvalitní studiové monitory, které poskytují bohatý zvuk, KH 120 A je jednou z nejlepších voleb. Ne všechny studiové monitory jsou stejné; KH 120 A vám umožní slyšet zvuk tak, jak potřebujete.

Značka Neumann

Společnost Neumann byla založena v roce 1928 Georgem Neumannem. Zákazníci ji nejlépe znají jako výrobce vysoce kvalitních mikrofonů. V roce 2019 uvedli na trh svá první sluchátka – Neumann NDH 20.

Všechny své produkty vyrábí kvalitně a precizně. Mnoho dalších audio společností přešlo na automatizaci klíčových částí svých výrobních procesů. Neumann i nadále spoléhá na řemeslnou zručnost a přísné testování svých produktů, aby byla zajištěna perfektní kvalita.

Neumann KH 120 – Specifikace

  • Typ: Aktivní
  • Konfigurace napájení: Bi-amp
  • Frekvenční rozsah: 52Hz až 21kHz, ± 3 dB
  • Dělicí frekvence: 2kHz, 24dB / okt
  • LF pohon: 5,25palcový kompozitní sendvičový kužel (50 W, 80 W hrot)
  • HF pohon: 1″ výškový reproduktor z titanové tkaniny (50W, 80W hrot)
  • Celkový výkon: 100 W (180 W špičkový)
  • Maximální hladina akustického tlaku (SPL): 111,1 dB
  • Rozměry: 277 x 182 x 220 mm
  • Hmotnost: 6,4 kg

Funkce

Po letech zdokonalování záznamu zvuku pomocí mikrofonů si společnost Neumann dala za úkol vytvořit reproduktorový monitor, který bude reprezentovat zvuk co nejpřesněji.

Neumann KH 120 je model precizní německé zvukové techniky. Firma si dala při výrobě záležet na každém detailu, vše má svou funkci, uvedla na trh promyšlený a precizně navržený monitor.
Neumannův KH 120 je i přes své kompaktní rozměry schopen ohromujícího zvuku, což se nám ukázalo již při prvních zkouškách.

Neumann KH 120 A můžeme také použít jako subwoofer nebo zadní reproduktor ve vícekanálových systémech. Reproduktorový systém využívá nejnovější elektronické a akustické simulační a měřicí technologie. Aktivní studiový monitor poskytuje nízké zkreslení, ale reprodukci vysokých frekvencí.

Dvouampérový dvoucestný monitor

KH 120 je dvoupásmový systém s 5,25palcovým kompozitním sendvičovým kuželem a 1palcovým výškovým reproduktorem z titanové tkaniny, který je magneticky stíněný. Součástí reproduktoru jsou také dva tepelně stíněné 80W zesilovače třídy AB. To zajišťuje stabilitu a jistý zvuk a minimalizuje riziko přehřátí.

I když má „jen“ dva zesilovače, zvuk je extrémně čistý a jasný – možná dokonce lepší než některé třízesilovací systémy.
Pouzdro reproduktoru je bez rezonancí díky jeho robustní hliníkové konstrukci. Velmi pevná kovová mřížka chrání subwoofer i výškový reproduktor.

Matematicky modelovaný disperzní vlnovod (MMD).

Neumann vybavil KH 120 vlnovodem s matematicky modelovanou disperzí. Tímto způsobem reproduktory poskytují přesnější distribuci zvuku jak horizontálně, tak vertikálně a v různých místnostech s různými akustickými podmínkami.

Rozsah zvuku vyzařovaného vodorovně je širší, takže se můžete pohybovat více prostoru v blízkém poslechovém místě, aniž byste ohrozili kvalitu zvuku. Vertikální zvuk je však užší, což snižuje odrazy, které zhoršují kvalitu zvuku, například od stolu, hudebního nástroje nebo jiného objekt. Z tohoto důvodu je nesmírně důležité, aby byly reproduktory umístěny ve správné výšce.

Různé akustické vlastnosti místností vážně ovlivňují zvuk. Proto by se neměla opomíjet ani akustická úprava interiérů! Kromě toho je studiová akustika ve studiu ještě důležitější.
Dokonalého záznamu zvuku nebo jiného muzikálu dosáhnete pouze za ideálních akustických podmínek. Na stěny i čelní panely difuzoru doporučujeme umístit hluboké zvukově izolační membrány, a pokud má studio hodně prosklených ploch, doporučujeme umístit před okna silné, husté akustické závěsy.

Díky širokému frekvenčnímu rozsahu může KH 120 dosáhnout velmi nízkých úrovní – přesně 52 Hz. Z tohoto důvodu je nepravděpodobné, že budete potřebovat samostatný subwoofer pro nízké tóny.
Při umístění reproduktorů je samozřejmě důležitá velikost místnosti. Obecně platí, že čím větší studio, tím je pravděpodobnější, že pro KH 120 budeme potřebovat subwoofer.

Zvuk

KH 120 je jedním z nejupřímněji znějících reproduktorových monitorů v této cenové kategorii. Poskytuje velmi čistý a realistický výstup díky plochému frekvenčnímu přenosu a ohromující basové odezvě.
Má velmi hlasitou hlasitost, takže se nebojte o jeho velikost, nezklamete, pokud si vyberete KH 120 do svého středního nebo malého studia.
Větší studia však mohou vyžadovat samostatný subwoofer!

KH 120 poskytuje vynikající a intenzivní basový zvuk. V závislosti na velikosti studia však může být nutné přidat k systému subwoofer.
Vzhledem k naprosto poctivému zvuku můžeme v naší předchozí studiové práci a mixech najít chyby, které budeme muset opravit.

Výrok

Tento reproduktor je jedním z nejoblíbenějších monitorů v domácích studiích. Zvuk je přesný, čistý a realistický.
Navzdory své velikosti si tento reproduktor vede dobře v dalekých hloubkách spektra. To vše bez námahy i při vyšších hlasitostech. Pro větší studio stojí za to zkusit získat basový zvuk, a pokud nejsme spokojeni, pravděpodobně budeme muset pořídit i extra subwoofer.
Celkově je Neumann KH 120 A Active Studio Monitor produktem, který jednoznačně doporučujeme pro tu nejlepší a nejupřímnější reprodukci zvuku.

Napsal Róbert Polgár