Test blu-ray přehrávače Sony UBP-X800M2

Blu-ray přehrávač Sony BDP-S6700 jsme již dříve testovali a byli jsme zvědaví, jaké zkušenosti získáme z jiného modelu společnosti.

Vyzkoušejte Sony-X800M2

Vzhled UBP-X800M2 se vyznačuje čtvercovým, mírně drsným stylem. Na přední straně kovového krytu běží skleněný černý pruh. Zpracování je vysoce kvalitní, hráč je díky kovovému krytu pevný a stabilní, přestože má poměrně elegantní tvar. Robustní kovové pouzdro je navrženo tak, aby eliminovalo drobné vibrace podvozku a elektrická rušení, která mohou ovlivnit kvalitu zvuku.

Sony UBP-X800M2 má kovový chladič a diskovou jednotku. Dálkový ovladač však byl zklamáním. Levný plast, který vůbec nesedí s kovovým tělem přehrávače.

Vlastnosti Sony UBP-X800M2

Reproduktor Blu-ray Sony-UBP-X800M2

Má širokou přihrádku na disk, podporu zvuku ve vysokém rozlišení, omezené možnosti streamování a automaticky nerozpozná Dolby Vision. Velkou novinkou Sony UBP-X800M2 je podpora Dolby Vision. Původní X800 tuto funkci nenabízel.

Stejně jako u všech přehrávačů 4K Blu-ray, může model X800M2 přehrávat disky DVD, HD Blu-ray, 3D Blu-ray a CD, stejně jako nejnovější disky 4K. Kvalita výroby a rozsáhlá podpora disků Sony UBP-X800M2 se rozšiřují i ​​na přehrávání multimédií. Může přehrávat formáty souborů s vysokým rozlišením včetně souborů DSD, FLAC, ALAC, AAC a WAV, MP3.

Komprimované zvukové formáty lze přehrávat také pomocí funkce Sony DSEE HX, která zvětšuje přenos frekvence a dynamický rozsah, aby se co nejvíce přiblížila zvuku původního záznamu. Model X800M2 může přehrávat objektové zvukové formáty Dolby Atmos i DTS: X. Nový přehrávač 4K od společnosti Sony dokáže zpracovat širokou škálu formátů video souborů prostřednictvím síťových nebo USB disků, včetně souborů XVID, WMV, AVCHD, MPEG-2 a MPEG-4. Má také ethernetový port, vestavěné Wi-Fi / Bluetooth a přední USB port.

Připojení na zadní straně zařízení zahrnují duální HDMI a koaxiální digitální zvukový výstup – a nakonec je třeba zmínit, že připojení Bluetooth podporuje technologii LDAC. To zlepšuje kvalitu zvuku tím, že poskytuje trojnásobek dat oproti běžnému připojení Bluetooth. Model X800M2 neobsahuje vestavěný vícekanálový zvukový dekodér, jako je například Panasonic UB820, takže zde není ani žádný vícekanálový analogový linkový výstup. To však není velká ztráta.

Větším problémem však je, že Sony UBP-X800M2 nepodporuje obsah HDR10 +. Nedostatek podpory HDR10 + samozřejmě nezáleží na tom, zda váš televizor také nepodporuje HDR10 +. Stejně jako nová podpora Dolby Vision nezáleží na tom, zda váš televizor nepodporuje Dolby Vision.

Sony UBP-X800M2 nabízí 3 typy streamovacích aplikací: Netflix, Amazon Prime Video a YouTube.

Test

Testování probíhalo v relativně velké filmové místnosti, kde byl k promítání filmu použit projektor Sony. Kvalita zvuku systému domácího kina byla zajištěna reproduktorovým systémem Focal Chora a byla spojena se zesilovačem Onkyo TX-SR393. Akustika místnosti byla podle našich měření celkem dobrá, a to díky akustickým panelům pohlcujícím zvuk, ale pro dokonalý zvuk jsme doporučili našemu klientovi umístit také difuzory pro vyvážení zvuku.

Pokud máte projektor nebo televizor s nízkým jasem, potěší vás, že model X800M2 má schopnost převádět HDR na SDR, takže si můžete také užít výhody 4K Blu-ray extra rozlišení.

Telecomando Sony X800

Přehrávač má také další možnosti ovládání – včetně kompatibility s funkcemi Crestron, Savant a Control4 – a další, vlastní instalace usnadňující instalaci, jako je ovládání IP přes Cat-5 nebo Wi-Fi, stejně jako RS-232C je zde také obousměrný ovládací port a infračervený vstup na zařízení.

Přehrávač bohužel automaticky nerozpozná disky Dolby Vision. Proto musíte ručně vybrat Dolby Vision „zapnuto“ nebo „vypnuto“. Pro srovnání, všechny ostatní značky 4K Blu-ray přehrávačů, které podporují Dolby Vision, automaticky detekují, zda vkládáte disk ve formátu Dolby Vision nebo HDR10.

Pokud televizor vidí příchozí obsah ve formátu Dolby Vision, upraví odpovídajícím způsobem přehrávání, což způsobí problémy, jako je příliš zdůrazněná barva pleti, zvýšené úrovně černé.

Přenáší pohyb jasně a ostře, ať už sledujete film 24p na disku nebo proudy 50/60 Hz z integrovaných aplikací.

sony-x-800-speler-hdr

Sony UBP-X800M2 také excelentně rozšiřuje obsah pod 4K, zejména z HD Blu-ray disků. Obrázky se změněnou velikostí jsou ostřejší a podrobnější, aniž by vypadaly hlučně.

Přehrávač Panasonic UB820 si v této oblasti vede o něco lépe, ale to je jen malý rozdíl. Mezi produktem Panasonic UB820 a produktem Sony X800M2 HDR-SDR je větší rozdíl. A to nevyvrací váhu společnosti Sony. Protože zatímco proces převodu společnosti Panasonic funguje pozoruhodně dobře, společnost Sony během převodu vykresluje některé barvy – zejména tmavší odstíny – nepřirozeně.

Pokud jde o kvalitu zvuku, je tento přehrávač blu ray vynikající. Pozoruhodné jsou také jeho hudební schopnosti. Funkce DSEE HX dělá skvělou práci, díky níž je komprimovaný digitální zvuk bohatší, plnější a dynamičtější.

Závěr

Přehrávač Sony UBP-X800M2 si možná budete chtít koupit, pokud…

… Chceme vynikající výkon 4K a nepotřebujeme funkce převodu Dolby Vision nebo HDR-SDR. Model UBP-X800M2 je vynikající pro HDR10, 4K Blu-ray, HD Blu-ray a další typy přehrávání zvuku a souborů.

Pokud chcete přehrávání HDR10 +, může být Panasonic UB820 lepší volbou.

Napsal Róbert Polgár