Umístění reproduktorů

Další dvě části jsou o monitorování, kde si můžete přečíst o správném umístění a kalibraci reproduktorových monitorů, později se s vámi podělím o ty tipy a triky, které lze snadno použít i v domácím studiu kvůli řádnému akustickému tlumení.

Správné umístění reproduktorů je nezbytné pro sledování kvality!

Ve většině případů jsou problémy se sledováním způsobeny špatným smícháním. Bohužel není pro majitele domácích studií, jako jsme my, ani drahé akustické panely, pasti a rezonátory, k dispozici akusticky navržený pokoj. Můžeme použít pouze to, co je k dispozici. Malý pokoj a nějaké mince v naší kapse. Naštěstí můžeme dosáhnout docela dobrých výsledků dodržováním některých základních principů. Dodržujeme-li zlatá pravidla sledování, bude naše práce znít skvěle nejen v našem malém studiu, ale i jinde.

O čem byla předchozí část?

Akustika místnosti

Akustika místnosti

V předchozí části (partyzánská akustika) jsme se již dozvěděli, že náš poslechový řetězec sestává nejen z reproduktorů, ale spíše z místnosti a jejích akustických vlastností: optimální monitorovací systém může produkovat rovnoměrný akustický tlak (hlasitost) na všech frekvencích. Nastavení takového systému může trvat hodně času! Pokud někdo nechce za to strávit více než půl hodiny, neměl by být překvapen, že mix nebude znít moc pěkně. Majitelé domácího studia musí udržovat náklady na nízké úrovni, takže pouze čas a úsilí mohou kompenzovat méně investované množství peněz. Díky učení a prožívání můžeme vytvořit optimální monitorovací systém s nízkými náklady!

Nejprve se podívejme na teorii, která stojí za pravidly umísťování monitoru, a nějaký vzorec jako výchozí bod. Pro ty, kteří by se nechtěli obtěžovat výpočty, existuje v posledním čtvrtletí tohoto článku praktičtější řešení, jak najít správné umístění řečníků.

Správné umístění reproduktorů v 7 krocích:

1. Rozhodněte o počáteční poloze poslechu pomocí pravidla 38 pct (tj. Tam, kde je praktické sedět během práce).

2. Definujte vzdálenost mezi reproduktorem a našimi ušima (např. Podle návodu nebo toho, co je v naší místnosti možné).

3. Umístěte reproduktory do vhodné vzdálenosti, orientace a výšky.

4. Najděte optimální vzdálenost reproduktorů od přední a zadní stěny.

5. Naneste akustický panel nebo absorbující membrány.

6. Optimalizace a jemné doladění akustickými měřeními. Například: Rew EQ.

7. Pojďme se houpat ….. je čas mít konečně nějakou hudbu.

Podívejme se na teorii trochu podrobněji.

Umístění reproduktorů - Vše o monitorování, první část

Reproduktory umístěte vždy na stojan. Pokud je položíte na stůl nebo jiný kus nábytku nebo do duté krabice, převezme vibrace skříně reproduktorů a budou působit jako rezonátor, který výrazně změní zvukový obraz. Proto vždy používejte jakýkoli druh roztoku absorbujícího vibrace (izolační). Neukládejte to !!! Jedním z nejlepších řešení je, pokud máme stojan, jehož základnu nebo vnitřek lze naplnit pískem. Použitím pěny s otevřenými buňkami pod monitory můžete dosáhnout lepší reprodukce basů a lepšího stereofonního obrazu, protože reproduktory nepřenášejí vibrace na úložný nábytek.

Umístění reproduktorů - Vše o monitorování, první část

Tuto izolační funkci obvykle vykonávají i stolní stojany, a proto je jejich použití zbytečné používat další pěnu.

 

 

Co když nebudeme mít místo ani peníze na stojany pod reproduktorem?

Pokud nepoužíváme ani stojan, ani pěnu, můžeme použít lepidlo Blu-Tack ve všech čtyřech rozích reproduktorové skříně, abychom zabránili posunutí monitorů. Tento materiál je schopen fungovat jako druh řešení absorbujícího vibrace. Je vhodné zvednout reproduktory monitoru umístěné na stole nejen z důvodu mechanického oddělení, ale můžeme tím také omezit efekt hřebenového filtru a také nepříznivé časné ozvěny. Pěna a polystyrén neposkytují izolační účinek proti vibracím, ale lepenkové krabice a fólie ze skleněných vláken nebo z minerální vlny ano.

