Otestovali jsme přijímač domácího kina Yamaha RX-V4A!

Nejprve se rychle podívejme na přijímač RX-V4A:

VÝHODY:

-Moderní, čistý exteriér

-Bezdrátové prostorové reproduktory

-4K Ultra High Definition s aktualizovatelnou funkcí 8K

-Vlastní vývoj akustického optimalizátoru Yamaha

-Vynikající kompatibilita s pokročilými video formáty

-Dostupnost streamovacích služeb

-Vysokorychlostní zesilovač

-Vynikající herní zážitek

-Snadné nastavení a ovládání

NEVÝHODY:

-Není kompatibilní s předními prostorovými formáty, jako je Dolby Atmos

-Žádná podpora předního kanálu

-Žádná zásuvka IEC

-Mírně levný design

Vlastnosti Yamaha RX-V4A

Recenze přijímače Yamaha RX-V4A

Počet kanálů: 5,1, výstupní výkon: (1 kHz, poháněný jedním kanálem) 145 W (6 ohmů, 0,9% THD), výstupní výkon: (20 Hz-20 kHz, poháněný dvěma kanály) 80 W (6 ohmů, 0,09% THD), : 4 Má vstupy HDMI, 1 výstup HDMI, zpracování 4K Ultra HD, dekódování zvuku HD (DTS-HD, True-HD), připojení Bluetooth a Wifi, 1 optický vstup na zadní straně, 1 digitální koaxiální vstup, 3 K dispozici je 10 analogové zvukové vstupy. Přijímač měří 435 x 171 x 377 mm a váží 8,8 kg. Má také AM / FM tuner.

Yamaha nabízí širokou škálu zesilovačů A, které splňují různé potřeby zákazníků. Předtím jsme testovali přijímač domácího kina Yamaha RX-V6A a měli jsme opravdu pozitivní dojem. Proto nás zajímalo, co může nabídnout model RX-V4A, který je k dispozici za extrémně dostupnou cenu.

Vstupy přijímače RX-V4A

Podle výrobce má toto zařízení pokročilé funkce, jako je Cinema DSP 3D, takže uživatelé a tento vysokorychlostní zesilovač mohou očekávat bezkonkurenční kvalitu zvuku. Má také další pokročilé funkce, jako je budoucí podpora více vstupů HDMI, HDR10 +, eARC, 4K / 120Hz a 8K. Tento AV přijímač poskytuje úžasný filmový a herní zážitek. Vnější design je jednoduchý a elegantní, přesto má moderní a svěží vzhled. Funkce kalibrace místnosti vyhodnotí akustiku místnosti a poté optimalizuje zvukový výstup přesně pro své umístění. Díky vestavěnému Wi-Fi a Bluetooth se můžete bezdrátově připojit ke svým chytrým zařízením.

Design a konstrukce

Elegantní nový design lesklého černého přijímače je mimořádně atraktivní. Díky zaobleným hranám má jemný, měkký tvar. Yamaha minimalizovala počet tlačítek a poskytuje transparentnější a jasnější vzhled. Uprostřed předního panelu je poměrně velké tlačítko hlasitosti, napravo od něj najdete tlačítko pro výběr vstupu. Mezi dvěma tlačítky je dvouřádkový displej, zásuvky a dotyková tlačítka. Ve spodní části je port USB, mikrofon YPAO a konektor pro sluchátka.

YPAO mikrofon

YPAO (Yamaha Parametric room Acoustic Optimizer) analyzuje akustiku místnosti a poté provádí přesné úpravy tak, aby poskytoval nejlepší zvuk pro místnost.

Díky vysokorychlostnímu zesilovači je přijímač schopen stabilního a čistého zvuku, takže je ideální pro hudbu ve vysokém rozlišení nebo dokonce pro domácí kino. S tímto zařízením bude vždy zajištěn nepřetržitý přenos signálu.

Funguje s Alexou a Google Assistant. S AirPlay 2 můžete streamovat hudbu ze svého zařízení Apple iOS pomocí Siri.

