Testování AV přijímače Pioneer SC-LX901

Navzdory nedávné akvizici divize domácího kina a přehrávače Blu-ray Pioneer společností Onkyo si vzhled a chování zařízení zachovalo styl obvyklé značky Pioneer.

Design

Pioneer-SC-LX901-AV přijímač

Hliníkové pouzdro je k dispozici ve stabilních, robustních, černých a stříbrných barvách, váží 18,3 kg a měří 435 x 185 x 441 mm. Na předním panelu jsou velká kruhová tlačítka pro výběr vstupu a ovládání hlasitosti, která byla vybavena modrým LED osvětlením. Pod displejem je výklopný kryt s dalšími ovládacími prvky. Když je víko zavřené, zůstane kolem něj mezera, což není ve skutečnosti estetické. Design exteriéru se vyznačuje minimalismem, srozumitelností a vysokou kvalitou, přičemž slovo Air Studios je umístěno vpravo dole vpředu.

Panel Trasero SC-LX901

Na zadní straně zařízení je sedm HDMI vstupů, z nichž pět odpovídá HDCPP 2.2 a má dva HDMI výstupy, z nichž jeden je kompatibilní s ARC a druhý může odesílat digitální signály do samostatné zóny. Je také vybaven dvěma koaxiálními a třemi optickými zvukovými vstupy a vstupem Phono (MM) pro přehrávání vinylových desek. Konektory zesilovače jsou pozlacené. Na zařízení je 11 konektorů reproduktorů. AV přijímač lze dokonce použít jako procesor prostřednictvím výstupu 11,2 kanálového předzesilovače. Napočítali jsme celkem 88 připojení!

Mando je vzdálenost SC-LX

Dálkový ovladač má jednoduché, logické rozložení, z nichž většina již nese stylové rysy značky Onkyo, ale bohužel nemá podsvícení, což je pro zatemněná kina nešťastné.

AV přijímač můžeme nejen ovládat pomocí dálkově ovládané aplikace iControl AV ke stažení zdarma, ale lze jej ovládat také chytrým zařízením. Airplay 2 a Siri Assistant nám také pomáhají s hlasovým ovládáním. Zařízení má samozřejmě také bezdrátové připojení, například: Wifi, Bluetooth, Fire Connect multiroom a Chromecast integrované.

Système Fire-Connect-Multiroom

Fire Connect je bezdrátová funkce založená na WLAN. Máme také možnost online streamování, zpřístupnění internetového rádia Deezer, Tidal a Tuneln. Obraz 4K HDR zvládá i zvukové formáty s prostorovým zvukem zaručeným systémy Dolby Atmos, DTS: x a DTS: X / DTS Neural X. Převaděče Sabre Ultra 32 ES90165 D / A jsou zodpovědné za digitální zpracování zvuku, jedná se o zvukové soubory s vysokým rozlišením, jako je například zpracování formátů FLAC / FLAC HD 192/24, ALAC, DSD.

2D zvukové formáty jsou také k dispozici s laskavým svolením DTS HD Master Audio, Dolby True HD a Dolby Digital Plus. Systém nabídek OSD je velmi transparentní. Kvalitu zvuku lze ovládat pomocí funkce ladění Air Studios. SC-LX 901 byl vyvinut ve spolupráci se zvukovými inženýry v Air Studios v Londýně.

Air-Studios-Londres-Lyndhurst-Hall

Air Studios je jedno z nejlepších zvukových studií na světě, založené v roce 1970 legendárním členem Beatles Georgem Martinem. V roce 1989 budovu zničil hurikán, takže bylo třeba pro studio najít nové umístění. V roce 1992 George Martin našel Lyndhurst Hall, budovu v rumunském stylu v Hampsteadu na severu Londýna, původně církevní školu a kostel. George Martin si okamžitě všimne mimořádné akustiky šestihranné místnosti, navržené a vyrobené pro sborový zpěv. Budova prošla řadou úprav a modernizací, než byla přeměněna na studio. Bylo zde nahráno nespočet alb známých a legendárních kapel a interpretů, včetně Pink Floyd, Queen, Paul McCartney, Genesis, The Police, Black Sabbath, Duran Duran a dalších. Air Studios Lyndhurst také produkovalo hudbu k několika úspěšným filmům a televizním produkcím, jako jsou: Harry Potter a Kámen mudrců, Actually Love, Darkest Hour, Wonder Woman, Casino Royale, Sherlock, Doctor Who … a další.

