Recenze aktivního obousměrného studia PreSonus Eris E5

V roce 1995 založili Jim Odom a Brian Smith společnost PreSonus, jejímž konečným cílem je nabídnout profesionální kvalitu zvuku za dostupnou cenu.

Funkce monitoru blízkého pole Presonus Eris E5:

Monitorovací moment Presonus-Eris-E5-Studio

Frekvenční přenos z 53 Hz na 22 kHz, což je ve srovnání s ostatními studiovými monitory této velikosti a ceny velmi skvělé, slyšíme všechny podrobnosti, které byste od dobrých studiových monitorů očekávali. Dělící frekvence je vybavena 3kHz, 45-wattovým kevlarovým subwooferem, 35-wattovým hedvábným kupolovým výškovým reproduktorem s nízkou hmotností a 70-wattovým duálním zesilovačem třídy AB.

Akustický otvor na předním panelu poskytuje ideální basovou frekvenci. Lze měnit střední i vysoký rozsah a lze upravit filtr povrchového průchodu a akustický prostor. Omezení výstupního proudu, vysokofrekvenční rušení, přehřátí, přechodová a podzvuková ochrana prodlužují životnost zařízení. Čistý, nerezonující zvuk je zaručen díky optimalizovanému rezonančnímu vnitřnímu vyztužení. Symetrické XLR / 6,3 mm a asymetrické RCA vstupy jsou umístěny na zadním panelu. Trvalý maximální akustický tlak je 102 dB. V malých a středních studiích není potřeba příliš hlasitých reproduktorů. Zvuková skříňka z laminované dřevovláknité desky o střední hustotě měří 17,8 x 19,5 x 26 cm a váží 4,63 kg.

Kvalita zvuku

reproduktory eris e5

Nejdůležitější věcí je samozřejmě kvalita zvuku. Eris E5 nabízí stabilní a vynikající kvalitu zvuku. Zvuk je neutrální, plochý, což je pro dobrý studiový monitor zásadní. Středy byly dostatečně sofistikované, vrcholy byly příliš ostré a potřebovaly vyrovnání. Bass je místo, kde PreSonus naráží na potíže. Jedná se koneckonců o studiové monitory, takže jsme neočekávali bušení basů, ale spodní část mohla být trochu zvýrazněna. Abychom byli spokojeni, bylo opět nutné provést určité úpravy. Stojí za zmínku, že se jedná o studiové monitory, nikoli domácí stereofonní reproduktory. Pokud chcete bušit do basy, nevybírejte tyto reproduktory.

Tento detailní monitor je však skvělý pro použití ve studiu. Jsou dostatečně hlasité, aby byly ve vašem bezprostředním okolí, a podrobnosti, které na domácích stereofonních monitorech obvykle neslyšíme, byly během zkoušky Eris E5 rozhodně rozeznatelné. I když to není tak propracované jako u dražších modelů, určitě dokáže mixovat a streamovat hudbu na vyšší úrovni než běžné reproduktory.

Kvalita designu

Mnoho studiových monitorů je vyrobeno z těžkopádného pouzdra z masivního dřeva. PreSonus Eris E5 je znatelně lehčí než některé jiné reproduktory, a proto můžeme předpokládat, že jsou levné a nekvalitní. Naštěstí tomu tak není. Při konstrukci byly použity pevné a vysoce kvalitní materiály.

Kevlarové nízkofrekvenční tlumivky mají silné tepelně odolné vlastnosti, jsou preferovány při výrobě reproduktorů, a to z dobrého důvodu. Tento pevný materiál výrazně přispívá k prodloužení životnosti reproduktoru. Vnější rušení bylo také minimalizováno. Ačkoli to bylo vyřešeno docela efektivně, stále to nebylo dokonalé, zvláště při nízké hlasitosti, jak bylo slyšet syčení. Možná budete chtít z reproduktorů odebrat další elektronická zařízení, například telefony. To pomáhá minimalizovat rušení.

Nastavení

Presonus Eris E5 umožňuje nastavit střed a výšky pomocí tlačítek na zadní straně reproduktoru. Každou frekvenci můžete upravit pro nejlepší zvuk. Mnoho levnějších studiových monitorů tuto funkci nemá. Samozřejmě je velmi důležité mít ve studiu správnou akustiku. K tomu je nutné zajistit akustické ošetření stěn. Je vhodné vyhledat pomoc odborníka na akustiku a nechat provést akustické měření, pomocí kterého lze přesně určit, kde a jaký typ akustického panelu se doporučuje umístit. Širokopásmové akustické panely jsou potřeba v místnostech, kde je doba dozvuku (ozvěna) vyšší než referenční hodnota, v ateliérech je útlum ozvěny ještě důležitější. S basovým panelem Giga s membránou můžeme zajistit optimalizaci basových zvuků. Pokud má vaše studio velké skleněné plochy, rozhodně se doporučuje zakoupit také zvukotěsné akustické závěsy, protože hladký a tvrdý povrch skla odráží zvuky.

Je možné upravit akustický prostor reproduktoru třemi způsoby, v závislosti na umístění reproduktoru. Jeho vzhled je jemný, zdrženlivý, možná trochu nudný.

Vstupy

Jste přihlášeni v G5

Existují tři možnosti připojení. Nevyvážený RCA vstup, ¼palcový vyvážený TRS a vyvážený XLR. Použití různých možností připojení je obzvláště dobré, pokud již máte kvalitní kabely. K reproduktoru je přiložen kabel RCA, ale můžete si také koupit kabel TRS nebo XLR.

PreSonus Eris E5 je opravdu cenově dostupný, zejména s ohledem na služby, které nabízí. Několik studiových monitorů dokáže nabídnout tuto cenu, přesto poskytuje solidní výkon.

E5 nabízí skvělé ovládání pro vyladění frekvenční odezvy a akustiky. Kromě standardního ovládání zesílení jsou na zařízení umístěna také tlačítka pro nastavení středního a horního rozsahu. Tato tlačítka umožňují zvýšit nebo snížit zisk každého rozsahu až o 6 kusů.

Akustické ovládání prostoru umožňuje dokonalou integraci Eris E5 do jakékoli místnosti nebo prostředí. Vyrovná frekvence na základě polohy monitoru. Například se často stává, že když je reproduktor blízko zdi, basové zvuky se stávají výraznějšími a zkreslují zvuk. S těmito změnami však můžeme tyto chyby opravit.

Pro koho doporučujeme reproduktor Presonus Eris E5?

Vzhledem k jeho mírně slabým basům si myslíme, že pro producenty, kteří mají rádi hip-hop nebo jiné podobné žánry, kteří se silně spoléhají na basy, to nemusí být ideální reproduktor. Jinak jsou reproduktory vhodné pro širokou škálu hudebníků, zejména s univerzálností ovládacích prvků na zadním panelu.

Pro začínající zvukové techniky, hobby hudebníky i profesionály může být Eris E5 skvělou volbou, která dobře funguje v nejrůznějších prostředích. Tyto monitory jsou cenově dostupné, snadno se nosí a skvěle se používají v závislosti na prostředí. Zní neutrálně, výšky a středy jsou po určité úpravě přiměřené. Na druhou stranu basové zvuky nejsou pro model Presonus dostatečně silné.

Napsal Róbert Polgár