Recenze ultra subwooferu SVS SB16

Uzavřený aktivní subwoofer vyrobený v USA byl testován v dobře navržené filmové místnosti. Vzhled je estetický a moderní. Má lesklou černou povrchovou úpravu, zaoblené hrany a čtvercový přední displej, který je extrémně viditelný ze vzdálenosti 15 metrů, ale lze jej ztlumit nebo dokonce vypnout, pokud to vyrušuje. Díky uzavřenému, stabilnímu krytu MDF jsou vibrace velmi minimální. Reproduktor je vybaven skleněným vláknem a plastovým kuželem z kompozitu a chrání ho ocelová mřížka, což je velmi praktické, ale ne příliš pěkné řešení.

Subwoofer SVS-SB

Povrch lesklého krytu je poměrně jemný, takže s ním musíte zacházet opatrně a pozorně. Zařízení o hmotnosti 55 kg a 40 cm má výkon 1 500 W a špičkový výkon až 5 000 W přes obvod MOSFET. Vyžadoval se takový vysoký výkon, protože proudění vzduchu uvnitř uzavřených reproduktorů mohlo výkon snížit, takže konstruktéři museli přijít s řešením, jak kompenzovat zvukové problémy způsobené nízkým akustickým tlakem.

Síla uzavřená v krabici

Subwoofery SVS

Zesilovač třídy D Sledge pracuje s procesorem řízení signálu 50 MHz. To je důležité zmínit, protože primárním cílem SB16 není vyzařovat basy rozbíjející stěny, ale zprostředkovat vysílané zvuky jasně, srozumitelně a podrobně. Zesilovače jsou vyráběny v Kanadě.

Frekvenční přenos je mezi 16-460 Hz. Díky 4 feritovým magnetům v hliníkovém licím koši, kyvadlové cívce o průměru 20 cm a žáruvzdorné pilulce NOMEX je zkreslení extrémně nízké. Velikost cívkové cívky je pozoruhodná, protože dříve byly použity 50 mm cívkové cívky, v případě SB16 je tato cívka 200 mm a jsou také použity obrovské feritové magnety, díky nimž bude zvuk mnohem stabilnější, vyváženější a Průhledná. 200 mm kyvadlová cívka rozhodně vyžaduje obrovské magnety. K pohybu pevně, stěží zavěšené membrány je zapotřebí velké síly. Subwoofer SB16 Ultra má uzavřený systém, takže vzduch, který v něm proudí, skutečně odolává membráně.

Dálkové ovládání SB16

Dálkový ovladač má velikost kreditní karty. Subwoofer má také gumové nožičky, aby se zabránilo poškrábání podlahy. Navzdory skutečnosti, že subwoofer dostal opravdu pevné pouzdro, stojí za to zvážit umístění žulové podložky pod subwoofer a další reproduktory, nebo dokonce na ně, což zcela snižuje jakékoli rezonance.

SVS zní i v nejnižších a nejhlubších rozsazích bez zkreslení. Subwoofer má širokou škálu nastavení, také díky parametrickému EQ.

Aplikace SB-16-EQ

Dnes je téměř základním očekáváním mezi audio a hi-fi fanoušky mít kalibrační software k dispozici také pro reproduktor. To se u subwooferu SVS neliší. Pomocí softwaru můžete také upravit režimy filtrování, frekvenční odezvy, hlasitost a fázi. Tuto aplikaci lze také ovládat pomocí mobilního telefonu, nastavení však můžete provádět také pomocí infračerveného dálkového ovladače.

Samotný software pro kalibraci místností samozřejmě nevyřeší problémy neošetřené místnosti se špatnou akustikou, a proto je důležité ošetřit stěny, stropy a povrchy oken v místnostech správnými akustickými výrobky. Pokud je zvuk v místnosti ideální, mohou programy kalibrace místnosti fungovat efektivně.

SB16-Ultra vzadu

Instalace a nastavení je opravdu snadné, nezpůsobilo to vůbec žádné potíže. Vyvážený stereofonní XLR a nevyvážené stereofonní RCA vstupy a výstupy, 12 V spouštěcí zásuvka je umístěna na jednotce. Pokud chcete filtrovat basy z hlavních reproduktorů, doporučujeme také použít stereofonní předzesilovač nebo prostorový procesor se zabudovaným subwooferem. Mobilní aplikace také běží na zařízeních Android nebo iOs, subwoofer má samozřejmě také připojení Bluetooth. Současně lze ovládat až několik zařízení SB16 Ultra. Můžete také nastavit režimy Hudba a Film.

Zvuk

Subwoofer jsme nejprve vyzkoušeli při sledování filmu. Sledovali jsme dobrodružný film King Arthur – Legenda o meči, který byl uveden v roce 2017. V kombinaci s reproduktory Dynaudio Contour 60 a zesilovačem domácího kina Denon AVC X8500H fungoval subwoofer SVS skvěle. Při sledování filmu jsme zaznamenali velmi přirozený a čistý zvuk. Subwoofer, umístěný uprostřed dějů, nám díky svému intenzivnímu a vyváženému zvuku a ideálním basům poskytl přesný, dynamický a detailní zážitek.

Testovali jsme také výkon subwooferu v oblasti hudby. Poslouchali jsme píseň Metallica Master of Puppets. Dynamika, přesnost i detail se ukázaly jako naprosto dokonalé. U vyšších basů jsme však slyšeli určité problémy se zvukem. Výkon a zvuk mohl být ještě dokonalejší pro zvuky horních basů.

Výrok

SVS-SB16-Ultra-Subwoofer-Hlavní-Obraz-300x200

Subwoofer SB16 Ultra může být dobrou volbou pro všechny fanoušky domácího kina nebo hudby. Díky své úctyhodné velikosti a výkonovému zesilovači a procesoru DSP dokáže poskytovat i nejnižší a nejhlubší zvuky bez zkreslení. Provoz bez zkreslení zajišťuje také uzavřený kryt MDF. Exteriér má opravdu pěkný, lesklý povrch klavírního laku. Lakovaný povrch je však jemný a vykazuje otisky prstů. Samozřejmě má také užitečný a snadno nastavitelný program korekce místnosti. S pomocí aplikace ke stažení, kterou lze také ovládat pomocí mobilního telefonu, máme širokou škálu metod nastavení. Displej je velmi dobře čitelný i z větší vzdálenosti.

Ocelová mřížka, která chrání reproduktor, je praktická, ale ne estetická. Ve vysokých basech jsme našli některé zvukové chyby, horní basy bylo možné dále vylepšit a vylepšit. Na druhou stranu bychom zmínili velké, těžké velikosti a poměrně vysokou cenu. Ve srovnání s jeho předchůdcem nedošlo k žádné významné změně v kvalitě, ale zároveň se jeho cena výrazně zvýšila. Přestože model SB16 není v každém ohledu dokonalý, zaslouží si mezi svými konkurenty na trhu pódiové umístění.

Napsal Róbert Polgár