Pioneer MCACC Pro

Pioneer-SC-LX-MCACC-Pro

Systém korekce místnosti MCACC Pro od společnosti Pioneer odvedl překvapivě dobrou práci, jeho nastavení bylo velmi přesné, potřebovali jsme jen minimální postkorekci. To je rozhodně výhodou zesilovače Pioneer, protože potřebujete vědět o softwaru pro korekci místnosti, který ve skutečnosti většina z nich pouze měří a opravuje akustický tlak, takže akustické chyby způsobené odrazy a interferencí jsou vnímány jako problém akustického tlaku, dále snížení zvuku. Programy korekce místnosti jsou opravdu účinné, pokud v místnosti poskytujeme správné akustické ošetření. V případě neošetřených místností bohužel ani tyto systémy nemohou udělat zázrak.

Filmový test

Naším prvním testovaným subjektem byl hudební film Judy v hlavní roli s Renée Zellwegerovou o životě velké Judy Garlandové. Kino se vyznačovalo přesností, detailem, srozumitelností a dynamikou. Zažili jsme široký a hluboký scénický obraz, nástroje byly odděleny od zpěvu, dalo se to poslouchat bez únavy uší po dlouhou dobu. Také jsme zjistili, že stereofonní zvuk zesilovače je vynikající v hudebních částech.

Poté následovala velmi úspěšná španělská série Netflix, Money Heist. Měli jsme přesný a detailní zvuk, zvuky nás obklopovaly, zažili jsme realistický a dynamický filmový zážitek. Někdy jsme slyšeli jen v některých částech, nestabilitu, nadměrnou neutralitu. Bas byl intenzivní, což jen dále zvyšovalo vzrušení z akcí bohatých scén a váhu dramatických momentů. Jako kritiku musíme zmínit, že jsme měli trochu potíže s nastavením basů a zdálo se, že zvuk je více přitahován k vysokým tónům.

Přijímač jsme testovali v průměrně velké filmové místnosti spárované se stojatými reproduktory Klipsch R-620F. Akustika místnosti může být považována za přiměřenou, panely pohlcující zvuk a difuzory na stěnách zaručovaly ideální zvuk.

souhrn

Pro Pioneera nebylo vůbec nevýhodou, že ho získal Onkyo. Zachovali si obvyklý design, nadále věnují pozornost použití vysoce kvalitních komponent a dosahují dokonalého zvuku. Ve srovnání se zesilovačem Marantz 7012 jsme během testování SC-LX901 zaznamenali silnější a dynamičtější zvuk. Pokud jde o hudbu, zařízení poskytovalo bezchybný výkon. Ve filmech jsme na některých místech, v určitých zvucích, zaznamenali nadměrnou neutralitu, ale to se nepovažuje za vážnou chybu. Úprava basů byla trochu těžkopádná. Prostornost byla naprosto dokonalá a poskytla modelu SC-LX901 realistický, podrobný, přesný a dynamický produkt. Dálkový ovladač mohl být podsvícený, protože v zatemněné filmové místnosti je to docela užitečná funkce. Navrhnuto jako moderní inovace, odklopné víko nebylo podle našeho názoru tou nejlepší volbou, protože mezera kolem dveří v zavřeném stavu není příliš dekorativní. Pouzdro je prémiové kvality, robustní a stabilní a zdá se, že při výrobě byla zohledněna trvanlivost.

Systém korekce místnosti Pioneer provádí mnohem přesnější korekce než podobný software od jiných značek, což mu dává významnou konkurenční výhodu.

Aby zařízení poskytovalo skutečně ideální zvuk, je samozřejmě nutné jej spárovat s kvalitními reproduktory a neměli bychom opomenout ani akustickou korekci!

Napsal Róbert Polgár