Recenze stereo receiveru Yamaha A-S301

Yamaha při výrobě zesilovače použila technologii Top-Art, což znamená symetrický design. Výsledkem je mnohem vyšší jasnost signálu, šum a zvuk bez zkreslení. Díky technologii ART je optimální také tlumení vibrací.
Yamaha A-S301 slibuje bohatý zvuk za relativně dostupnou cenu.

Stereo přijímače

Stereo přijímače obecně používají jednodušší přepínací techniky a kratší signálové cesty než vícekanálové přijímače domácího kina. V závislosti na složitosti přijímačů může signál procházet více obvody, což snižuje kvalitu. V případě stereo přijímačů je jeden z hlavních důrazů kladen na krátké signálové cesty, protože to snižuje možnost zhoršení zvuku. Při výběru stereo receiveru je důležité co nejvíce být vybaven méně funkcemi navíc a nehledět na výstupní výkon, ale na hodnotu spotřebovaného výkonu!

Než si tedy přijímač koupíte, dobře si rozmyslete, k čemu jej chcete využívat. Pro domácí zábavu a poslech hudby může stačit stereo přijímač, ale praktičtější může být pořídit si do kina vícekanálový přijímač pro domácí kino.

Design

Somos el registrátor Yamaha A-S301

A-S301 je tlustý, má odolný design a zdá se, že při jeho výrobě byly použity kvalitní díly.
Na předním panelu je volič hlasitosti, vstup a tlačítko napájení, stejně jako výstup pro sluchátka, výběr reproduktorů A/B a tlačítko pro zapnutí režimu Yamaha Pure Direct. A-S301 také používá ovládání hlasitosti, které se nastavuje na požadovanou hlasitost. To také řídí vyvážení nízkofrekvenčních a vysokofrekvenčních zvuků a poskytuje celou škálu zvuků při jakékoli hlasitosti.

Vlastnosti Yamaha A-S301

Přijímač A-S301 má výkon 60 wattů na kanál, počet kanálů je 2,1. Vybaveno 2 reproduktorovými výstupy a 1 výstupem pro subwoofer. Rozměry: šířka 435 mm x výška 151 mm x hloubka 387 mm, váha 9 kg. Výkon sice není nejsvalnatější, ale pro běžné, průměrné použití zcela vyhovující.

Kromě řady analogových RCA vstupů má A-S301 digitální, jedno koaxiální a jedno optické připojení a vestavěný phono vstup pro gramofony. Všechny jsou umístěny na zadní straně zesilovače, stejně jako dva reproduktorové konektory zesilovače a výstupy pro subwoofer, 5V DC USB napájecí konektor a tlačítka pro výběr vysoké nebo nízké impedance a zapínání a vypínání časovaného pohotovostního režimu Yamaha.

Díky funkci YBA-11 můžete bezdrátově streamovat hudbu z mobilního telefonu nebo PC s připojením Bluetooth.

Telecomando A-S301

I když je trochu lehký, nemůžeme mít na dálkové ovládání příliš mnoho stížností.
Funkce Auto Power Standby detekuje, kdy není přijímač delší dobu používán (cca 8 hodin) a automaticky se přepne do pohotovostního režimu.

Test

Přijímač jsme testovali v menší místnosti spárovaný s regálovými reproduktory Q Acoustics 3020i. Místnost byla nedávno zrekonstruována, takže akustika ještě nebyla ideální.
Místnost byla díky hladkým prázdným stěnám a stropu docela echo. Pro optimální zvuk bude zapotřebí více akustických panelů. Na stěny a stropy doporučujeme širokopásmové zvukové panely, dvojité kožené membránové panely a difuzory. Na podlahu jsme navrhli akustickou podložku, která také hodně zlepšuje akustiku.

I ty nejlepší přijímače a reproduktory budou znít pouze tehdy, pokud odstraníme akustické problémy v místnosti. Také je třeba dbát na to, aby nedošlo k přílišnému utlumení místností, protože bez basů nebude výsledek dokonalý. Akustické měření a návrh se vyplatí svěřit specialistům na akustiku.

Během testu přijímače Yamaha jsme zjistili, že střední rozsahy byly obzvláště silné, se zvuky příjemného tepla, které umožňovaly extrémně příjemný a snadný poslech. Vysoké frekvence jsou méně měkké a jemné než dražší přijímače.
Přijímač se vyznačuje hladkým, vyváženým, intenzivním zvukem, neutrálními spodními konci a silnými hloubkami.
Dynamika přijímače je také ideální, i když hybnost a rytmus někdy během testování chyběly. Stereo efekt není vždy nejoptimálnější, ale je to vynikající volba pro přijímač základní úrovně.
I při vysoké hlasitosti byla zachována čistota zvuků. Chyběl nám nějaký smysl pro detail, ale nebylo to tak nebezpečné.

Závěr

Přestože se přijímač Onkyo A-9010 ukázal být v některých ohledech lepší než tento stereo receiver, stále je důstojným soupeřem. Přijímač má robustní, stabilní konstrukci, vyvážený a čistý zvuk a správnou dynamiku. Ve srovnání s tím, že je cenově dostupný, využívá také technologii Yamaha Top-Art, která je zodpovědná za zlepšení zvuku. Detail a dynamika není dokonalá, ale v této kategorii je naprosto korektní a příjemně znějící receiver.

Napsal Róbert Polgár