Zrušení ozvěny – 10 užitečných tipů ke zlepšení zvuku

Echo může v mnoha místnostech vést k degradaci zvuku. Echo, jinými slovy reverb, je odrazem zvukových vln od určitých povrchů. Rozsáhlé, tvrdé a ploché povrchy, jako jsou holé stěny, stropy, podlahy a skleněné povrchy, jsou takzvané reflexní povrchy, což znamená, že díky svému materiálu a struktuře nemohou absorbovat zvuky. Zvuky z těchto povrchů se v místnosti odrážejí tam a zpět. Velikost a tvar dané místnosti také ovlivňují zvuk. Čím menší je místnost, tím větší je problém způsobený ozvěnami způsobenými zvuky odrážejícími se od blízkých povrchů stěn, stropů a podlah. Výsledná ozvěna významně degraduje zvuk a z dlouhodobého hlediska vede k únavě uší a bolestem hlavy.

Obyčejné zařízení, nábytek, textil mohou absorbovat pouze vysoké tóny, ale neprospívají hlubšímu rozsahu. S pomocí pohlcovače zvuku použitého při akustické úpravě a difuzorových prvků umístěných v odrazových bodech lze problém echa snadno vyřešit. Je však třeba dbát na to, aby nedošlo k chybě nadměrného tlumení! Všechny ozvěny jsou potřeba, ale je třeba je udržovat pod kontrolou, stejně jako basové zvuky. Hlučná a ozvěna místnosti je nejen nepříjemná pro naše uši, ale má také nepříznivý vliv na naše fyzické a duševní zdraví. Pokud chcete klidné, příjemné a klidné prostředí, dokonalá akustika je nutností. Ve studiích pro nahrávání a mixování zvuku je správa ozvěny ještě důležitější. Kvalita zaznamenaného zvuku bude optimální pouze v případě, že jsou během záznamu perfektní akustické podmínky.

Zde je několik tipů, jak snížit ozvěnu:

1. Každý pokoj lze přirovnat k krabici. Umístěte do místnosti nábytek, bytové zařízení, které poněkud tlumí ozvěnu.

Pohovka

Místnosti zdobíme čalouněnými polstrovanými křesly a pohovkami. Ačkoli je minimalistický styl interiéru v dnešní době docela módní, není z akustického hlediska ideální. Obyčejné vybavení si snadno poradí s vyššími zvuky, ale nedaří se jim zvuky patřící do hlubšího rozsahu, odrážejí je. Pokud to počasí dovolí, často otevírejte okna a dveře.

2. Na parkety, dlaždice nebo linoleum položte co největší tlustý, hustě tkaný koberec.

Zvukotěsný koberec

Zvuky nárazu a hluk padajících předmětů lze skvěle potlačit správnými koberci. Pro zvukovou izolaci zvolte pro zlepšení akustiky zvukově izolační podložku. Tyto bytové textilie byly speciálně vyvinuty pro zvukovou izolaci a snížení hluku. Na rozdíl od tradičních koberců mohou také absorbovat 20-30 decibelů zvuku.

3. Zvuky se odrážejí od skleněných povrchů a odfiltrují se také vnější zvuky. Tradiční závěsy také pohlcují všechny zvuky, pouze v mnohem menší míře než látka určená k tomuto účelu. Akustické závěsy lze také použít jako rozdělovače místností v otevřených kancelářích.

zvukotěsná opona

4. Zvuky, které se hromadí podél stropů, také rezonují. Dobrým řešením mohou být zavěšené stropy a větší lampy, ale pokud hledáte opravdu optimální řešení, kupte si panely pohlcující zvuk, které lze také namontovat na strop.

Akustické stěnové panely

Tyto akustické prvky nejen eliminují zvuk ozvěny, ale také účinně tlumí hluk.

5. Zvuky odražené od stěn lze ztlumit malbou, tapetami nebo jinými obklady stěn.

zvukotěsná tapeta

K dispozici jsou také tepelné a zvukotěsné tapety, které lze použít k ještě účinnějšímu snížení hluku a ozvěny. Můžete také použít barvu na bázi gumy nebo dřeva. Mějte však na paměti, že tyto pohlcují zvuky nad 2 000 Hz! Jejich aplikace v kinech, hi-fi místnostech a studiích se tedy nedoporučuje!

6. Nepoužívejte pouze baterie pohlcující zvuk a odlučovače basů, protože by to mohlo vést k přetlumení místnosti!

Wandrooster

Můžeme použít nástěnné dekorace, sochy a obrazy, které vynikají z vesmíru. Umístěte difuzory do odrazových bodů, které rovnoměrně rozptylují zvuky po celé šířce pásma.

7. Rohy jsou také problémové oblasti, pokud jde o ozvěny. V rozích se sbíhají basové zvuky pod 300 Hz, takže stojí za to umístit sem těžší nábytek, jako je šatní skříň, komoda, truhla, do které si můžeme dát oblečení nebo dokonce papír. (Ty fungují do jisté míry jako pohlcovače zvuku.)

Rohové basové pasti v místnosti

8. Důležité je také umístění audio a hi-fi zařízení, mikrofonů, reproduktorů, zesilovačů. Hledáme názory zvukových a akustických odborníků a přijímáme jejich rady ohledně správného umístění hi-fi zařízení. Také je dobré umístit panely pohlcující zvuk na zeď za reproduktory, aby nedocházelo k odrazům. Nejlepší je umístit hi-fi zařízení na stojan nebo otevřené police. Umístěním přeložené deky nebo deky za reproduktor můžete modelovat účinek akustického panelu. Můžeme to zkusit na několika místech, i když výsledek nebude téměř stejný jako při použití akustického panelu, některé změny uslyšíte.

9. Použitím moderních stavebních materiálů lze také účinně vyřešit útlum hluku a akustické ošetření budov.

Zvukotěsná cihla

Acoustic considerations should also be taken into account when designing properties. The structure of ideal sound insulation materials is dense, flexible, or porous. Using a soundproof brick, it is possible to absorb up to 54 decibels of sound.

10. Do not leave rooms with excessive bare walls, ceilings, floors and glass surfaces. Don’t use home-made, home-made, cheap, lousy materials to soundproof or improve sound! They are not effective at all and are not beautiful. The egg holder and styrofoam panels, due to their structure, absorb only the high tones, they can’t do anything with the deeper frequencies.

Written by Róbert Polgár

Kategorie: Blog