Z toho RX-V4A

Yamaha Compressed Music Enhancer využívá propracované digitální zpracování signálu pomocí speciálních algoritmů pro obnovu ztracených dat, takže zvuky vždy zní tak, jak by měly.

3D systém Cinema DSP

Patentovaný systém Cinema DSP 3D společnosti Yamaha nabízí 17 programů DSP pro nespočet zvukových scén a podle výrobce můžete vytvářet dokonce divadelní nebo koncertní zvuk.

8K kompatibilita

Výstup HDMI a 4 vstupy modelu Yamaha jsou také kompatibilní s 8K. Ale samozřejmě je také schopen rozlišení signálu 4K / 120 Hz. Tento model je také kompatibilní s většinou pokročilých video formátů, včetně HLG, HDR10, Dolby Vision a HDR10 +.

Pokud chcete dokonalý herní zážitek, RX-V4A zaručuje jasné a dokonalé výsledky pomocí VRR a 4K / 120Hz. Funkce ALLM a QFT zajišťují bezproblémový, dynamický a bezproblémový herní zážitek.

Funkce pro bezdrátové zadní reproduktory

Funkce bezdrátových zadních reproduktorů eliminuje zbytečnou kabeláž. Tento model lze kombinovat s reproduktory Yamaha MusicCast 20 nebo 50, takže nebudete potřebovat ani mnoho kabelů.

Systém MusicCast

Se zvukovým systémem Yamaha MusicCast můžeme také ovládat všechny kompatibilní produkty pomocí smartphonu, Google Assistant nebo Amazon Alexa audio. Ať už chcete hrát stejnou hudbu nebo jinou hudbu v různých místnostech, Yamaha RX-V4A to umožňuje díky aplikaci MusicCast.

Kvalita zvuku a výkon

Tento AV přijímač má program DSP, který poskytuje 17 zvukových polí. Yamaha shromažďuje údaje o zvukových polích z hudebních klubů a slavných koncertních síní po celém světě a v domácím prostředí může produkovat zážitek z koncertu nebo pódia.

Nabídka je transparentní a logická, i když by mohla být trochu podrobnější. Zvuk je realistický, vzdušný, přesný a určitý. Basa je adekvátní, ale stále trochu zaostává za dražšími nástroji. Pokud jste fanouškem intenzivnějších, pulzujících basů, vyplatí se také pořídit si subwoofer.

Analýzou akustiky místnosti kalibruje akustický optimalizátor přijímače zvuk tak, aby poskytoval správný zvuk pro místnost. Obnovuje komprimovaný zvuk, takže původní zvuk můžeme slyšet jasně a věrně. Na dokonalou akustiku samozřejmě použití programu kalibrace místnosti nestačí, musíme myslet i na akustickou úpravu stěn, stropu, podlahy a okenních ploch místností!

Místnost, kde byl přijímač testován, byla středně velká místnost domácího kina. Akustika místnosti byla optimální, s předními panely difuzoru na stěnách a širokopásmovými zvukovými panely pro ideální zpracování zvuku. Na podlahu byl položen akustický koberec, který nejen zlepšuje zvuk, ale také poskytuje domáckou, hřejivou atmosféru. Při testu jsme připojili přijímač k dvojici reproduktorů Magnat Transplus 1500.

souhrn

Tento přijímač nabízí vynikající kvalitu zvuku za dostupnou cenu. Jeho vzhled je moderní, mladistvý, i když některé části vypadají trochu levně. (Tlačítko pro ovládání hlasitosti například není příliš stabilní ani příliš honosné, ale zařízení obvykle ovládáme dálkovým ovladačem, takže to není žádný problém.) Ale pokud chcete intenzivnější basy, zvolte velkého bratra RX -V4A, Yamaha RX-V6A. RX-V4A přizpůsobí zvuk přesně místnosti. Aplikace Music Cast vám umožňuje odstranit všechny problémy s kabeláží a související nepořádek. Stinnou stránkou je nedostatečná kompatibilita s Dolby Atmos, ale za tuto cenu se stále hodí. Stále má spoustu funkcí navíc.

Napsal Róbert Polgár