Testovali jsme av-přijímač Yamaha RX-V581!

Přijímač mimo okruh Yamaha RX V581

Model Yamaha RX řady V581 má ve srovnání se svým předchůdcem 2 páry výstupů reproduktorů, jinak je počet analogových a digitálních výstupů a vstupů stejný jako u předchozího typu, s výjimkou konektorů subwooferu, na kterých jsou 2 paralelní zesilovače. přijímač. takže RX-V581 zpracovává dva zásuvné subwoofery vzájemně synchronizovaně, podobně jako přijímače 7,2 od jiných výrobců. Konektory HDMI jsou kompatibilní s 4K, 3D, CEC, HDR, HDCP 2.2, 3D, CEC, barevný prostor BT.2020, formát obrazu 21: 9, podpora ARC. U 7,2kanálového zesilovače domácího kina nejsou 4 vstupy příliš mnoho.

Aplikace Yamaha-MusicCast

Pomocí MusicCast lze AV přijímač připojit k domácí síti společně s dalšími zařízeními Yamaha, takže hudbu lze streamovat ve všech místnostech bytu. To vyžaduje stažení aplikace MusicCast a bude ji již možné ovládat pomocí mobilního telefonu nebo mobilního zařízení. Existuje další aplikace, kterou lze stáhnout do mobilního telefonu, to je AV ovladač, který nahrazuje dálkové ovládání. Zesilovač má také připojení WiFi, AirPlay, Bluetooth. Díky obousměrnému přenosu dat Bluetooth můžete také streamovat z mobilního zařízení a spárovat sluchátka se zesilovačem. Z domácí sítě můžete přistupovat ke sdílené hudbě na svém PC nebo NAS a také online služby z internetu, jako například: vTuner Net Radio, Spotify, Pandora.

U av-přijímače RX-V581 se audio dekódování provádí pomocí Burr-Brown DAC s rozlišením 192 kHz / 24 bitů na kanál. Může dekódovat všechny zvukové stopy hudby (CD, SACD) a videa (DVD, Blu-ray) a podporuje také přehrávání různých formátů souborů. Bezztrátový (MP3, WMA atd.) A bezztrátový (FLAC, AIFF, ALAC) formát není problém ani pro zesilovač. Přijímač Yamaha má 17 programů pro vylepšení zvuku DSP, ztrátovou kompresní hudbu vylepšuje funkce Compressed Music Enhancer, nastavení Virtual Cinema DSP a Virtual Cinema Front simulují zadní reproduktory, což je velmi výhodné, pokud v místnosti není dostatek místa pro umístění reproduktorů za poslechovou pozici. V tomto případě se zesilovač pokusí upravit prostorový zvuk pomocí předních reproduktorů.

Design

rx-v581-titan

Konstrukce zařízení je pevná a odhaluje vysokou kvalitu. Zařízení má pěkný, elegantní design. Digitální a analogové obvody jsou vybaveny nezávislým napájením, což je důležité, aby digitální signály nerušily analogové stupně. Výkonové zesilovače mají zdrženlivý design a díky technologii Anti Vibration Technology mají chladiče tlumení vibrací. Pokud je zesilovač napájen dvěma kanály současně se zátěží 6 ohmů, je schopen napájet výkonem 80 wattů, což je naprosto ideální pro použití ve středně velké místnosti.

Podporovány jsou také formáty Dolby Atmos a DTS: X. Dosud téměř všechny testované zesilovače vyžadovaly aktualizaci firmwaru, aby bylo zařízení kompatibilní s DTS: X, tento přijímač má tuto možnost ve výchozím nastavení.

Akustická korekce v místnosti se provádí kalibračním programem měřicího mikrofonu YPAO. Při nastavování reproduktorů lze vybrat pouze jednu možnost „režie“, což znamená, že toto nastavení platí pouze pro oblast nad poslechovou pozicí. Zařízení jiných značek však nabízejí několik možností nastavení, například polohy „přední horní“, „střední střední“ nebo „horní zadní“, což výrazně usnadňuje umístění a integraci reproduktorů.

Zvuk Yamaha RX-V581

Při poslechu hudby ve formátu MP3 jsme nebyli úplně spokojeni, nějak to nebylo to pravé, co RX-V581 v této oblasti produkovalo. Kromě toho však přijímač Yamaha poskytuje dynamický, výrazný výkon s dostatečným výkonem, a to jak v hudbě, tak při sledování filmů. Basy a zvukové efekty znějí velmi přesvědčivě, což je důležité pro majitele domácího kina. Samozřejmě, zvuk hudby a filmů může být optimální pouze se správnou akustikou! Při navrhování místností domácího kina věnujte náležitou pozornost také akustice místnosti! Testování probíhalo ve větší suterénní kinosále s panely pohlcujícími zvuk vytištěnými na stěnách a předními panely difuzoru. Na kamennou podlahu byly umístěny akustické koberce, které díky své vysoké hustotě a tloušťce významně přispívají k ideální akustice místnosti. Spárovali jsme přijímač Yamaha s dvojicí reproduktorů Definitive Technology D15 a subwooferem JTR Captivator RS1.

zadní panel modelu rx-v581

Nevýhodou je několik HDMI vstupů (Denon a Pioneer nabízejí za tuto cenu standardně sedm až osm HDMI vstupů a alespoň dva výstupy), příliš jednoduché grafické menu a nekvalitní program přehrávače médií a skutečnost, že Integrating Dolby Atmos reproduktory není vůbec flexibilní.

Pokud bychom jej měli porovnat s produktem jiné značky, jako příklad bychom uvedli Denon AVR-X2300W. Yamaha RX-V581 není tak přesná jako Denon AVR-X2300W.

Pro Yamahu není střední třída v porovnání s Denonem dost dobrá a dostatečně pevná. Denonova dynamika a prudký vzestup v oblasti hudby Yamahu určitě předčí.

Pozitivní je, že všechna připojení HDMI jsou kompatibilní s Ultra HD 4K / 60p a HDR. Mají také certifikaci HDCP 2.2, což znamená, že 4K Blu-ray disky a zdroje lze bez problémů přehrávat.

Dálkový ovladač RX-V581 je velmi citlivý a citlivý, ale aplikace Yamaha AV Controller – ke stažení zdarma – usnadňuje provádění nastavení.

Závěr

Jeho sofistikovaný vzhled a stylový design se bude líbit mnoha. Dynamika, detaily, basy a zvukové efekty jsou mimořádně působivé. Av-přijímač je kompatibilní s DTS: X, což je velká výhoda oproti jeho konkurenci, stejně jako jeho dostupná cena. Bylo zjištěno, že počet vstupů je mírně malý, nastavení stropních reproduktorů Dolby Atmos není dostatečně flexibilní.

Napsal Róbert Polgár