Testovali jsme studiový monitor Focal Shape 65!

Mezi monitory blízkého pole patří aktivní obousměrné studiové monitorové reproduktory Shape 65 do cenově dostupné kategorie a jsou považovány za referenční reproduktory ze série Focal Shape.

Pokud se vám líbí reproduktor řady Shape, ale chcete jej za nižší cenu nebo v menší velikosti, Focal si může vybrat mezi Shape 40 a Shape 50. Shape Twin má dva disky. Samotná řada Shape je srdcem nabídky studia Focal, modely Alpha nabízejí základní výkon a modely SM6 a SM9 mají tendenci být v nejvyšší kategorii.

Design

Focal_Shape_65-Studio-Monitor-Paar

Tyto monitory nejsou levné, ale kvalitní zpracování má svou cenu. Neposkvrněný povrch skříně MDF a dýha z ořechu také naznačují prvotřídní kvalitu. Shape 65 je praktický a atraktivní. Postranní panely mají místo reflexního portu duální pasivní zářiče, které umožňují umístění monitorů přímo proti zdi.

Reproduktor Focal lze namontovat na stojan, zeď nebo strop. Na zadní a spodní straně monitoru jsou možnosti montáže, takže Shape 65 lze umístit téměř kamkoli.

Je však důležité si uvědomit, že se jedná o detailní monitory určené pro poslech v menších místnostech. To, že je lze namontovat na obrovskou halu, ještě neznamená, že by měly.

Vlastnosti ohniskového tvaru 65

Shape 65 má frekvenční odezvu 40 Hz až 35 kHz a měří 35,5 x 22 x 28,5 cm a váží 8,5 kg. Maximální akustický tlak je -SPL 109 decibelů, výkon je 105 wattů.

Focal také přemýšlel o výrobě reproduktoru s optimální kvalitou zvuku v různých poslechových pozicích. Vezměte si například 25 mm výškový reproduktor z hliníku a hořčíku. Profil „M“ tohoto inverzního výškového reproduktoru s kopulovitým krytem znamená, že je ještě méně kontrolovatelný než normální inverzní kupolovitý výškový reproduktor, což zase umožňuje větší flexibilitu pro poslechovou pozici. „M“ navíc poskytuje větší tuhost kopule a snižuje nežádoucí zkreslení.

Pod ním je 16,5cm střední a basová jednotka – ve srovnání s Shape 40 10cm a Shape 50 12,5cm – používající lněný sendvičový kužel. Jedná se o kombinaci materiálů, které Focal používá od roku 2013, a touto technikou jsou vysoce kvalitní lněná vlákna obklopena dvěma tenkými skleněnými vlákny. Tyto materiály nabízejí vysoké vnitřní polstrování a tuhost, zatímco len je dvakrát lehčí než sklolaminát. Jak Focal získává z Francie níže, může to také pomoci snížit náklady jak pro společnost, tak pro její zákazníky.

Shape_speaker

U tohoto reproduktoru výrobce také používá technologii Focal Neutral Inductance Circuit, která využívá optimalizovaný Faradayův prsten k překonání inherentní nestability magnetického pole. Síť Tuned Mass Damper má dvojici trubicových kroužků určených ke stabilizaci dynamiky a zabránění deformaci kužele. Uvnitř je pár zesilovačů třídy A / B, které poskytují výkon 80 W pro středový / hluboký basový pohon a 25 W pro výškový reproduktor.

Zadní část Studio Monitoru Shape 65

Na zadní straně Shape 65 najdete vyvážené XLR a nevyvážené RCA vstupy – což znamená, že můžete k monitoru technicky připojit jakýkoli kabelový zdroj – a také vysokoprůchodový filtr a nastavitelný výhybku (na 160 Hz). K dispozici jsou také tlačítka pro nastavení hloubek a výšek, ale stojí za zmínku, že je vše ovládáno ručně.

Zvuk

Tvar 65 vyžaduje před použitím alespoň 10 hodin „zahřátí“. Během testování byly monitory spárovány se zesilovačem Arcam. Vyzkoušeli jsme pár reproduktorů Shape 65 v malém studiu. Akustika studia byla v pořádku, protože jsme zde již dříve provedli akustické ošetření. Na stěny byly umístěny přední panely difuzoru, krychlové difuzory a panely pohlcující zvuk ze dřevěné membrány. Vzhledem k tomu, že na jedné straně studia je poměrně málo oken, mohou být problémem reflexní vlastnosti skleněných povrchů, proto byly před okna umístěny zvukotěsné akustické závěsy. Ve zvukovém studiu je manipulace s akustikou nezbytná, pokud chcete dosáhnout dokonalého výsledku. K tomu jsou vhodné pouze materiály s vysokou hustotou, pružnou strukturou a určitou hmotností. Přestože se polystyrenové nebo houbové materiály mohou zdát pro mnoho lidí zjevným řešením ke zlepšení akustiky kvůli jejich nízké ceně, ve skutečnosti s nimi degradujeme pouze zvuk, protože nejsou schopni absorbovat hluboké zvuky.

Zvuk Shape 65 byl jasný a přesný a tyto monitory jsou výjimečně podrobné pro střední i vysoké výšky.

Dobré je i stereofonní zobrazování, výškové reproduktory ve tvaru písmene M jsou extrémně univerzální pro poslechové situace, což je velmi výhodná vlastnost, protože je lze umístit do místnosti nebo studia. Neexistují silné basy, ale to, co je, je perkusivní a těsné. Výšky jsou příliš citlivé. Dynamika Shape 65 je docela nízká, ale pro studiové monitory to není tak překvapivé.

Pokud je jako hudebník nebo producent důležité, aby reproduktor nezasahoval do mixování, je tento reproduktor ideální volbou. Zní to jako hudební materiál, aby se zachoval jeho skutečný zvuk.

souhrn

Úrovně detailů jsou vynikající a dokonce i aspekty, jako jsou citlivé výšky a dynamika, si mohou vychutnat mnozí hudebníci a producenti. Basové zvuky jsou těsné, ale každý, kdo chce rachotit, by si tento model neměl zvolit. Byli jsme také spokojeni s přesností. Snad jeho největším pozitivem je, že poskytuje ideální zvuk ve všech poslechových situacích a nabízí nesčetné možnosti umístění.

Napsal Róbert Polgár