Testovali jsme subwoofer Velodyne Digital Drive Plus 18!

Členem řady Velodyne Digital Drive Plus je aktivní referenční subwoofer řízený DSP. Díky technologii Digital Drive Plus můžete automaticky upravovat hlasitost, přepínat, fázovat a integrovat se do zvukového systému. Inženýři společnosti Velodyne vyvíjejí subwoofery téměř tři desetiletí. Ovládací prvek sleduje a řídí pohyb kužele téměř 16 000krát za sekundu, přičemž udržuje zkreslení pod 0,5%, což je zcela mimořádné. Jeho zesilovač je více než 95% účinný a věnuje prakticky veškerou svou sílu produkci hlubokých zvuků. Tímto způsobem nebudete zbytečně plýtvat energií, což přispívá k delší životnosti.

reproduktory řady velodyne-dd-plus

Všechny subwoofery řady Digital Drive Plus mají obrovský výkon 1250 W a dynamický výkon 3000 W. A pokročilý 8pásmový program EQ Plus do auta poskytuje nejen nízké zkreslení, ale také nejpřesnější basy. S tímto softwarem je velmi snadné integrovat subwoofer do vašeho zvukového systému. Díky své extrémně nízké frekvenční odezvě jsou schopni skutečně působivé síly. Frekvenční odezvu subwooferu lze kalibrovat automaticky nebo dokonce ručně pomocí 8pásmového parametrického ekvalizéru připojeného k počítači přes USB port.

Model Digital Drive Plus 18

Velodyne-Digital-Drive-Plus-18-Subwoofer-Negro

Díky výkonovému zesilovači třídy „D“ s vysokou účinností může subwoofer produkovat až téměř 3 000 wattů výstupního výkonu. digitální obvod High-Gain Servo minimalizuje zkreslení vzorkováním a kalibrací již zmíněných 16 000krát za sekundu.

Subwoofer, 8pásmový systém automatické korekce EQ Plus a DSP v místnosti jsou schopné přesného nastavení pomocí programu automatické kalibrace mikrofonu. Co je opravdu velkým krokem vpřed s tímto subwooferem je, že nejen že lze provést nastavení zařízení digitálně, ale také ručně kalibrovat z počítače. To nám umožňuje provádět nastavení ještě přesněji a ještě osobněji.

Na přední straně subwooferu je přepínatelný LED displej, který indikuje funkce ztlumení hlasitosti a výběru fáze, které lze ovládat infračerveným dálkovým ovladačem. Subwoofer Velodyne má také noční režim a funkci dynamického omezovače. Velký litinový motor koše, obrovský, extrémně silný magnet, kevlarový subwoofer o průměru 460 mm, rám z tlakově litého hliníku a kompozitní kužele Rohacell, stejně jako stabilní, tuhé dvouvrstvé pouzdro z MDF zaručují také rezonanci, čistý, vysoký výkon.

Panelové trasero Velodyne DD-18

Pro rychlý a přesný pohyb membrány je zařízení vybaveno velkou 6vrstvou otočnou cívkou. Crossover je nastavitelný, přenos frekvence je mezi 14,4 Hz a 12 Hz, subwoofer váží 64 kg, má symetrické a asymetrické XLR / RCA, LFE (Low Frequency Effect) vstupy a mikrofon, stejně jako RS232 vstupy a výstupy. Na jednotce Digital Drive Plus 18 je také spouštěč 12V, port Ethernet, konektor S video a port USB. Hliníkový chladič a náhradní kondenzátor zajišťují, že se zařízení během provozu nepřehřívá. Vnitřek je lemován poly výplní pro snížení rezonance. Zvuk bez zkreslení je podporován kónickými bočními stěnami. K dispozici v černé, ebenové, saténové, třešňové a ořechové barvě. Výsledkem systému rekuperace energie je 95% účinnost. Maximální akustický tlak je 121 decibelů.

Výhody a nevýhody aktivního subwooferu

Aktivní systém subwooferu se skládá z filtru, zesilovače a reproduktoru. Aktivní subwoofery fungují velmi dobře v automatickém režimu a nevyžadují nutně žádná další nastavení, ale to také do značné míry závisí na ceně subwooferu. Subwoofery, které produkují opravdu kvalitní zvuk, obvykle spadají do vyšší cenové kategorie.

Celkově lze říci, že s aktivními subwoofery je zvuk plynulejší a basový rozsah zní lépe. Aktivní subwoofery mají navíc řadu nastavení, která produkují ještě přesnější zvuk.

Zvukové zkoušky

Velodyne-DD-18-Subwoofer-Avant

Subwoofer byl testován ve filmové místnosti, kde jsme mohli otestovat výkon subwooferu pomocí zesilovače Pioneer SC LX-901 a prémiového reproduktorového páru Harman Kardon Citation Tower. V ne příliš velké místnosti byly do rohů umístěny basové pasti, aby se zabránilo nepříjemné rušivé převaze hlubších zvuků.

V roce 2019 byl do kin uveden válečný akční film Midway, a tak jsme zahájili zkoušku. Velodyne produkoval přesný, jasný zvuk a silné basy, v bojových scénách jsme se opravdu cítili, jako bychom byli také na místě, měli jsme realistický a prostorový zvuk. Zjistili jsme, že pomocí ručního ekvalizéru jsme byli schopni provést ideálnější a přesnější nastavení, abychom mohli skutečně kalibrovat subwoofer podle charakteristik místnosti a zvukového systému.

Vyzkoušeli jsme také nástroj v oblasti hudby. Poslouchali jsme aktuální píseň Kygo / Miguela Remind me to Forget. Byli jsme spokojeni se stereofonním zvukem, ale dynamika nebyla vždy adekvátní, při výrobě subwooferu nám trochu chyběla hudba.

celkem

Subwoofer Velodyne je schopen poskytnout neuvěřitelně intenzivní a čisté basy, při vyšších hlasitostech jsme nezaznamenali žádné zkreslení. Celkově to může znít realisticky a jasně, ale nebyli jsme úplně spokojeni s dynamikou, takže místo toho doporučujeme sledovat filmy. Pro poslech hudby je lepší zvolit jiné zařízení. Další nevýhodou je, že hodně váží a velmi ztěžuje pohyb subwooferu. Cena je také poměrně vysoká, ne každý si to může dovolit. Existuje příliš mnoho možností nastavení / kalibrace, což může být matoucí. Manuálně nastavitelný EQ je však hlavní výhodou, protože nám umožňuje ještě přesněji integrovat subwoofer do našeho stávajícího zvukového systému.

Napsal Róbert Polgár