Neohřívejte reproduktory!

Zpočátku to může znít divně, ale neumisťujte pod reproduktory zařízení vydávající teplo. Například zesilovače, vnější efekty atd. Teplo, které z nich vychází, pohybuje vzduchem a mění zvuk.

Pokud se rozhodnete koupit produkt IsoAcoustics, můžete se pomocí kalkulačky rychle a snadno naučit, jaký typ řešení absorbujícího vibrace potřebujete. Ze seznamu musíte vybrat pouze výrobce a typ monitoru.

Umístění reproduktorů - Vše o monitorování, první část

Reproduktory monitoru používejte vždy v počáteční orientaci. Stálé monitory stojí a lhavé monitory leží! Univerzální monitory stojící / ležící můžete použít v libovolné poloze, ale oba reproduktory by měly být ve stejné poloze. Na přiloženém obrázku vidíte, že pomocí stojícího monitoru ležícího na boku se generuje nežádoucí řez ve frekvenčním rozsahu, pokud ho posloucháme jen o 15 stupňů odchylující se od akustické osy monitoru.

Jak bychom měli začít?

Rozměry naší dané místnosti a věci, které mohou určit, kam umístit naše monitory, ale především v případě menších místností může být velmi užitečné, pokud máme příležitost umístit naše reproduktory před kratší stěnu. Tímto způsobem získáme vyváženější reprodukci basů a tím maximalizujeme vzdálenost mezi našimi ušima a zadní stěnou. Pokud je povrch zadní stěny tvrdý, měl by být nejméně 3 metry od našich uší, jinak musí být použito akustické tlumení. Zůstaňte před kratší stěnou místnosti.

Pravidlo 38 pct

Nejprve to není pravidlo, ale návod vytvořený světově proslulým designérem studia Wesem Lachotem. Ve skutečnosti určuje optimální polohu poslechu v pravoúhlé místnosti se správnou akustikou. Jako každý návod je to založeno také na kompromisech a poskytuje pomoc pouze pro začátek. Stačí však začít s prací, díky níž ji můžeme na konci dokonale doladit.

Nejprve určete naši monitorovací pozici, tj. Kde je vhodné sedět.

Změřte délku delší stěny (H) a položte židli na místo, kde sedíte, zatímco pracujete na 38%. Polohu reproduktorů můžete vypočítat následovně: Délka stěny (H, v metrech) x 0,38. Naše uši musí být v této vzdálenosti od protější stěny. Pokud to z nějakého důvodu není možné, změřte 38% ze zadní stěny a vložte tam židli, i když je mnohem lepší sedět blíže k protější stěně, protože vrcholy basů se vyvíjejí před reproduktory díky silným odrazům . Nejhorší možný případ je, že sedíme před zadní stěnou (s výjimkou případů, kdy zadní stěna má velmi silné akustické tlumení).

Akustický difuzor na zadní stěně

Na každém kroku

Pokud plánujeme namontovat akustický rozptylovač na zadní stěnu, je vhodné nechat před ní nějaký prostor, aby se umožnilo šíření rozptýlených zvukových vln. Samozřejmě záleží také na typu difuzéru. Máme také akustický difuzor pro monitorování v blízkém poli.

Pokud nemůžete umístit monitorovací pozici na 38% linku, měli byste zkusit řádky 35-43%. V žádném případě byste neměli sedět v podélné ose (50%) nebo ve čtvrtině (25%) místnosti, protože právě zde se generují první a druhé stojaté vlny.

V dokonalém světě může pravidlo o 38 pctech poskytovat nejvyváženější nízkofrekvenční, ale protože jsme ve skutečném světě, po počátečním polohování je vhodné hledat nejvyváženější monitorovací polohu v naší místnosti. Za tímto účelem je vhodné provádět měření frekvenční odezvy, např. pomocí tohoto bezplatného softwaru: ROOM EQ WIZARD.

pokračování příště…

Kategorie: Blog