Lze akustickou úpravu nahradit elektronickým zařízením?

Udělali jsme skvělý test! Rozhodli jsme se vzít mini DSP a podívat se, co umí. Produkt čínského výrobce nelze nazvat levným, a tak jsme test provedli s poměrně vysokými očekáváními. A co víc, bouchli jsme do letcho a samozřejmě i do zvukových vln s tím neskrývaným záměrem, abychom zjistili, jestli prvotřídní technologické zázemí stačí k uspořádání akustiky místnosti? Zajímavé dilema, že? Dobrou zprávou je, že jsme našli odpověď!

Poprvé jsem se jako každý snažil šetřit na akustice. Protože to je část, která není tak hmatatelná jako dobrý řečník. Zdálo se tedy jednodušší koupit program pro ovládání tónů.

Zajímalo by mě, proč píšu to ovládání tónu?

Protože ve skutečnosti může jakýkoli EQ program upravit pouze frekvenci akustického tlaku a časový posun zvuku. Proto vyvstala otázka, co by se z toho dalo vyndat, kdybych to použil na prázdné stěny. Nebo s akustickými panely, akustickými rohožemi a difuzory, jaké výsledky můžeme získat.

Protože pokud v místnosti zvoní, doba dozvuku je vysoká (ozvěna), můžete ji oslovit. V žádném případě!

Takže tady je mini DSP, který nabízí maximální zážitek!

mini-dsp-live-300x206

Na prvním místě nechť jsou suché technické parametry! Procesor: 32bitová analogová zařízení s pohyblivou řádovou čárkou 450 MHz s SHARC DSP. 32bitové audiofilské převodníky: AK5574 / AK4490EQ. Korekce akustiky Dirac Live room. Čtyřjádrový procesor ARM pro síťové streamování zvuku – předinstalovaný s Linuxem založeným na Volumio.

Co se týče jeho vzhledu, nemůžeme hlásit žádné extra komplikace. Designéři pravděpodobně nestrávili příliš mnoho bezesných nocí vymýšlením designu, i když na druhou stranu nejde jen o exteriér a mini DSP je toho nejlepším příkladem. Na první pohled tedy zjistíme, že stojíme před černým obdélníkem, který je plochý, není příliš hluboký, ale o to širší. Pak se na druhý nebo více pohledů situace nezmění. Univerzální otočný knoflík vlevo má na starosti přepínání mezi vstupy a ovládání funkcí. Vedle něj je poutavý OLED displej s hýčkajícím světlem, který má výbornou čitelnost a přitom plně rozjasňuje svůj jas.

minidsp-shd-dirac-live-audiophile-preamplificador-ana-300x192

No, stojí za to se na malou podívat z jiného úhlu, protože nabízí atraktivnější pohled zezadu. Při pohledu zleva doprava standardní IEC napájecí konektor, vypínač, USB host, LAN konektor, USB-B vstup, tři digitální vstupy; V digitální sekci lze detekovat optický, koaxiální, AES-EBU a dva koaxiální výstupy. Další pozitivum je, že kromě těchto analogových vstupů jsou k dispozici také RCA a XLR. Zatímco výstupy nebyly zaparkovány, jsou nyní obloženy dvěma konektory XLR a RCA. Icipiciho ​​čínská podivnost nebo zvláštnost spočívá v tom, že na nich není označen levý nebo pravý kanál, ale číslování od jedné do čtyř poskytuje určité vodítko.

Jednoduše skvělé?

Nějak. Pravdou je, že jeho aplikace je velmi jednoduchá, bez nadsázky lze říci, že jde o dětskou hru. Zároveň výrobce nešetří na funkcích, které už tak činí recepturu zajímavější a komplikovanější. Je to tedy jednoduché a skvělé zároveň a lze je neomezeně kombinovat.

