Každý si jistě uvědomuje důležitost izolace pro konstrukci stěn a střech domů. Mnoho lidí však věnuje dostatečnou pozornost samotné tepelné izolaci a zvuková izolace je jaksi mimo. Obojí si však není tak vzdálené, protože většina materiálů používaných v tepelné izolaci má i zvukově-izolační vlastnosti. Pokud je pro nás naopak pohodlí domova opravdu důležité, stojí za to pečlivěji zvážit, co zvolíme.

Polystyren – nebo ne?

Polystyrenový tmel 300x200

Snad jedním z nejběžnějších tepelně izolačních materiálů používaných pro vnější stěny je polystyren. Mluvíme o prvotřídním materiálu v oblasti tepelné izolace, ale ve zvukové izolaci nenese dlaň. I když je fakt, že silná vrstva styroduru na stěně výrazně tlumí venkovní hluk, na trhu jsou v této oblasti i mnohem lepší materiály. Stejně jako u tepelné izolace není nutně nejběžnější, protože je nejlepší možná dostupná. Pěnový polystyren je poměrně levný a snadno se s ním pracuje – proto je ve stavebnictví tak rozšířený. Naproti tomu kamenná vlna má podobně dobré a v některých případech dokonce lepší tepelně izolační vlastnosti, přičemž ty první dalece předčí.

Je však také dražší, ale může také velmi pomoci při ochraně před hlukem. I když někteří možná vědí o stavebnictví jen z hlediska tepelné izolace, pro jeho zvukově-izolační vlastnosti je již dlouho používán profesionálními zvukovými studii. Takže stojí za to téma trochu prozkoumat, zvláště pokud jste si koupili dům v hlučnější čtvrti, jako je centrum města.

Dokonalé ticho u nás doma

Foto-300x164

Jsou však tací, kterým minerální vlna neposkytuje dostatečnou ochranu proti hluku. Pro různé kanceláře a domácnosti, kde důležité pracovní telefony nejsou neobvyklé, existuje ještě efektivnější řešení. Jedná se o použití různých speciálních akustických prvků jako vnější zvukové izolace vedle minerální vlny. S takovou dvojitou ochranou je náš domov zaručeně ostrovem klidu a míru, i když právě vypuklo peklo. A to je důležité zejména pro ty, kteří mají doma i kancelář. To však lze stále provést.

Vnitřní zvuková izolace

V extrémních případech lze na vnitřní stěnu kromě výše uvedeného aplikovat i zvukovou izolaci. V případě studií je to celkem typické, ale i kdybychom si otevřeli noční klub, i tak si ušetříme spoustu pozdějších konfliktů. Možností, jak zachovat soukromou atmosféru našeho domova i v té nejhlučnější čtvrti, je tedy poměrně dost. Ty však dále zhodnocují naši nemovitost, což není zanedbatelná skutečnost, pokud se rozhodneme ji v budoucnu prodat. Nevyplatí se však takové produkty vybírat naslepo, protože můžeme snadno zbytečně utrácet. Bohužel většina zedníků si různé akustické věci ve skutečnosti neuvědomuje, takže se rozhodně vyplatí obrátit se na profesionální akustickou pomoc.

Kategorie: Blog