Test reproduktorů Wharfedale Diamond 12.2

Altavoces Wharfedale Diamond 12.2

Wharfedale se sídlem ve Velké Británii, značka je nejlépe známá svými reproduktory. V současné době je členem International Audio Group. Wharfedale také vyráběl televizory, DVD přehrávače, set-top boxy a Hi-Fi přehrávače. Od roku 2008 se vyrábí a prodává pouze zvukové zařízení. Společnost Wharfedale Wireless Works byla založena v roce 1932 Gilbertem Briggsem a od té doby se stala jedním z předních britských výrobců audiofilských zařízení, zejména reproduktorů.

Funkce

Jeho velikost stále zůstala kompaktní, ale hlasitost reproduktorové skříně a velikost měniče byly zvýšeny pro ještě vyšší účinnost. Ideální pro větší místnosti a výkonnější 2kanálové hi-fi systémy. Diamond obsahuje 12 vysoce výkonných 150mm disků KlarityTM pro rozšířené a pevné basy a předpokládaný 25mm tkaný polyesterový kupolovitý výškový reproduktor pro čisté a rozšířené vysoké frekvence. Vyrobeno ze směsi polypropylenu a slídy, kužel Klarity je tuhý, lehký a bezpečný. Tuhost kužele je dále zvýšena žebry vytvořenými na jeho povrchu. Říká se, že to přispívá k rozšířeným, ale pevným basům a snižuje odstín a rychlost výkonu. Magnetický systém je vybaven hliníkovým kompenzačním kroužkem, který minimalizuje zkreslení při pohybu kmitací cívky.

Zvuková cívka je navinuta na vysoce výkonné cívce z epoxidové pryskyřice / sklolaminátu, což je u reproduktorů v této cenové kategorii extrémně neobvyklé.

Crossover systém využívá akustickou LKR 24dB topologii, která má za následek nejmenší zkreslení. Protože odpor cívky je větší než u běžného induktoru z vrstveného ocelového nebo feritového jádra, byla změněna magnetická struktura středního / hlubokého basového měniče, což vedlo k rychlým a čistým basům bez zkreslení induktoru.

Technologie Diamond 12.2-Verstrebungs

Inteligentní bodové vyztužení uvnitř skříně optimálně snižuje rezonanci skříně. Výztuhy byly pro tento účel přesně modelovány počítačovou simulací. Citlivost reproduktoru 88 dB, doporučený výkon zesilovače 20 – 120 W, maximální akustický tlak (SPL) 96 dB, frekvenční odezva (+/- 3dB) 50 Hz ~ 20 kHz, rozměry (D x Š x H) 335 x 200 x (285 + 28) mm , hmotnost je 8,2 kg / ks

Testování reproduktorů Wharfedale Diamond 12.2 bass reflex

Jedná se o další úžasný regálový reproduktor Diamond, který je v podstatě jedním z levnějších obousměrných reproduktorů.

Tento model Diamond vypadá úplně jinak než jeho předchůdce a liší se také zvukem. Zatímco Diamond 11 má zakřivený vzhled, Diamond 12 se svým hranatým vzhledem naznačuje větší přesnost a vylepšenou dynamiku. Ve srovnání s předchozím modelem má dynamičtější a dynamičtější zvuk. Rychlé a pevné basy Diamond 12.2, soustředěný obraz scény a detailní výšky mají za následek vynikající zvuk. Pokud jde o design exteriéru, tentokrát se používá tradičnější zadní (bass reflex) box.

12,2 diamantový zadní panel

Pouzdro Diamond 12.2 má vícevrstvý sendvičový design, který snižuje rezonanci. Pokud jde o velikost, jedná se o kompaktní, ale ne lehký reproduktor, který je při zvednutí cítit. Na zadní straně reproduktoru jsou konektory, které umožňují dvojí kabeláž a zesílení.

Zvuk

Zapínání reproduktoru Diamond-12.2

Pro účely testování jsme spárovali reproduktory Diamond s přijímačem Denon AVR-X540BT, který je také k dispozici za nižší cenu. Testovali jsme reproduktory ve středně velké místnosti. Místnost, která byla dříve garáží, se změnila na domácí kino a hi-fi místnost. K ošetření stěn místnosti byly použity akustické panely se zdvojenou dřevěnou membránou a přední akustické panely s difuzorem, na podlahu s tvrdým povrchem byl položen silný a hustý akustický koberec, čímž byla optimalizována akustika místnosti.

Na základě 88 jmenovitých citlivostí jsem zjistil, že reproduktor Diamond 12.2 je relativně snadno použitelný reproduktor, ale přesto bychom doporučili vyšší výkonový zesilovač, který zvládne poklesy impedance (které mohou dosáhnout až 4 ohmů). Dejte si pozor na levné AVR a stereofonní přijímače.

Umístili jsme reproduktory Diamond na kovové stojany, asi dva a půl metru od zdi za nimi a asi tři metry od bočních stěn. Byli asi 6 stop od pozice poslechu. Při umisťování reproduktorů je velmi důležité neumisťovat je pokud možno přímo ke zdi, abyste dosáhli ideálního zvuku.

Již při prvním poslechu se ukázalo, jak vyvážený a komplexní je Diamond 12.2 ve srovnání s jeho cenou. Tyto reproduktory jsou velmi dynamické a na horních koncích poskytují pěkné detaily, přesný středový rozsah a pevné basy jsou opravdu ohromující.

Zvuková scéna nebyla příliš široká, ale byla dostatečně hluboká a vysoká, takže jsme získali 3D efekt, který bychom očekávali od reproduktorů, které stojí dvakrát tolik. Zářily jako skutečné neřezané diamanty po boku svých konkurentů na trhu. Při poslechu instrumentálních skladeb byl každý nástroj jasně odnímatelný. Zvuk byl trochu příliš směrový, někdy nám zvuk chyběl. Podobné zkušenosti jsme měli i při natáčení. Zvuková scéna a obraz jsou prvotřídní a basy jsou dynamické, hluboké a přesné.

Závěr

hodnocení reproduktorů wharfedale 12.2

Tento reproduktor je k dispozici za naprosto přijatelnou cenu a jeho dostupná cena vůbec neuškodila designu a zvuku. Jeho vzhled je jednoduchý, čistý, čtvercový. Díky pokročilé technologii je rezonance pouzdra minimální. Mezi reproduktory v podobné cenové kategorii má Diamond 12.2 několik konkurentů, pokud jde o dynamický, čistý a přesný zvuk. Může to znít trochu tepleji, ale to nemusí být nutně problém pro každého. I přes větší rozměry to zní překvapivě dobře i ve větších místnostech. Stojí za to použít s těžším výkonovým zesilovačem. Pro ty, kteří chtějí dobře znějící, ale levnější reproduktor, může být Wharfedale Diamond 12.2 ideální volbou, ať už jde o poslech hudby nebo sledování filmu.

Napsal Róbert Polgár