Uvedení do provozu není jen o fyzické montáži. Na webu výrobce musíme vybrat typ, který vlastníme. Výběr je obrovský, tak buďte trpěliví! Pokud jej máte, můžete si stáhnout kompatibilní ovladač a Dirac, bez kterého budete přes veškeré nabádání zcela zticha. Ale ještě není konec. Připojení k integrovanému svazku je nutností, a přestože je k dispozici automatické DHCP, pokud je k routeru připojeno více než jedno zařízení, dostupná IP adresa je nesprávná. Takže může následovat ruční nastavení.

Příběh Diraca nelze vyřešit jedinou větou. Musí být nainstalován ze stránky stahování, kterou lze zdarma použít s kódem kuponu, který byl dodán se zařízením. Důrazně doporučujeme, abyste si přečetli popisy a shlédli nabízená videa, zvláště před jejich prvním použitím. Tyto látky dokážou rozptýlit mračna pochybností a nejistoty. Koneckonců, nikdo se nenarodil s náskokem v systému.

Jaká je kvalita zvuku bez Diraca?

Z výše uvedeného vyplývá, že tato malá krabička má s určitým kompromisem obrovský potenciál. Základní funkce však byla použita pro analýzu kvality zvuku. Zvukový zážitek, který lze zachytit tímto způsobem uchem, je zcela prostý excesů a extrémů. Basy jdou rozhodně hluboko, zatímco otevřené střední a nepříliš zdůrazněné otevřené výšky se stávají matnějšími. Výkon se vyznačuje klidem, zdrženlivostí, takže brutalita není světem mini DSP. Jak se dynamika toho všeho trochu otupovala, přišla na řadu nuda nebo přílišná sterilita. Konečným výsledkem je zvuk, který není dokonalý, ale velmi příjemný.

Vyzkoušeli jsme to s prostorem vybaveným akustickými panely.

akustické panely

Kožené membránové basové pasti a akustické panely difuzoru byly umístěny především v rozích a primárních odrazových bodech. Na podlahu jsme položili koberec Silent 2x3m.

Poslouchali jsme tedy systém s vypnutým programem EQ!

Tato dvojice panelů sama o sobě stačila k překonání zvuku mini dsp. Snažil jsem se pouze vložit tolik akustických produktů, které konkurovaly ceně mini DSP. Právě rozhodnout dilema, kterým směrem se vydat. Na první poslech vyhrály akustické panely.

co jsem slyšel?

Sterilita, kterou navrhl mini dsp, je pryč. Dynamika zesílila. Prostorový efekt se dramaticky změnil, ale dobrým směrem. U mini dsp zůstal prostor někde vepředu, ale nedefinovatelný. Zvuk naplnil místnost pomocí panelů. Vytváří se 3D pocit. Přístroje byly schopny rozpoznat, odkud pochází, znatelně a hmatatelně. Toho lze dosáhnout především zakrytím bodů primárního odrazu. Basy byly větší, hlasitější a rychlejší. Vrčení pokoje je pryč.

Takže odteď se bude kontrolovat akustika místnosti?

Ne, ne tak docela. Může se zdát, že ne všechny akustické nedostatky lze tímto malým zařízením s garantem vyrovnat. Ale použití stěnových panelů není v žádném případě nevyhnutelné. Ve skutečnosti! Můžeme s naprostou jistotou říci, že ani ty nejluxusnější, vysoce výkonné, luxusní hi-tech systémy nebudou schopny dokonale fungovat bez podpory nástěnných akustických panelů.

Dilema nastolené v úvodu tak bylo obohaceno o jasnou odpověď. Je skvělé mít technické zázemí. Ještě lepší je, že systém plně splňuje požadavky na kvalitu. Ale to samo o sobě k dokonalému zvuku nestačí. A jak jsme již zmínili, nejen mini DSP. Přesto je naprosto správným rozhodnutím hlasovat při výběru zařízení vždy pro maximální kvalitu, ale jen od technologického pokroku není od věci čekat zázrak. Ale s trochou pomoci mohou nástěnné panely již vytvořit dlouho očekávanou říši divů.

Kategorie: Blog