Všichni chceme, aby pohodlí našeho domova nebylo rušeno hlukem od souseda. To platí zejména pro panelové domy a kondominia, nicméně ani zahradní domky nejsou výjimkou – obyvatelé zahradního města dobře znají, když je víkendová přestávka brzy ráno přerušena zvukem sekaček. S pár jednoduchými triky však můžeme udělat hodně pro odhlučnění našeho domova.

Správné uspořádání nábytku

ac-300x216

Pokud možná nemáte v novém bytě dostatečnou zvukovou izolaci a sousedé z nějakého důvodu neznají pojem soukromá sféra, nebo bydlíte na rušnějším místě, vhodné vybavení bytu může hodně pomoci. Všichni jsme si museli všimnout, že nemusíme bydlet v prostorné vile, aby prázdné místnosti rezonovaly. Jako zázrakem však ihned po vybavení zmizí. Nábytek totiž pohlcuje zvukové vlny.

Rozvržení to však může výrazně zlepšit. Mnohem méně jsou před hlukem chráněny například obytné místnosti, kde je řada skříní u pouhé stěny a velká plocha stěny je ponechána volná. Pokud tedy chceme, aby byl náš domov co nejtišší, vyplatí se částečně nezaneřádit nábytek. Nábytek uspořádaný podél stěny takříkajíc „do kruhu“ pomáhá lépe pohlcovat zvukové vlny, nemluvě o tom, že díky tomuto uspořádání bude náš domov prostornější.

Typy nábytku

Pokud jde o zvukovou izolaci, dva typy nábytku skutečně pomáhají chránit před hlukem. V případě masivního nábytku, jako jsou stoly nebo židle, je v tomto provedení nejlepší upřednostnit kusy tlustší a méně husté. Skleněný stůl s futuristickými kovovými nohami tenkými jako papír tedy s tímto problémem opravdu nepomůže, ale dřevěný stůl s větší plochou ano. Dalším typem, na kterém opravdu hodně záleží, jsou duté kusy nábytku. Skříňky, komody, mnohostranné televizní stolky a další. Obecně platí, že čím více takto oddělených dílů na daném kusu nábytku, tím více chrání před nežádoucím hlukem. Pokud tedy víme, který z našich sousedů je nejhlasitější, rozhodně stojí za to jim přiblížit skříň.

Když ani to nepomůže…

Zatímco skříně mohou dobře eliminovat hlasitější hádající se sousedy, s profesionální zvukovou izolací nebo pohlcováním zvuku nelze dosáhnout ničeho. Není však bezpodmínečně nutné zateplovat celý byt, pokud k tomu nemáme vhodnou kostru. Pár akustických panelů, dokonce instalovaných vedle řady skříní, už dokáže odradit sousedy od nedělního rodinného oběda – určitě to také stojí za zamyšlení. Ale nemyslete jen na stěny. Můžeme také pokračovat v pohlcování zvuku na zemi. Na prázdné plochy je vhodné umístit akustické koberce a na okna zvukotěsné závěsy. To výrazně ovlivňuje náš pocit pohodlí. Pro ty, kteří bydlí v panelovém domě, to může být vyloženě život zachraňující. Samozřejmě se vyplatí pečlivě si zjistit, jaká zvuková izolace je pro nás v takových případech nejlepší. Taková částečná zvuková izolace je však již poměrně finančně nenáročná na realizaci – zejména v menších bytech, kde není nutné používat různé panely na příliš velkou plochu.

Kategorie: Blog